Как да отвърне Западът на водената от Путин информационна война?

"Ню Йорк таймс": Президентът на Русия се страхува от провал
15 дек 2016 22:15, Елка Василева
215
Как да отвърне Западът на водената от Путин информационна война?
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Добре дошли в конфликтите на 21 век - повече макиевелистки, отколкото военни, при които хакерските атаки, изтичанията на информация и фалшивите новини заемат мястото на самолетите, бомбите и ракетите. Руската намеса в президентските избори в Съединените щати дава само бегла представа за това, което тепърва предстои.

Как могат страните да се защитават от подобни методи? Както при ядрените оръжия, възпирането е по-добър подход от противопоставянето. Съединените щати и техните съюзници от Запада трябва да намерят начин да убедят Русия, която е водещият практик в този тип политическа война, да не удря първа, пише Марк Галеоти* в "Ню Йорк таймс".

При ядрените оръжия възпирането разчита на това да се покаже притежаване на сходни възможности и воля за използването им. Това няма да проработи при политическата война.

Не че Съединените щати не са се пробвали с кампании за дестабилизиране и дезинформация. Но тези тактики е по-малко вероятно да проработят в Русия, където новинарските медии са предимно под държавен контрол, службите за сигурност бързо се справят с политическите заплахи, а гражданите не хранят особени илюзии за лидерите си. (Например, когато "Панамските документи" разкриха, че близки приятели на президента Владимир Путин имат тайни банкови сметки, повечето руснаци просто свиха рамене и не се изненадаха.) С подобни усилия най-много да се покаже на руснаците, че Путин е прав, като казва, че Западът не е по-добър от него.

Това, от което се страхува президентът на Русия, е провалът. Неговият мачистки политически характер се осланя на самонадеяното убеждение, че той никога не греши, а може с помощта на хакери, специални сили или жестоки съюзници да надиграе Запада и следователно да върне на Русия статута на световна сила.

Затова Съединените щати и техните съюзници би трябвало да следват стратегия на възпиране чрез отричане. Не бива Путин да се страхува от ответни действия в отговор на информационната си война - той би трябвало да се страхува, че ще се провали.

Това може да се постигне по няколко начина. Първо, институциите на Съединените щати се нуждаят от по-добра отбрана в киберсигурността. Сега политическите партии и големите вестници също са мишена на такива атаки, не само електропреносната мрежа и Пентагонът. Правителството трябва да помага за гарантиране на сигурността, когато може, но хората имат дълг да бъдат по-бдителни и да осъзнават, че тяхната киберсигурност е свързана със защитата на страната, а не само с електронните им пощи. Изтичането на имейлите на ръководителя на кампанията на Хилари Клинтън Джон Подеста разкри колко лесно хакери са измамили интелигентни политически служители чрез подвеждащи атаки.

Вместо да се опитва да се бори пряко с всяко изтичане, правителството на Съединените щати би трябвало да научи обществеността да разпознава кога тези изтичания са манипулирани.

Американците би трябвало да бъдат обучени чрез училищата и неправителствените организации на основните умения, които са им необходими, за да бъдат просветени медийни потребители - от това как да проверяват новинарските статии до това как да установяват дали снимките са лъжливи.

Възпирането може да бъде и под формата на ограничаване на възможността на руснаците тайно да купуват медийни ресурси. Световните финанси продължават да са най-добрият приятел на бандитите и фантомите, като им позволяват тайно да придвижват и харчат пари. С присъединяването си към най-новото и стриктно споразумение за Общи стандарти за съобщения, отнасящо се за споделяне на финансова информация, на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и с оказването на натиск върху американските щати, прочути със строгите си закони за поверителност, Вашингтон би направил по-трудно не само за корумпирани руски служители, а и за службите за сигурност на Москва свободно да харчат пари в Америка.

Но е и необходимо Съединените щати предварително и с явна решителност да обявят какви действия са готови да предприемат в отговор на определени политически атаки. Русия се възползва от слабостите и свободите на Запада, затова Западът би трябвало по подобен начин да нанесе ответен удар по уязвимите места на Русия.

Например наказателните мерки като санкциите могат да бъдат много силно оръжие срещу опортюнистичните клептократи, на чиято подкрепа разчита Путин. Собствениците на медии, чиито мрежи разпространяват дезинформация, депутатите, които поощряват екстремистите, и олигарсите, които се оставят да бъдат използвани като подставени лица на Кремъл - всички те би трябвало да бъдат легитимни мишени. Възприемането им като членове на организирана престъпна мрежа би позволило на Вашингтон да замрази не само техните авоари, а и тези на семействата им и да им забрани да влизат в страната.

Необходимо е също така Западът да бъде сплотен срещу тактиката на Кремъл "разделяй и владей". Членовете на НАТО по договор имат ангажимент взаимно да се защитават от военни нападения, но няма подобни клаузи за кибератаки или информационна война. Множество по-малки страни се колебаят да дадат своя принос в борбата с руския шпионаж и подривна дейност - било чрез изгонване на шпиони или закриване на служещи като параван организации, защото се страхуват от неизбежни ответни мерки от Русия. Нужно е Съединените щати да обещаят на своите съюзници, че ще ги подкрепят.

Накрая, суетността на самия Путин може да се превърне в оръжие срещу него. Всеки път, когато той прекали, американското правителство би трябвало да изтъква това. Всеки път, когато се провали, трябва да го казваме високо и ясно. Трябва да разказваме шеги за него. Той може да пренаписва официалната информация в Русия, но Западът не бива да допринася за неговото митотворчество - и би трябвало да престанем да му правим реклама, представяйки го като виртуален суперзлодей.

Всичко това изисква нов начин на мислене. Това означава да се приеме, че Русия е избрала да бъде във война с нас - макар и особена и ограничена война. Необходимо е Русия да бъде възприемана като политически боец.

Това също така означава да се помни колко по-силни са Съединените щати от Русия в икономическо, военно, дипломатическо и дори политическо отношение. Путин е геополитически "партизанин", възприел стратегия, която се надява да може да разиграва, като се възползва от своите силни страни и заобикаля тези на Запада. Сега е нужно Западът да покаже, че има стратегия за борба с неговия авантюризъм.

*Марк Галеоти е старши изследовател в Института за международни отношения в Прага.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


215
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
97
2
 
11
 
! Отговори
Путкумафани преди 7 години
Когато Русия твърди нещо е информационна война. Когато западът лъже е осведомяване.Някои може да си спомнят за "Свободна Европа" и "Гласът на Америка", глашатаите на запада, където текат реки от мед, масло и лъжи.Къде са те сега?
96
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Брент 60$ на Х-мас
95
0
 
0
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
вашите факти
94
1
 
3
 
! Отговори
Побэда преди 7 години
Алепо е наш!
93
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво православие бе?!Истинския бог на руснаците е Водката, а неговият пророк на Земята е Вовката !Вова намаля цената на водката преди избори и така печели. Руския народ иска само водка. И кисели огурчики
92
2
 
11
 
! Отговори
Ала_Бала преди 7 години
Много на ниско ниво са неолибералните пропагандисти. Мислят се за умни и карсиви, но да бяха прочели поне Гьобелс. Нивото на пропагандата им е на нивото на Наръчник на агитатора от 60 години!
91
10
 
3
 
! Отговори
Решението преди 7 години
Санкции срещу Русия през следващите 25 години!
90
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Русия е стожер на победата.
89
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Комплексираното джудже войни води а нещастният руски народ тъне в нищета. Минимална пенсия - 57 долараСредна пенсия - 104 долараСредна заплата - 213 долараЦените в магазините им са 2-3 ПЪТИ по-високи от тези у нас.Хранителните стоки в магазините са с отвратително качество и е пълно с "поделки"Средната продължителност на живота спада главоломно.Това са ФАКТИТЕ !!!!!!
88
7
 
10
 
! Отговори
С бог напред преди 7 години
Както много пъти преди това, Русия и сега ще спаси православните християни.
87
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да знаех си, че има нещо мръсно около авторката на статията, но не предполагах, че е чак толкова, че да има скрипт, който да крие името ѝ.Сигурно доста "добри" думи си отнесла през годините вярна служба на Сорос, та за това сега и скрипт си си сложила да ти слага звездички на мястото на името ти.
86
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До до 161Нещо сте се напил и вероятно сте болен от СПИН.
85
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Лесно е ... Още санкции за РФ и режимът на Путин.
84
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Западът може да отвърне като приеме още милиони ислямски терористи и стане чиста ислямска Европа.
83
1
 
4
 
! Отговори
до 161 преди 7 години
Рано нещо сте се надрусал, не е здравословно....
82
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Петима от драскачите в тази война на Путин са в коментарите-отклоняват темата, ръсят опорни точки, плюят по запада.
81
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЗАПАДА ДА СПРЕ ДА СЕ МЕСИ КЬДЕТО НЕ МУ Е РАБОТА ПРЕЗ ОКЕАНА ЛИБИЯ АФГАНИСТАН ИРАК СИРИЯ ЮГОСЛАВИЯ ЯНКИ ГОУ ХОУМ АУФИДЕРЗЕН
80
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
РУСИЯ Е ЕДИНСТВЕННОТО МЯСТО В МОМЕНТА С НАЙ МАЛКА ТЕРОИСТИЧНА ЗАПЛАХА А ЕВРОПА С НАЙ ГОЛЯМОТО
79
5
 
17
 
! Отговори
как да се отървем? преди 7 години
Въпросът не е как да отвърне Западът на водената от Путин информационна война. Въпросът е как ние да се отървем от поробителите ни - брюкселската хунта и подпалвачите на войни от САЩ и от Нато!
78
0
 
5
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 7 години
Отново отлично попадение на госпожа Василева, чест и почитания! Империята отвръща на удара, атовете се ритат, а магаретата страдат. Новата дименсия от мърсотиите на това противопоставяне ще го усетим много скоро ние, малките бурмички. Тежко и горко на децата и внучетата ни! Светът се превръща в огромна тоалетна, спасение не дебне отникъде...