"Перфектна буря": Европа - в обрат, опасен за мигрантите!

Не може да се разчита на Либия, предупреждава организацията
6 юли 2017 22:12, Елка Василева
78
"Перфектна буря": Европа - в обрат, опасен за мигрантите!
Снимка: архив, Reuters

Европа прави опасен обрат в позицията си за Средиземно море, като вече разчита на Либия за помощ при ограничаването на броя мигранти, които се опитват да достигнат континента с нестабилни плавателни съдове. Това се казва в доклад на "Амнести интернешънъл".

Организацията определи като "безразсъдна" стратегията на ЕС за обучаване на либийската брегова охрана да спасява мигранти.

Обръщайки се към Либия, една затънала от хаос страна, която е отправна точка за опасното пътуване, ЕС създава "Перфектна буря", както е озаглавен и докладът на "Амнести", която излага често отчаяните мигранти на двоен удар. Те са изправени пред риска да загинат в морето или да изпитат тежки нарушения на човешките си права при връщането им в Либия, каза правозащитната организация.

От началото на годината над 2000 мигранти към Европа са загинали в морето, а над 73 380 души са достигнали Италия, се казва в доклада, в който се цитират данни на италианското вътрешно министерство.

Очаква се до края на тази година броят на пристигналите да достигне или надхвърли дошлите през 2016 г. 181 400 души, които бяха повече, отколкото в предишните две години, се казва в доклада.

ЕС трескаво търси начини да се справи с кризата, по-специално чрез Либия, където има две съперничещи си правителства и от която очаква помощ за спиране на заминаващите. ЕС набляга на екипирането и обучаването на либийската брегова охрана и военноморски сили за морски спасителни операции, за да играят водещата роля в борбата с мрежите за трафик и контрабанда.

"Амнести" заяви, че е "изключително проблемно" да бъде безусловно финансирана и обучавана Либия, където човешките права не се спазват, а за бреговата охрана има сигнали за насилие и дори контрабанда.

Организацията цитира инцидент от август, станал край бреговете на Либия, в който нападатели са стреляли по спасителен кораб на "Лекари без граници". Експертна комисия на ООН за Либия впоследствие потвърди, че в случая са били замесени двама служители от бреговата охрана.

През май либийската брегова охрана се намеси в издирвателно-спасителна операция на друга неправителствена организация. Служителите на бреговата охрана заплашили мигранти с оръжия, поели командването на дървения им плавателен съд и го откарали обратно в Либия, съобщи "Амнести".

"Настоящото положение с либийската брегова охрана е абсолютно възмутително. Безотговорно е ЕС да разреши някои спасителни операции, за които знаем, че са неадекватни, и да рискува човешки животи", каза в интервю в Брюксел Айвърна Макгауан, ръководител на отдела за европейските институции на "Амнести интернешънъл".

Най-лошото може да остане незабелязано, каза Макгауан. "Хората, които са карани обратно в Либия, биват връщани в незаконни центрове за задържане, където са подлагани на изтезания, изнасилвания и друг немислим тормоз", каза тя.

В доклада се казва, че неправителствените организации трябва да продължат да участват в спасяването на мигранти, макар "Амнести" да заявява, че това е задача на правителствата. Организацията не споменава отправената неотдавна заплаха от претоварената Италия да забрани на някои НПО да карат мигранти в пристанищата в южната част на страната.

Според "Амнести" е спешно необходима "многонационална хуманитарна операция" под контрола на Италия, а на използването на либийски ресурси трябва да се наложат някои ограничения, включително никакви спасителни операции извън териториалните води и прехвърляне на всички спасени мигранти на кораби на ЕС или други подходящи съдове.

"Амнести" не е единствената организация, което е разтревожена от идеята да се разчита на Либия за облекчаване на европейската мигрантска криза.

Директорът на издирвателно-спасителните операции на "Спасете децата" Роб Макгиливрей заяви, че спасени мигранти разказват за преживени ужаси в Либия, включително сексуални посегателства, продаване на труда им на други хора и бичувания и електрошокове в центровете за задържане.

"Да тласкаш отчаяни хора обратно в Либия, която мнозина описват като ад, просто не е решение", каза той.

Европейският комисар за миграцията Димитрис Аврамопулос неотдавна призна на пресконференция в Париж, че ЕС се опира на страна, която е "в много несигурна ситуация".

Вчера Европейската комисия прикани страните членки да положат повече усилия и да проявят добра воля, за да се помогне на Италия и Гърция да се справят с нарасналия брой мигранти, които прекосяват Средиземно море.

Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс каза под аплодисментите на депутатите в Европейския парламент, че "ако всяка страна членка изпълни ангажиментите си да прояви солидарност, това вече ще е огромна разлика за Европа".

ЕС пое ангажименти да облекчи мигрантския натиск над Италия и Гърция, като другите страни членки поемат някои от бежанците, които са направили опасното пътуване през Средиземно море, но няколко страни в Източна и Централна Европа са проявили малко или никакво желание да го сторят.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Още по темата: есЛибиямигранти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
18
 
! Отговори
Аз преди 6 години
Белите акули в Средиземноморието сега поне ще има какво да ядат , няма само на риба тон и делфини да карат
13
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Хамбург полицията бие протестиращите срещу Г20. Забраниха и отмениха протеста. Демокрацията е най-добрата система, никой не е измислил по-добра. Деморакцията се трябва да се защитава с полицейски палки.
12
19
 
5
 
! Отговори
нострадамус преди 6 години
Аз се уморих да пиша тук, че докато тези хора живеят бедно и във война в държавите си няма да спрат да атакуват Европа по суша и вода. И изобщо няма да ги спрат нито военни сили, нито писането ни по форумите. Ако мислите че римските легиони са спрели варварите нахлуващи гладни от севера...се лъжете.
11
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди да се настанят трябва ясно да им се каже че който те спазва местните правила и обичаи ще трябва да си ходи.
10
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Отроних една сълза. След месец ще отроня още една. Колко сърцераздерателно.
9
1
 
59
 
! Отговори
Хм преди 6 години
Хайде да се разберем-ще унищожаваме ли Европа,пълнейки я със "спасени" та.ра.мбуки или ще направим нужното-да ги спрем и тя да оцелее!?Дилемата е:Или ние,или те,средно положение НЯМА!
8
2
 
40
 
! Отговори
Блокиран в Дневник преди 6 години
В Либия свърши диктатурата и сега там цъфти демокрацията. Така знам аз от правилните медии. Сега хаос било в Либия, мило списание обърках се...
7
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да много се притесних за живота на разни афро...
6
1
 
53
 
! Отговори
Ники преди 6 години
Първо: там имаше държава, която възпираше мигранти и терористи. САЩ, Франция и GB замениха лошите с добри. Защо да е безпорядък? Сега да бъдат така добри същите юнаци да си сърбат попарата!!!Второ: корабите на Амнести... не плават под флага на Италия. Щом приемат мигранти на борда, то приемат ги на територията на държавата на флага и тази държава става първа държава, която е длъжна да ги регистрира и разгледа молбите им. Защо Италия?Трето: мигрантите имат официална покана от Германия а не от ЕС. Фрау Меркел да не се прави на ощипана мома, а да изпълнява обещаниятя си
5
1
 
31
 
! Отговори
Лицемери преди 6 години
Като са толкова загрижени тези от АИ да вземат по 20-30 мигранти по къщите си и да ги хранят и обслужват . Ако са 6000 човека точно ще вземат целия поток.
4
0
 
62
 
! Отговори
най накрая преди 6 години
Опит да се спре преселването на половин африка в европаБило зле в либия?Ами да не ходят там.Ама като е на път за европа няма проблемАма като ги връщат - проблемТия НПО та са бетер каналджии.Обикалят нон стоп либийските брегове и само да влезе някоя лодка в морето, товарят ги и хоп в ИталияИ с какви пари. Кой ги финансира?
3
1
 
55
 
! Отговори
Елементарно! преди 6 години
Грешен подход. Тръгнали да се чудят кой да ги спасява... Либия или ЕС...Сложете едни големи плакати на 30 африкански езика - "Всички лодки напуснали либийската акватория в посока ЕС ще се потапят без предупреждение". Полсе потопете 20 лодки, без предупреждение.ГАРАНЦИЯ, че изведнъж потока на мигранти по море ще секне. И няма да има повече удавени мигранти, понеже никой няма да смее да се качи на лодка/кораб/сал.
2
0
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Е нали Либия, както Ирак и Афганистан са демократични държави, благодарение на американските бомби. Каква нестабилност и хаос тогава в Либия, както пишат тук? Либийският народ се освободи от диктатора си Кадафи и няма нужда да емигрира от прекрасната си страна!
1
0
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Амнести ах Амнести Интернешанъл. Звездичките на цензурата няма да стигнат ако река да напиша това което мисля за вас.