10 години България в ЕС – все най-бедни, извън Шенген...

Коментар по темата на Ивайло Калфин и Николай Василев в "Брюксел 1"
21 яну 2017 10:32,
236
10 години България в ЕС – все най-бедни, извън Шенген...
Снимка: bgonair.bg

10 години след членството България остава най-бедната страна в ЕС. Това коментираха в "Брюксел 1" бившите вицепремиери Ивайло Калфин и Николай Василев, както и Юлиана Николова от портал "Европа" и Петя Георгиева от НБУ.

Ивайло Калфин смята, че през тези години България не е насочила средствата от оперативните програми към икономиката, за да има промяна в страндарта на живот. По думите му ако Бълагрия е искала да запази гражданите си, е трябвало да създаде по-добри условия за тяхното развитие. Това обаче не означава, че членството в ЕС е лошо.

Юлиана Николова акцентира, че оставаме най-бедни, защото производителността на труда не се е развила. Все още голяма част от населението смята, че ЕС трябва да промени правосъдната ни система.
 
А Николай Василев смята, че сме най-бедни в ЕС, защото влязохме и като такива. Добрата новина е, че все пак бедността намалява, а не се увеличава. Той смята, че през последните години икономическият растеж е добър, а Гърция не трябва да е критерий за сравнение.

България е далеч и от еврозоната, смята още бившият вицепремиер Николай Василев. 

Според него членството е било реално през 2015 г. Сега обаче се отдалечаваме. Причината за това е, че правителството не поставя въвеждането на еврото като приоритет.

"Проблемът е дипломатично-икономически: Нас не ни искат, а ние не правим достатъчно, за да ни поискат", коментира Николай Василев.
 
Калфин пък смята, че членството в еврозоната трябва да стане, когато Бълагрия е готова за това. Сега тя не е. "Ако сега влезем, това няма да е добре за хората и икономиката", аргументира се Ивайло Калфин.

Николай Василев контрира, че въвеждането на еврото няма да удвои цените, както се говори и спекулира с темата. Той смята, че още един надзор над банковата ни система ще е сигурност, че няма да се стигне до фалит като този на КТБ.

Юлиана Николова пък смята, че първо трябва политически да сме готови за еврото, като знаем какво искаме от еврозоната, какво ще ни донесе тя и каква икономика искаме да развиваме.

По отношение на мониторинговия доклад по правосъдие и вътрешен ред Юлиана Николова коментира, че преди 5 години той е бил излишен. Сега обаче е необходим, за да продължи съдебната реформа.

А Калфин акцентра на това, че мониторингът не помага и е излишен.

Петя Георигева от НБУ е на мнение, че той трябва да продължи, защото без него правораздавателната система няма да успее.

По темата с Шенген Николай Василев коментира, че технически сме готови, но не трябва да бъдем сравнявани с останалите страни от безграничната зона.

Калфин смята, че сега е по-добре да не сме член, защото с Румъния сме буфер, който спира мигрантите към останалите страни.

Юлиана Колева обясни, че не сме в Шенген заради променената обстановка в региона и общото недоверие към България.

В студиото на "Брюксел 1" гостите на Милена Милотинова коментираха и кандидатурата на българския еврокомисар.

Според Калфин липсата на еврокомисар е унизително за страната ни. Така губим влияние и портфейл. 

Юлиана Николова определи сутуацията като още една голяма тухла към имиджа ни. А Петя Георгиева акцентира, че е странно как страна-членка не е била подготвена за тази ситуация, при положение, че е знаела за смяната.

Гледайте предаването "Брюксел" 1 по Bulgaria ON AIR тази събота от 17:30 ч.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


236
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
9
 
26
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
разпускане на нато и ес минаваме на двустранни договори както беше преди1989 г бьлгария беше вкарана в нато и ес без референдум имаме пресен примерот историята как бьлгария се закачи кьм оста рим берлин токио и резултатите гивидяхме
8
16
 
7
 
! Отговори
Соцялно слаб депутат преди 7 години
460лв минимална заплата е достаточна за бьлгарина.
7
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Въпрос: Колко държави извън ЕС са много по, по, по, от нас?
6
9
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Излязохме от СИВ, като много развита и силна държава и влязохме в ЕС, като турска тоалетна!
5
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Мдааа, по-добре най-бедни в ЕС, отколкото най-бедни в Европа
4
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вече може би започваме да свикваме, че тези, които са отговорни за нещата, които се случват, или - не, да са най-удивени, че сме най-бедни.Това лице беше евродепутат, външен министър, социален министър, кандидат -президент два пъти...Недоверието ми е завинаги - не може да си "направил социална реформа", да се правиш, че не виждаш беднотията и да поръчаш луксозни коли за министерството, което ръководиш.Цинизъм и доказателство за липса на политическа отговорност и човечност.
3
24
 
24
 
! Отговори
преди 7 години
Има директна корелация между интелекта на един народ и неговото благоденствие, която е права пропорционална един на друг. Единственото изключение от това правило са българите, които въпреки че са най-умни, интелигентни, стройни и красиви в целия свят, незнайно защо все се влачат в батака!
2
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
СИВ!!!
1
12
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Време е да напускаме тоя потъващ съюз.