Защо бе убит руският посланик в Турция?

Ако Русия не се бе намесила в Сирия може би щеше да е различно
Обновена: 21 дек 2016 10:51 | 21 дек 2016 10:44, Бойчо Попов
55
Защо бе убит руският посланик в Турция?
снимка: Ройтерс

Все по-голямата геополитическа роля идва на цената на пролята кръв. Това бе насилствено напомнено на Русия в понеделник, когато посланикът ѝ в Турция – Андрей Карлов, бе застрелян в арт галерия в Анкара. Русия може би нямаше да плати тази цена, ако бе стояла встрани от конфликта в Сирия, пише Леонид Бершидски за BloombergView.

През 2012 г., когато американският посланик в Либия Крис Стивънс бе убит в Бенгази, руската пропагандна машина започна да поучава САЩ за намесата им в Близкия изток. „Причината бе призивът на Вашингтон към НАТО за намеса в конфликта в Либия“, заяви руската държавна телевизия тогава. „Но предупрежденията, че рано или късно това ще доведе до ефект на бумеранга, бяха удавени в лозунгите за победа на демокрацията в тоталитарните страни“.

След убийството на Карлов Русия опита от собственото си лекарство, дадено ѝ от украинския външен министър Павло Климкин. Tой добави, че това „не е оправдание“ за убийството на посланика.

Колкото и груби да са подобни твърдения, има известна доза истина в тях. Посланиците се убиват, защото те представляват страните си. Дипломатите са проводници на националните си политики. Това ги определя като цели за онези, които искат да направят изявление срещу тези политики. 

Между 1968 и 1979 г. петима американски посланици са били убити, трима от тях в Близкия изток, един в Кипър и един в Гватемала – две страни, за които САЩ бяха обвинени, че се намесват. Турция има дълъг списък от дипломати, включително четирима посланици, убити между 1973 и 1994 г. от арменски организации като отмъщение за геноцида над арменците преди 100 години, който Турция не признава и до днес. През 1981 г. Франция изгуби посланика си в Бейрут като отмъщение за ролята ѝ в Ливанската гражданска война. Списъкът продължава и включва десетки дипломати с по-нисък ранг.

Русия има изключително голям късмет в това отношение. През 1829 г. посланикът ѝ в в Техеран – един от най-уважаваните писатели в Русия, Александър Грибоедов бе убит в бунт срещу огромното руско влияние и упоритата арогантност след победата във войната срещу Персия. Като изкупление шахът изпраща на руския цар огромен диамант. След това руски посланици са били убивани само от офицери от Бялото движение като отмъщение за поемането на властта от болшевиките. Едно от обясненията за успешната липса на покушения може да е, че още по време на Съветския съюз сигурността на дипломатите се възприема изключително сериозно, като посолствата се превръщат в крепости, а посланиците защитават. Друга причина е, че СССР често е на страната на агресивните страни, които убиват западните дипломати.

Сега обаче Русия се оказва в нова непозната позиция. Тя все още не е част от Запада, поне доколкото той смята това, но е достатъчно западна и достатъчно безбожна, за да стане цел на стотици ислямистки терористични групи. Някои от тях мразят по равно и Русия, и САЩ, други мразят повече едната страна. Турският полицай, застрелял Карлов, очевидно е подкрепял силно бунтовниците, които сирийската армия, с руска подкрепа, победи в Алепо. Но човек лесно може да си представи американски посланик да се окаже цел заради провала на страната му да се намеси, което според някои е предателство, или заради американските бомбардировки срещу ИДИЛ.

Макар че страните, които най-вече представляват западната светска цивилизация не могат да заемат обща позиция по Сирия, всички те са цел на терористите – толкова неразличими за тях, колкото са и различните групи бойци в Сирия за обикновения наблюдател на запад. Руснаците може и да смятат, че страната им се е намесила в Сирия като контрабаланс на враждебното американско влияние, но за ислямистите това е просто поредната страна кръстоносец.

Човек може да вини за убийството на Карлов напереното налагане на руския президент Владимир Путин, насърчаването на ислямистките ценности от турския президент Реджеп Тайип Ердоган или хитрите противници на Ердоган, които се опитват да навредят на зараждащото се партньорство на Турция с Русия по Сирия. Човек може да разгледа мотивите на конкретния убиец и да омаловажи липсата на мисъл по сигурността на конкретния посланик. В крайна сметка обаче нищо от това няма значение.

До голяма степен намесата на „западните“ сили в Близкия изток днес е изправена пред същите опасности като през 70-те и началото на 80-те, когато са убити повечето посланици. Регионът още веднъж е буре с барут, като този път обаче войните изселиха десетки милиони. Мнозина от тях недоволстват срещу намесващите се сили или пък могат да усетят, че са недоволни, когато терористичните групи се опитват да ги привлекат, шептейки отрова в ушите им. Това е война, в която всеки представител на светския свят е нечия цел.

Това, може би, е причината да няма видим разрив между Русия и Турция. Във вторник външните министри на двете страни положиха цветя в Москва в памет на убития посланик. Ако убийството изобщо е повод за война, тя трябва да е срещу ислямистките радикали от всички страни на сирийската кървава баня.

Още подобни анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
западът ще бъде бит на всички фронтове.такава е логиката на историята .който вади нож от нож умира.светът изостава в развитието си със хиляди години заради 'интересите ' на западните крадци и на това ще бъде сложен край.всичко западно е обречено на разпад защото единственната му чцел е грабежът.светът лека полека се осъзнава и краят за запада ще бъде страшен
33
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Най интересен ще е ОТГОВОРЪТ !
32
0
 
11
 
! Отговори
zitko преди 7 години
От тази ислямизация май най-пострадали са мюсюлманите. Местното население е избивано и малтретирано от всички ислямисти или "освободители" . Поредния кръстоносен поход води до намаляване на държавното мислене в Ирак и Сирия и Либия. Просто няма местни хора които да знаят как да организират държава (администрация ) . Защото ги избиха (демократите-кръстоносци ). Сега има групи и групички които вилнеят. Трудно ще се получи обединение без диктатур на място.
31
15
 
9
 
! Отговори
един преди 7 години
Атентаторът не "рецитираше корана", а ясно и конкретно извика своето основание: намесата на Русия във войната в Сирия и избиването на цивилно население. Това е. А вие си го тълкувайте както щете.
30
12
 
22
 
! Отговори
дедо Мано преди 7 години
Руския посланник бе убит от ислямска амеба. Зад въпросната амеба стоят Саудитска Арабия, Катар и останалите "салафитски" религиозно ориентирани монархии. А кой подържа тези монархии? Кой ги крепи толкова години? Отговорът е САЩ и "глобо-фашизма". Ето ви и отговорът. А че последствия ще има за всички замесени бъдете сигурни. Чаршафите ще ги избият, ФАЩ ще си платят със загубата на доминацията на петро - доларът а глобофашистите ще бъдат пометени по един или друг начин. И свтът ще стане по добър!
29
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Ако бе стояла встрани", Россия няма да чака, да я нападнат отново както Хитлер! Убеден съм, че ще има жестоко отмъщение за поръчителите! Но никой няма да разбере, само някоя камиларска държава!
28
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 27В интервю, Жироновски критикува въоръжената охраната на Карлов която е "останала в посолството да пие кафе когато то е излязал навън, за да участвува в обществено мероприятие".
27
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 13От къде го знаете всички? Дай доказателства.
26
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Защо бе убит руският посланик в Турция?"Нарочно! Абсолютно нарочно. Погледнете предишните изяви на посланика. С колко човека охрана ходи. Допълнително колко турски полицаи го пазят. В случая нямаше нито един човек охрана. Атентатора си размахваше пистолета и рецитираше Корана повече от минута. Или е постановка, или са жертвали посланика нарочно.
25
10
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако Русия, не се беше намесила в Сирия, единствения ефект, щеше да е Ислямска държава на цялата и територия, и етническо прочистване, масови кланета на огромни групи хора.
24
16
 
13
 
! Отговори
Скарлет преди 7 години
Убийството на посланик - фактически оэначава война!!! Апропо, така эапочна и Първата световна война!!!
23
11
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Намесата на Русия в Сирия??? САЩ като се месят навсякъде по света, значи всеки ден трябва да убиват американски посланици по логиката на статията. Руско-турските отношения не харесват на някого. кой е той? ЕС? Да, но на ЕС не им сиска да стрелят по посланици. Катар, Сауд. Арабия? Да, но те действат само по нареждане зад океана. По пътя на изключването остават само демократичните щати, чийто долар е застрашен, след като Ердоган предложи разплащане в национални валути...
22
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен21Нещата, които пишеш са абсолютно несъстоятелни, неверни и не почиват на фактите. "Щъркелът" (Мохамед ал буасири) вече не ни е съвременик и едва ли може да му бъде приписано покушението, арабската пролет е автентично възникнало движение на съпротива срещу многогодишната тирания на диктатори в северна Африка и близкия изток, вкл. АсадИзвращаването на това движение е почти закономерно развитие, като се имат предвид подобни събития още от френската революция и т.н. край с образоване
21
10
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо САЩ се занимава толкова с Асад и не чак толкова с ИД.
20
10
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако Кенеди не беше станал президент може би нещата щяха да бъдат по-различни. Сега май отново откриваме топлата вода. Ако АЩ не се бяха намисили първи във Сирия нещата може би щяха да са по-различни. Русия е следствието, а не причината.
19
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Разбира се, вариантите за причините са много, единствено верният, атентаторът го отнесе в гроба. Насилието е неразделна част от развитието на хората, понякога причините се потулват във времето... Но щъркелът, който донесе арабската пролет, художникът на цветните революции все още е наш съвременник. Няма как да не му пишем и това убийство, спорно е дали сме прави, но няма да търсим пеперудата в Австралия, която разтворила криле и всичко тръгнало на опъки.
18
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анониментака ли?А защо поръчителя да не е Ердоган с цел да увеличи натиска върху САЩ да му предадат накакъв си свещенник, когото той смята за враг.Доказателство - застреляния, а не разпитан атентатор/полицай със пропуск и оръжие настанен зад гърба на посланика
17
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
арло е нямал избор а ЕС има избор но въпреки всичко сякаш искат някой да ги jesuira.
16
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Заради Руско-турската война 1877-1878 година. Няма друга причина.
15
7
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Стига с тоя Карлов бе, ако баба Меркел беше в затвора а Орбан да е шеф на ЕС сега нямаше да има терористи в ЕС. Грешките на политиците ги плащат други какво не ви е ясно.