Трагедията на рохингите се превръща в глобална криза

От ООН нарекоха случващото се етническо прочистване
14 сеп 2017 21:50, Елка Василева
57
Трагедията на рохингите се превръща в глобална криза
Снимка: Reuters

Фактическият лидер на Мианма Аун Сан Су Чжи неотдавна отмени планираното си за участие следващата седмица в сесията на Общото събрание на ООН. Обикновено световните лидери не пропускат нито една възможност да привлекат вниманието в Ню Йорк, но известната носителка на Нобеловата награда от Мианма очевидно има по-неотложна работа.

Говорител на правителството заяви, че присъствието й е необходимо в Мианма поради безредиците. Около 379 000 членове на малцинството рохингите избягаха през границата с Бангладеш от края на миналия месец. Освен това говорителят заяви, че властите са били предупредени за възможни терористични нападения, пише "Вашингтон пост".

Всичко това може и да е вярно. Но има и по-вероятна причина за решението на Аун Сан Су Чжи да остане в родната си страна: засилващата се буря на глобално възмущение от отношението към рохингите, които бяха изправени пред нещо, което високопоставен представител на ООН неотдавна окачестви като "етническо прочистване".

Армейски части нападнаха селища на рохингите, често придружени от склонни към насилие членове на доброволчески организации, в отговор на нападенията срещу полицейски постове от страна на група бунтовници рохинги, които миналия месец убиха 12 души.

Още по темата

Стотици рохинги, повечето от които са мюсюлмани, загинаха при предприетите ответни мерки и десетки техни селища бяха изгорени от нападателите, принадлежащи предимно към будисткото мнозинство в Мианма.

Преди две години, когато Националната лига за демокрация на Аун Сан Су Чжи спечели убедителна победа на първите свободни и честни избори в Мианма от десетилетия, много от поддръжниците й в страната и в чужбина приветстваха случващата се рядко победа на свободата в епоха, в която диктаторите изглеждат във възход.

Но след това международният й престиж изглежда се срина - предимно поради факта, че тя не защити рохингите. На 6 септември тя влезе в заглавията по света, като обвини за кризата фалшиви новини, написани от "терористи".

През последните няколко дни бездействието й беше подложено на критика от носителите на Нобелова награда Мухамад Юнус, Дезмънд Туту, Малала Юсуфзаи. Дори папа Франциск подкрепи каузата на рохингите.

Приятно е да видим как световноизвестни хуманитарни дейци дават глас на отдавна страдала група. Но нарастващият международен скандал има и по-застрашително измерение. Това е предизвиканото вълнение сред мюсюлманите по света, които виждат как хора, изповядващи тяхната религия, стават най-новите жертви на глобален сблъсък на цивилизациите.

Рохингите отдавна са подложени на преследвания в Мианма, където през 1982 г. със закон им беше отказано гражданство, а система на фактически апартейд ограничава придвижването им. Националисти в Мианма твърдят, че рохингите са нелегални имигранти от Бангладеш, макар че много от тях живеят в страната от поколения.

През последните две седмици мъчителното им изселване превърна това, което някога беше тлеещ скандал за човешките права, в международно известна кауза. Протестиращи, много от тях мюсюлмани, излязоха на улиците в Малайзия, Канада, Израел, Афганистан, Пакистан, Бангладеш, Австралия и на Филипините, за да поискат справедливост за рохингите.

Участниците в протестите в индонезийската столица Джакарта изгориха снимки на Аун Сан Су Чжи и хвърлиха запалителна бомба по посолството на Мианма. Десетки други протестиращи бяха арестувани от руската полиция през уикенда, когато се събраха за протест в центъра на Санкт Петербург.

Кризата вече наля ново масло в пламъците на различни религиозни сблъсъци по света. Тя вече причинява усложнения в Индия, където хиндуистките националисти призовават премиера Нарендра Моди да прогони бежанците рохинги. Моди всъщност е един от малкото световни лидери, подкрепящи политиката на Мианма относно рохингите, позиция, която вероятно ще разгневи мюсюлманското население в собствената му страна.

В същото време Малайзия и Индонезия, които са населени предимно с мюсюлмани, се отчайват все повече от жестокото отношение на Мианма към изповядващото исляма малцинство.

Зараждащият се бунт на рохингите, свързан със Саудитска Арабия и с Пакистан, добавя изключително експлозивен елемент в регионалната смесица. Ал Кайда направи изявление, в което призовава мюсюлманите по цял свят да окажат "военна подкрепа" на рохингите.

И, както често се е случвало в миналото, авторитарни лидери от целия ислямски свят са склонни да се възползват от възможностите, които им предоставя емоционалната картина на страдащи мюсюлмани.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изпрати външния си министър и съпругата си да занесат помощи на бежанците рохинги в Бангладеш - удобно разсейване от продължаващите му авторитарни мерки в родината.

Иранците осъдиха изпитанията, пред които са изправени рохингите, като ги нарекоха израелски заговор. Саудитска Арабия отправи остри критики към Мианма, като - напълно предвидимо - не спомена за лошото отношение към бежанците рохинги на собствената си територия.

И, може би най-странният пример, лидерът на руската Чеченска република Рамзан Кадиров неотдавна събра десетки хиляди в подкрепа на каузата на рохингите в столицата на региона (макар че руските медии като цяло не обърнаха внимание на събитието). Наблюдатели отбелязаха, че Кадиров се стреми да подобри глобалната си репутация като мюсюлмански лидер.

Това, което е ясно, е, че политиката на Мианма към уязвимото мюсюлманско малцинство получава отклик далеч отвъд собствените й граници. От известно време насам трагедията на рохингите е петно върху трудния демократичен преход в Мианма. Но сега тя започва да трови глобалната политика до степен, която едва започваме да разбираме.

Международната общност трябва да вземе мерки, преди да стане прекалено късно.
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още по темата: Мианмарохинги
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
0
 
7
 
! Отговори
Богнострокулум преди 6 години
До Наблюдател Американските интереси се свеждат тотова, да продават втечнен природен газ, но понеже е значително по-скъп, могат да горпавят единствено ако попречат на прокарването на газопроводи. Но ако трябва да съм честен, дори в американската преса се появяват, макар и рядко, бубликации затова, че целта на случващото се Мианмар е в крайна мяра, опит за лишаване на Китай и Индия от източниците им на горива.
35
0
 
5
 
! Отговори
Наблюдател преди 6 години
Там ли се преместиха интересите на САЩ след фиаското в Сирия, та вече кризата е глобална? Кюрдите в Сирия и Ирак също правят и в момента етническо прочистване в сунитските села. Моля сезирайте ООН.
34
0
 
4
 
! Отговори
Богнострокулум преди 6 години
До *** Привет. Тук съм като експат в една компания. Животът тук е много различен от този в Европа, но не може да се каже еднозначно дали е по-добър, или по-лош. Местните са материално значително по-бедни, дори от нас- българите, но в същото време са значително по- весели и любезни. Струва си да се види. За мен поне Мианмар бе един много полезен атестат, за да си дам сметка какъв голям ксъметлия съм , че съм се родил в България. И все пак, когато си тръгна, ще ми липсва част от Мианмар!
33
0
 
4
 
! Отговори
ТРАГЕДИЯТА?!? преди 6 години
НИЕ СМЕ СЛЯПИ И ГЛУХИ И С МЕДИИТЕ ОГЛУПЯВАМЕ ОЩЕ ПОВЕЧЕ. ВОЙНАТА Е В ХОД, НИЕ ОБАЧЕ СМЕ ПРОМИТИ МОЗЪЦИ И ЧАКАМЕ ДА НИ ИЗКОЛЯТ КАТО ПИЛЦИ
32
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А трагедията на християните избивани от т.н. Ислямска държава ? Лицемерието на ,,международната демократична общност,,предизвиква пог.нуса и отврат.
31
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Глобална криза? Заради шепа джихадисти? Ай стига бе.Нещо мулти-култи абоминацията не върви добре в Азия. Тромпета е зает със саловете си да плаши Ким, янките се скараха и с Индия преди няколко години като им арестуваха посланичката, Китай не ги бръсне за нищо, Дуерте се репчи, Горна Волта с ракети ги направи за смях в Сирия...Купонът е як.
30
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какви рохинги, какви 5 лева! Това са бенгалци. Наричайте нещата с истинските им имена. В момента ставаме свидетели на будистки вариант на реконкистата. Това е вековна борба на хиндуси и будисти срещу ислямското нашествие. Не случайно Индия даде безрезервна подкрепа на Мианмар, също така заяви че ще изгонят бенгалските бежанци и от индийска територия. Тия бенгалци са заселени от британските колонизатори за да има етнически конфликти след края на колониализма, както направиха по целия свят.
29
1
 
4
 
! Отговори
Циник преди 6 години
Какво правиш в Мианмар?Можеш ли да споделиш?Интересно е?
28
0
 
21
 
! Отговори
Богнострокулум преди 6 години
И последно, понеже от доста време и в момента съм в Мианмар, мога отговорно да заявя, че макар местните да не харесват мюсулманите, последните се радват на пълни граждански права и бидейки едно от тукашните малцинства, мюсулманските празници се празнуват наравно с будистките. За съжаление тук поне мюсулманите от Бангладеш са склонни да се капсулират и да изолират и считат другите за един вид необходимо зло, което на тоя етап трябва да търпят, докато се "оправят нещата".
27
0
 
30
 
! Отговори
Богнострокулум преди 6 години
От друга страна, пак от същия този хъб в Мианмар, щара Ракине, вече доста време тече строежа на газо- и нефтопровод към Индия. На пътя му обаче е една от най-бедните и марионетни държави- Бангладеш. Именно от Бангладеш Рохинджите са принудително изселвани към Мианмар, от доста години и каква изненада, в днешно време една шепа въоръжени рохиндж, доказано финансирани от Саудитска арабия и други, решиха да се "борят за независимостта" на богатия на петрол щат Ракине. Сега по-ясни ли са нещата?
26
0
 
21
 
! Отговори
Bognostrokulum преди 6 години
В Мианма е възможно и извънземните да са предизвикали проблемите, в МианмаР обаче, ако погледнете картата, че видите , че именно в тази "размирна" област се намират газовите и нефтени находища на Мианмар. Както и най-големият петролен хъб, в който се разтоварва петролът добит в офшорните и дълбоководни кладенци на Мианмар. От там пък тръгва петролопровод за Китай, които на практика лишава Малакския пролив от неговата важност по пътя на петрола до Китай. Затова конкретно недоволства Малайзия.
25
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какво е това Мианма? МианмаР!
24
0
 
28
 
! Отговори
123 преди 6 години
С една дума пак проблеми с ***. Тоя сценарии е много удобен. "горките, нищо не можещи ***, защо никой не ги интегрира.." Звучи ли ви познато?! Решението с огъня си баш на място...
23
3
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ООН отново се вживява като халифат приют за бездомници.Кога ще я закрият тая клошарска организация?Само ,роми,мюсюлмани,клошари и избягали затворници.Дали са добре ,пари имат ли джиповете защо са стар модел. Тия не ги мислете до 30 годишна възраст са с по 10 деца.Как умиращи от глад хора има по 7-8 жени и 20 деца?70-80 годишни дъртаци си купуват 16 годишни пyтки на кило за да си правят плейбой хареми.ООН вместо да им раздаде малко презервативи се загрижило за техният комфорт.
22
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Днес, защо няма послеслов откъде е статията? Надали е само БРА. На български държавата е МианмаР, не Мианма. Ама то неграмотността... И защо няма реална предистория за проблема там, а преписани грантаджийски опорни точки и лъжи. Искате да ни разчувствате за терористи и да ни ги представяте за жертви? Няма са стане. Мианмар не е разградения двор ЕС. Рохингите тероризират хората и ги избиват и Мианмар и търпяха, но до един момент. Това защо се крие? Поредната ислямска ***, която знае едно само.
21
2
 
35
 
! Отговори
Додо преди 6 години
Явно Световния Джихад плаща яко за това медийно извращение, да се защитават тези сатанисти! За да им вдигнат ръка будистите, смятайте какви извращения и чудовищен садизъм са проявили тези бангладешки мюсулмани! Не се връзвайте на умопомрачаващите драсканицо на Елкa! Следете новините от надеждни източници по интернет - Ютюб, Фейсбук, Брайбарт, Гръдж Рипорт и т.н.! Не на fake news-a на Световния Толеризъм!
20
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди религиозното разделение е редно да се даде определение на това що е Бог?Повечето хора не се замислят за значението на думите.Бог е мисловна форма, съществува в съзнанието на хората и се определя от ...съзнанието на хората.Нисшите духом са си нисши духом и им трябва "плюшено мече" или мисловна форма, която да им пази страх в непросветеното им съзнание.
19
5
 
32
 
! Отговори
НИК КАССИДИ преди 6 години
ГЪРЦИЯ ПОДКРЕПЯ НАПЪЛНО И ДЪЛБОКО МИАНМАР. ЩЕ ВИ ПРАТИМ ГРЪЦКИ ВОЙСКИ, ЗА ДА СЕ СПРАВИТЕ ПО-БЪРРЗО С ИСЛЯМСКИЯ НАХАЛЕН НАГЪЛ НАТРАПНИК .
18
9
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Повечето хора са семпли и намират за вълнуващо да изживеят живота на другия независимо дали става дума за мода, холивудски филм, холна гарнитура или религия.В езотеричните течения наричат такива безлични хора празни тела, в Матрицата-агент Смит, може и джихадист, комунист, ексхибиционист, упс, сбърках.
17
6
 
11
 
! Отговори
Факт преди 6 години
До Анонимендо 26 Верно!Ислямът е измислен от евреи(както и християнството),а първоначално Коранът е записан на арамейски,щото ония не са имали писменост.Впоследствие са вкарани някои мал.оумни послания.