Надигра ли Путин всички с анексията на Крим?

Какво е постигнал и какво не Кремъл 3 години по-късно
21 фев 2017 14:00, Елка Василева
321
Надигра ли Путин всички с анексията на Крим?
Снимка: архив, Reuters

Преди три години - в края на февруари 2014 г., Русия пое курс към анексия на Крим. Не успя обаче да я организира така, че минаването на полуострова под руско управление да бъде признато от световната общност. Въпреки изявленията на руски "геополитици", разглеждали Крим единствено като стратегически важна военна база, не бе укрепена и отбранителната способност на Руската федерация, пише Иван Преображенски, Дойче веле.

Признание

Щом анексира Крим, Кремъл естествено си постави за първа цел новият статут на полуострова и на град Севастопол да получи международно признание. И руските власти не криеха, че започват игра "с далечен прицел".

Наистина, след референдума в Крим, на който - в присъствието на руски войски - повечето жители гласуваха за присъединяване към Русия, минаха вече почти три години. Но резултатът от народния вот остава непризнат от никого, дори от най-близките съюзници на Москва.

Друга задача бе да се издейства признание от страна на максимално широк кръг политици и лидери на западното обществено мнение. Но и тук последва провал. Кръгът симпатизанти на Москва е широк, но те не бързат да правят шумни изявления.

В умерено позитивните си оценки за референдума чешкият президент Милош Земан например никога не стигна дотам, че да признае резултата. Доналд Тръмп, макар вдъхвал доста надежди на Кремъл, призова Крим да бъде върнат на Украйна. Москва май остава без друг повод за радост, освен че на нейна страна е крайнодясната кандидатка за президент на Франция Марин льо Пен.

Едно-единствено нещо изглежда с успех бе внушено на голяма част от западните елити - днес няма да е лесно полуостровът да бъде върнат на Украйна, дори ако Русия склони. Защото и в Киев си има радикали "на щат", настояващи Крим да бъде прочистен от "ватенки"*. А Западът не желае нова хуманитарна катастрофа.

Преодоляване на последиците

Фактическият неуспех в търсенето на признание за руския статут на Крим се дължи може би на това, че удариха на камък усилията той да бъде превърнат в привлекателна "витрина" на Русия. Дори официалната руска статистика не налага извода, че полуостровът живее сега видимо по-добре от времето преди 2014 г. Мостът към Крим е недостроен, липсващите пътища ги няма и до днес, арестите на обвинени в корупция из полуострова са си в реда на нещата.

А всеки нормален човек признава за чудовищен и опита да се отвлече от Крим вниманието на световната и украинската общност чрез дестабилизация на ситуацията в Източна Украйна.

Хиляди жертви, над милион и половина бежанци, повечето рускоезични - същите, които Русия уж искала да защити - не струва ли твърде скъпо отвличащата маневра на кремълските циници? Отгоре на всичко се пръкнаха две марионетни нежизнеспособни квазидържави, чиято съдба явно има да се решава с десетилетия.

Междувременно се налага Русия да преодолява последиците от санкциите на Запада и срещу самата страна, и срещу някои компании и физически лица. От Москва естествено се чуват радостни рапорти, че контрасанкциите нанасят кажи-речи повече вреди примерно на ЕС.

Но реално погледнато, проблемите с техническото изоставане и трудностите в кредитирането на икономиката са си налице. И въпреки своята показна смелост Кремъл на всеки шест месеца се опитва по неформални канали да издейства отмяна или поне частично преразглеждане на санкциите. Също впрочем без резултат.

Геополитически триумф?

В Москва е прието да се казва, че Русия сложила ръка на Крим, само за да се брани от САЩ и НАТО. Целта й бе да отслаби влиянието на американците върху европейските работи, а покрай това и самия Северноатлантически съюз. Тук всъщност на Кремъл му провървя - изолационисткият курс на Доналд Тръмп предизвика отслабване на сътрудничеството между САЩ и ЕС.

Колкото до НАТО, руските конспиролози не само че заздравиха алианса, а едва ли не го спасиха. Пактът бе навлязъл в трудни времена, защото не бе адаптиран за борба с международния тероризъм. Други сериозни заплахи просто нямаше. И ето ти късмет - агресия от страна на Русия.

В крайна сметка военният съюз се финансира все по-щедро, негови батальони са прехвърлени към границите на Русия. Дори малка Черна гора напира за членство в НАТО независимо от крайно суровия натиск на Москва, чак до предполагаемия опит да организира държавен преврат.

Равносметка

Както личи, за три години практически не е решена нито една задача от всички, които си поставяше Кремъл след анексията на Крим. Това, разбира се, не е пълно поражение за руската политика, защото мерките, с които Западът принуждаваше Русия да отстъпи, също се оказаха неефективни. Но явно няма как да се твърди и друго - че "Путин е надиграл всички".

--------------------
* презрителен прякор на руските патриотари в либералните среди /БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


321
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
148
2
 
0
 
! Отговори
Пешко преди 7 години
До Анонимен 202, нищо подобно няма в меморандума. Всъщност той е подписан с цел гарантиране ненарушимостта украинските граници, тъй като Украйна се отказва от ядрено оръжие. Целият договор го има в нета
147
2
 
3
 
! Отговори
Пешко преди 7 години
До БобиПак да попитам - ако унгарците във Войводина си направят референдум, обявят се за независими и после се присъединят към Унгария, това валидно ли би било?
146
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
единственото ми успокоение, е че има поне едни по-глупави от нашите политици в Европа - украинските. и про-руските, и про-западните. и от време на време парламентът им става голям шао-лин :)
145
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
руснаците наистина имаха договор с украйна за ненакърнимостта на границите, в който крим беше автономен, с официален руски език и вечна военна руска база. много ясно, че като се опиташ да въведеш украински език, нарушиш автономията и се опиташ да изхвърлиш военната база, заменяйки я с чужда (дори не и твоя), въпросът с границите става малко...хлабав. немците и руснаците също имаха договор за ненападение, но какво стана накрая? така че поне това можеха да съобразят украинските политици.
144
3
 
10
 
! Отговори
факти преди 7 години
превратът от сащ не беше заради ес, а заради откритите газови залежи в акваторията на кримския полуостров, които бяха обещани на концесия на сина на буш. а техните концесии си вървят ръка за ръка с военни бази, докато се източи ресурсът. и руснаците никак не се зарадваха да им изгонят тяхната собствена база, в район на руснаци и да сложат чужди военни. а 'революцията' в сирия започна, след като асад отказа на американска фирма да прекара тръба от катар през сирия и вместо това подписа с иран.
143
0
 
4
 
! Отговори
:):):) преди 7 години
Мой познат, КРИМСКИ етнически българин, беше от 3 години в България, когато станаха събитията. У нас, животът тече другояче и понеже той е и български гражданин, въобще не обърна внимание на истерията около Крим, нарече ги 'простотии'. Преди 2 години се прибира да види някакви роднини и каца на летището с бг паспорт и фланелка 'american army', купена от някакъв битак :).. Каза, че първо го скъсали от проверки, мислили го за провокатор и агент, накрая и те почнали да се смеят.:)
142
6
 
3
 
! Отговори
Пешко преди 7 години
До Нaкой може лиКакво значи "взеха". Ако нещо са й "взели", то това е Крим. Пък и дали самата Руска федерация не беше турила някога подпис под споразумение за ненакърнимостта на украинските граници?
141
1
 
1
 
! Отговори
Късата памет преди 7 години
До БобиИ това какво общо има с темата. И наема е 4085 долара. Казах ти вече, чети а не преписвай неква пропаганда.
140
2
 
6
 
! Отговори
БАБА БУНА преди 7 години
КАКТО УПРАВЛЯВАТ В КИЕВ, ЩЕ ЗАГУБЯТ И ДОНЕЦ И ЛУГАНС И СЛЕД ТОВА ЦЯЛА УКРАЙНА.НИКОЙ НЕ МУ СЕ ЖИВЕЕ ПОД ДИКТАТУРА ФАШИЗИРАНА И НАСИЛИЕ.НЕ ВИЖДАМ РУСНАЦИТЕ КАК ЩЕ ЖИВЕЯТ В УКРАЙНА,КАТО ИМ ЗАБРАНЯВАТ ИСТОРИЯТА И ЕЗИКА.
139
1
 
8
 
! Отговори
Факт преди 7 години
Анексията на Крим е следствие,а не причина!Просто нямаше друг възможен вариант.Колкото до Донбас-Путин въобще нямаше планове за него,но местните активисти го изненадаха доста неприятно.Затова и той нарочно забави помощта си,докато ситуацията стана катастрофална,един вид наказание.Изобщо войната срещу Русия не е заради Крим,Донбас и прочее...
138
0
 
1
 
! Отговори
ДО 181 преди 7 години
ДА НЕ СИ ГИ БРОИЛ,БЕ?
137
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Интересно, ако в Карелия се проведе референдум за присъединяване към Финландия, какъв ли ще е резултата?
136
2
 
1
 
! Отговори
късата памет преди 7 години
До БобиИзчети резолюциите на съвета за сигурност на ООН и пак ме питай. За днес ми стига толкова да обяснявам, изглеждаш интелигентно момче, чети повече и ще разбереш. А примера за Чехия и Словакия не е в контекста на разговора.
135
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе той и Кадафи надиграваше всички по същия начин, а пък завърши изнасилен с кол забит в xXx !
134
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Световна простотия. Хората провели рефередум и народа се изказал, но не някакви си от другия край на света ще им управляват живота.
133
2
 
12
 
! Отговори
фр преди 7 години
Прочетох дойче веле и спрях да чета...
132
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Големо надиграване да ти спадне БВП с 500 млрд $ за 3 години) по - евтино щеше да му излезе да го купи
131
3
 
4
 
! Отговори
късата памет преди 7 години
До Анонимен 162Аре преди да пишем глупости да смятаме малко. Искаш да кажеш, че вода , ток, наем и отопление са 50 долара. Толкова нагло и шефката ти Нинова не лъже.
130
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако живота в Русия беше хубав,там щеше да е пълно с българи.А аз не познавам такива българи които да са емигрирали в Русия.
129
5
 
3
 
! Отговори
аз преди 7 години
Какви 17 000 рубли пенсии,55000 ср.заплата.Я чукнете зарплата врачей в Росии да видите лекарски заплатки по 150-300 долара.Както се пишете русофили бъкел руски не знаете!