Проваля ли се дипломацията? Задава ли се война с КНДР?

Никой не се е затичал към войната, увери министърът на отбраната на САЩ
26 окт 2017 20:10, Елка Василева
43
Проваля ли се дипломацията? Задава ли се война с КНДР?
Доналд Тръмп и Ким Чен Ун. Снимка: архив, Reuters

Във възлов момент от сложните усилия да бъде убеден Пхенян да прекрати и премахне ядрената си програма американският министър на отбраната Джеймс Матис ще посети Корейския полуостров.

Проваля ли се дипломацията? Задава ли се война?

След консултации с азиатските партньори на САЩ за единен подход за уреждане на кризата около Северна Корея Матис в петък ще посети за втори път Сеул като шеф на Пентагона, пише Асошиейтед прес.

Във Филипините японският му колега говори за "безпрецедентна, достигнала критично равнище и непосредствена" заплаха от нееднократните демонстрации от страна на Севера на уменията си да изстреля междуконтинентална ракета с потенциал да носи ядрен заряд. На два пъти - през август и септември, севернокорейски ракети прелитаха над северния японски остров Хокайдо, задействайки японските системи за въздушна тревога.

Докато Северна Корея върви бързо към разработване на ракети, в чийто обсег да бъде континенталната част на САЩ, Матис се придържа към американската дипломация и оглавяваната от държавния секретар Рекс Тилърсън кампания за оказване на натиск. Целта е Северът да бъде заставен да се съгласи на пълно и необратимо премахване на ядрения си арсенал.

"Всеки се стреми към мирно решение. Никой не се е затичал към войната", каза вчера пред репортери Матис, по време на полет към Тайланд. Оттам той ще замине за Южна Корея.

Все повече обаче стават изказванията за възможна военна конфронтация. "В надпревара (с времето) сме да решим този въпрос, преди да се е стигнало до военни действия", каза миналата седмица съветникът на президента Доналд Тръмп по въпросите на националната сигурност генерал-лейтенант Хърбърт Макмастър. "Времето ни изтича", допълни той.

Майкъл Суейн, дългогодишен специалист по Азия във Фонда "Карнеги", заяви, че макар и да има надежда конфликтът да бъде избегнат, не вижда "никакви ясни признаци за напредък както в заставянето на севернокорейците да започнат преговори за ядрено разоръжаване, така и в намирането на път към някакъв диалог със Северна Корея".

"Последните месеци бяха съпътствани от влошаване на отношенията между САЩ и Северна Корея, което намирам за доста обезпокоително", каза той в интервю. "Обезпокоен съм заради предстоящата азиатска обиколка на (американския) президент, която севернокорейците може да използват като възможност да извършат някое и друго изпитание."

Следващия месец Доналд Тръмп ще направи визита в Южна Корея. По думите на негови съветници той няма да посети Демилитаризираната зона - международно признатата буферна зона между двете Кореи, обособена след войната на полуострова. Бойните действия тогава приключват с примирие от 1953 г., но не и с мирен договор, което означава, че теоретично САЩ и Северна Корея все още се намират в състояние на война.

Тръмп осмя севернокорейския лидер, наричайки го "Малкия човек ракета" и заплаши да засипе страната с "огън и жупел", ако тя не се откаже от ядрените си оръжия.

Ким изглежда невъзмутим и не откликва на дипломатическите предложения. С Тръмп си размениха обиди, като севернокорейският лидер запази - а според някои дори е ускорил - курса на страната си към придобиване на способност да може да бъде нанесен ядрен удар срещу който и да било американски град. Президентът на САЩ заяви, че никога няма да допусне Северът да достигне такъв етап.

В Сеул Матис ще участва в събота в годишна среща с представители на южнокорейското ръководство, като на нея ще бъде направена оценка на плановете за противодействие на заплахите, произтичащи от Северна Корея. Той също така отново ще потвърди американския ангажимент за защита на Южна Корея от всякакви нападения, а може би и ще обсъди възможността Югът да получи военновременен оперативен контрол над въоръжените си сили.

САЩ имат около 28 500 военнослужещи в Южна Корея, включително във военновъздушната база Осан, където са дислоцирани американски бойни самолети.

Преди повече от десетилетие САЩ бяха готови в случай на война със Севера да предадат на Сеул оперативното командване над южнокорейските въоръжени сили, но американският съюзник нееднократно отправяше искания прехвърлянето на контрола да бъде отложено. През 2014 г. двете страни се споразумяха да се откажат от всякакви графици по въпроса и контролът да бъде предаден само когато между тях има съгласие, че са настъпили подходящите условия. Така ако утре избухне война, генерал Винсънт Брукс от сухопътните войски на САЩ, началникът на американските сили в Южна Корея, ще командва и южнокорейската армия.

Севернокорейският лидер Ким се зарече да доведе докрай разработването на ядрения арсенал на страната си - самият проект е започнат от неговия дядо Ким Ир Сен - пренебрегвайки международните осъждания и икономическите санкции на ООН. Дори Китай, традиционният съюзник на Севера, предприе по-решителни стопански мерки с цел върху Пхенян да се упражни достатъчно силен натиск, така че да се върне към преговорите.

Нищо от този натиск обаче не проработи, а самата КНДР настоява, че притежанието на ядрен арсенал с междуконтинентален обсег ще я предпази от опити на САЩ да бъде свалено държавното ръководство.

Миналата седмица на конференция в Москва Чхуе Сон Хюе, високопоставен дипломат от севернокорейското министерство на външните работи, заяви, че страната й ще разработва ядрени оръжия и ракети до постигане на "равновесие на силите" със САЩ. По думите на участници в конференцията тя казала още, че ядреното оръжие не подлежи на преговори, докато Вашингтон не прекрати "враждебната си политика".

САЩ засилиха военните учения със съюзниците си, включително чрез периодични прелитания на стратегически бомбардировачи над полуострова и военноморски маневри с Южна Корея миналата седмица. Тази активност породи въпроси дали Вашингтон показва сила, за да възпре Пхенян, или се подготвя за конфликт.

След като извърши поредица ракетни изпитания и подземен ядрен опит през септември, за който съобщи, че е бил с водородна бомба, Северна Корея остави света да гадае какви ще бъдат следващите й ходове.

Ако отново изстреля ракета в японското въздушно пространство, ще опита ли някой измежду Япония или САЩ да я свали? Ще взриви ли Северът атомна бомба над Тихия океан, както наскоро заяви министърът на външните работи на Ким? И може ли това да бъде предвестник на война?
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
8
 
28
 
! Отговори
Петя преди 6 години
Да го дyxат САЩ.
11
4
 
24
 
! Отговори
Брежнев преди 6 години
Тръмп няма полезен ход.
10
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бе това рижото на снимката нещо много нервно бе?
9
5
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
до #7: Не само им пука,но и пълнят гащите!Защото вожда има ядрено оръжие!!!Точно затова!Вождовете,които нямаха ядрени оръжия и не вървяха по гайдата на Световния Терорист,ги сполетя съдба,която се казва,съдбата на Ирак и Либия и на техните "демократизирани" народи,превърнати в племенни свърталища в псевдодържави!Затова хЪмерКАНЧЕТАТА,вият,лаят...ама не им стиска да нападнат КНДР!Защото този път ще го ядат дебелия!!!А за лаенето и "санкциите",да си лаят - КНДР отдавна си живее и не и пука
8
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най-малкото КНДР ще унищожи Япония Хаваите и Гуам
7
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Споко, до зимната Олимпиада в Сеул, няма да има патаклама. Нали не си представате ски спускане, с антирадиационен костюм, препускащ през кратерите на бомбите.
6
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 3Пука им на намериканците за фишеците на Вожда, нали няма да стигнат до тях. КНДР е чаканата възможност, съша както при Виетнам, калбоите няма да опунат тая възможност да рестартират десетина трилиона дълг в ремонти на инфраструктура, а таква в Сеул, колкото щеш.
5
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Никой не се е затичал към войната, увери министърът на отбраната на САЩ"Що бе, нали щяхте да сипете "огън и ярост" върху Северна Корея, какво стана? ахахахха
4
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Колкото воюваха със СССР, толкова и със Севрена Корея. Студена война, туиткане и дрънкане.
3
2
 
13
 
! Отговори
НЕ преди 6 години
Няма има война спокойно си пийте ракията шушумиги ..
2
4
 
25
 
! Отговори
накъсяване си трябва преди 6 години
Краварчовците са замъкнали бая техника в ЮКорея и Япония и ще се постараят да хвърлят в конфликта, колкото се може повече жълтури.
1
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
и двамата луди ,ще подпалят планетата