Путин толерира корупцията. Защо?

Корупцията тревожи, но усещането за нея... пада
16 май 2016 09:44,
74
Путин толерира корупцията. Защо?
Снимка: Reuters, архив

Вестник "Ню Йорк таймс" публикува статия на Иван Кръстев, в която се задава въпросът дали е по-добре за един авторитарен режим да се бори с корупцията или да работи с нея, като се прави съпоставка между действията на президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин.

Си Цзинпин определя корупцията като екзистенциална заплаха за комунистическото управление на Китай и предприе широкомащабна кампания за прочистване на Китайската комунистическа партия от "тигри и мухи" - корумпирани държавни служители и фирми на всяко ниво на партийния апарат и държавната администрация. Критици на режима го обвиняват, че използва тази кампания, за да елиминира съперниците си, но антикорупционните усилия са много популярни сред обществеността и според мнозина независими анализатори са помогнали в реформите в получастни индустрии като петролния сектор, пише авторът.

Путин прави същото като Си, поне на думи, само че за близо 17-те му години на власт по обвинения в корупция не е пострадал нито един политически "тигър" и само няколко "мухи", отбелязва Кръстев.

Причината за нежеланието на Путин да се бори с корупцията, за сметка на готовността му да води войни в чужбина, според западни анализатори е, че самият Путин е корумпиран. Кръстев обаче отбелязва, че дори и това да е така, то не е непременно причина да не се започне война с корупцията - напротив, може да е допълнителна мотивация, тъй като по думите на автора, няма нищо, което корумпираните политици мразят повече от корумпираността на други хора.

Причината за нежеланието на Путин да се бори с корупцията е по-сложна, смята политологът.

От една страна, за Путин взаимните обвинения в корумпираност са мръсните бомби на войните сред елита, които нанасят много съпътстващи щети. Проучванията отдавна са показали, че корупцията удря най-тежко по най-бедните групи в обществото, но е предимно проблем за средната класа, а в днешна Русия средната класа до голяма степен е съставена от вземащите подкупи държавни лица, срещу които би трябвало да са насочени антикорупционните кампании.

От друга страна, важното в политиката не са равнищата на корупция, а общественото възприятие колко корумпирана е страната и много често между двете няма пряка връзка. Малките и успешни войни в чужбина могат да са по-добър инструмент за промяна на общественото възприятие за степента на корумпираност на страната, отколкото същински действия за намаляване на корупцията, пише Кръстев и отбелязва, че след анексирането на Крим делът на руснаците, които смятат, че корупцията нараства, е паднал от 50 на 30%.

Корупцията тревожи Путин като оръжие, което да се използва от външните врагове на Русия срещу него. Кремъл не се притеснява, че има корумпирани руски официални лица, а че те са уязвими на западен натиск, тъй като откраднатите от тях пари, подобно на децата им, се намират на Запад. Корупцията по правило помага за обединяване на елитите, но може и да ги направи удобни за вербуване. В този смисъл Москва не би трябвало да е недоволна от усилията на Запада да прочисти скритите офшорни сметки, отбелязва Иван Кръстев.

В крайна сметка най-важната причина за нежеланието на Путин да обяви война на корупцията е, че всяка антикорупционна кампания ще вдъхнови обществеността да поиска промени, а именно от това Кремъл най-много се бои. За разлика от Китай, лидерите в Русия не обещават, че животът ще е по-добър утре, те обещават, че нещата няма да се влошат. И също за разлика от Китай те могат да си го позволят, защото руската икономика се движи не от предприемаческата енергия на масите, а от природните ресурси, пише авторът.

Ето защо руското правителство е готово да признае, че корупцията е повсеместна - и най-добрата пропаганда не би могла да убеди хората, че е другояче. Правителството обаче също така издига идеята, че корупцията е начин на живот и следователно е естествено явление. В известен смисъл, корупцията е като водката - знаеш, че е вредна, но не можеш да си представиш Русия без нея, заключава Иван Кръстев в статията си за "Ню Йорк таймс".

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
0
 
1
 
! Отговори
Така е преди 7 години
Защо му е на Путин да води война с корупцията? За него това е дребна работа -муха.На него Господ му е отредил къде, къде по- велики дела.Да води война с НАТО и Америка и да унищожи цивилизацията.
44
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
хахахах. утре ще прочета Путин толерира хомосексуализма или канибализма.
43
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е как бе, поне 4-5 милиардера им би шута Вовата, все издирвани престъпници, укриващи се от закона в западни държави.А тук срещу корупцията кво се прави? Освен финансиране и хвалби за корумпираните?
42
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Чакам статия за корупцията в САЩ, Франция, Белгия, Австрия и т.н. Но първо - ДЕФИНИЦИЯ на понятието. Кражбата определено не е корупция, а просто присвояване. Знам достатъчно за еднацентралноевропеийска демокрация, подсказвам - лидер по пиянство! Но няма да кажа коя е! Стига с тази Русия! Вчера за една дръжка на кола се изписаха 350-400 поста! На мен ми омръзна порядъчно. А Путин поне подгони няколко олигарси, които спряха чак в Британия...
41
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
90% от еврофондовете се прибират в джобовете на мутри, от Брюксел са пределно наясно, и въпреки че хленчат срещу корупцията, не спират да хвалят крадците. Не ми дреме какво става в Русия, дреме ми защо се толерира корупцията у нас - и от нашите и от ЕС властите???
40
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хиляда пъти е по-добре да има корупция отколкото да те застрелят или гръмнат терористи или брадати изверги да се гаврят сексуално с жени. Справка Париж, Брюксел и Кьолн. Така че стига му дъвкахте подметките на Путин, и който не иска корупция да заминава Моленбеек.
39
1
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 57Под държавни чиновници разбираш еквивалента на нашите Кметове, Регионални наместници и прочие. Ами те и при нас също са милионери. Едва ли ще намериш милионер шеф на Спешна мед помощ? Или милионер шев на общинската администрация(Секретар или зам някакъв си) докато шефа гълта за да разрешава и ускорява разни неща.(същото и тук)
38
4
 
6
 
! Отговори
Чак пък толерира преди 7 години
Приватизацията в България е направо жалка в сравнение с тази в Русия. От там се нароиха олигарсите. И с богатството, което натрупаха са много силни. Лошото е, че когато властта започне разследване срещу някой олигарх, веднага започват да се оправдават, че ги разследват по политически причини. И от ЕС винаги вземат тяхната страна.Без значение от истината. А като знам родните олигарси колко са безнаказани.. В Русия е на N-та степен.
37
2
 
14
 
! Отговори
демо-корупция преди 7 години
Вестник "Ню Йорк таймс" и нашия "Ефалт", по добре да питат къде са над 200 млрд.$ за Ф-35, който уж трябва да е стелт, ама всички го виждат.При корупцията няма значение дали откраднатите от народа пари са от "строителство на пътища" или от "изтребители", важното е колко пари се крадат.Корупцията в САЩ им амного по-големи размери от тази в Русия, просто цензурата там е тотална и никой не говори за това, а руснаците могат спокойно да коментират корупцията навсякъде.
36
2
 
4
 
! Отговори
Боби преди 7 години
Първо да уточним термините - Корупция1. Крадене/ лапане - интелигентно и каруцарско - Част от олигарсите в РФ се научиха интелигентно да крадат и Путин ги толерира останалите един по един отпадат в затвора2. Корупция в Бюрокрацията - докато има скапани закони и няма електронен контрол не може да се изкорени за десетилетия и на запад не са се справили3. Трансгранична - Добре си се бори - Забрани НПО с чуждо участие, Забрани повече от 20% чуждо участие в медии, Черен списък на сайтове и медии
35
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
путин не толерира корупцията ,тя просто е неунищожима в световен мащаб,а най корумпираните държави са западните.всичкото зло на света идва от запада
34
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 47: "И какво те боли..че в Русия имало корупция??"Темата тук е корупцията в Русия, а ти потвърждаваш казаното, че като примерен путинофил ведвага изместваш проблема в Америка....следвайки опорните точки.
33
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дупчете си билетчета от 1.60лв, и плюйте руснаците щом ви олеква да живуркате
32
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ню Йорк Таймс публикували статия на Кръстев срещу Путин :). Ако беше написал нещо в защита на Путин дали щяха да я публикуват?
31
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 35Я замести "Русия " с България, и тогава се обаждай
30
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ние нали си нямаме корупция...вие гледайте на руснаците в паницата!
29
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 42..43...44..45..--че си един и същи *** това е ясно--И какво те боли..че в Русия имало корупция??--Тебе какво те грее--или викаш просто повод да поплюваме по руснаците...Еми то и американският президент имаше общи фирми с Осама Бен Ладен--ама замазаха случая--по "демократичен" начин..хааххаха--***...
28
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ей, гадни "сороси"...видяха, у "Челиста" няколко виолончела за 2 млрд. и му завидяха...било корупция !!!
27
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 40: Примерният путинофил се познава само като се каже : Русия !, той веднага отговаря: А, Америка !
26
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Във САЩ корупцията е защитена със закон---нарича се лобизъм.......Та стига с НПО глупости....