Спецчастите знаели за терористичния акт в Лондон

Проф. Николай Радулов и Йордан Божилов в "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR
25 мар 2017 10:00, Анисия Иванова
32

Спецчастите в Европа и Великобритания са били наясно, че на 22 март ще има опит за терористичен акт. Това коментира в предаването "Брюксел 1" експертът по сигурност проф. Николай Радулов. Според него, ако се
изследват всички терористични актове през последните 20 години, ще се забележи, че на значими дати терористите правят опити за атентати като така честват предишния.

Той допусна също, че атаките са свързани и с изявленията на политици. Проф. Радулов отбеляза, че силите за сигурност са си взели урок от всички атаки до момента и се стараят да работят качествено. Според него капацитетът, който през последните 20 години е бил паднал до нула, сега се възстановява.

"Това какво ще се случи тази година от гледна точна на антитероизъм и заплахите беше известно още през декември. Тогава Европол каза, че очаква нивото на заплахи да е високо, при това тези терористични актове ще са провокирани през интернет. Там ще се отправят послания към широк кръг хора, които се чувстват джихадисти или искат да извършат подвиг в името на джихата", коментира още експерта.

В разговора участва и Йордан Божилов, който е председател на Софийския форум за сигурност. Пред Милена Милотинова той коментира, че се създава впечатление, че извършителите са второ или трето поколение жители на
съответните страни, но техните корени са от Африка или Близкия изток.

Доклад на британските служби показва обаче, че няма единен профил на терориста. "Може да е всеки. Няма единен профил. Ето защо е сложно да се идентифицира и предотврати във времето един атентат", обясни Божилов.

Проф. Радулов коментира, че не се знае какво се случва с бойците, които се завръщат в Европа. Той дава за пример книгата "История на тероризма", където се описва как бойци, завърнали се от Афганистан в Лондон и Париж, нямат работа. Причината -те не могат да работят друго освен да стрелят с автомат.

"Мюсюлманския радикализъм може да доведе до насилие и от другата страна. Затова тук е важно как ще действат службите. Те трябва да действат заедно. Необходими са и социални мерки, а не само силови", каза той.

"На този етап Европа няма разбиране какво да прави с тези, които са радикализирани и се знае, че са били чуждестранни бойци в Сирия и Ирак. Във Великобритания има система за превенция. Тя е фокусирана към
работата на място - селото, малкия град, това е подход", коментира Йордан Божилов.

Радулов обясни, че често срещан случай е авторите на атентати да са с две имена. В повечето случаи, когато се радикализира той си сменя името с мюсюлманско и избира такова на командир на някоя от организациите.

"Актовете са върха на айсберга, но под него се случват не по-малко опасни неща - колко непълнолетни и непридружени се придвижиха от другия край на света. Част от тях изчезнаха. Или са продадени на Запад, или се използват за донори на органи", заключи Радулов.

Още по темата гледайте в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR точно в 17:30 часа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари