Накъде след независимостта на Каталуния?

Или как може да се развие кризата в Испания
Обновена: 27 окт 2017 22:53 | 27 окт 2017 20:36, Анисия Иванова
97
Накъде след независимостта на Каталуния?
Снимка: БТА

Испания преживява двоен политически трус - каталунският парламент гласува за обявяване на независимост, а централното правителство се готви за нанасянето на безпрецедентен удар срещу опитите за отделяне. Ето как може да се развие нататък кризата, прогнозира ДПА.

Какво направи каталунският парламент?

Парламентът прие резолюция за отделянето на Каталуния от Испания и обявяването на суверенна република в отговор на решението на премиера на Испания Мариано Рахой да активира член 155 от конституцията, който дава възможност за пряко управление от центъра на автономните области.

В преамбюла на резолюцията се казва, че се създава "каталунска република като независима и суверенна държава на демократичното и социалното право", който текст не беше подложен на гласуване. Вместо това депутатите гласуваха за стъпките, които произтичат от обявяването на независимост - упълномощаване на правителството да създаде централна банка, да започне учредителен процес за написването на конституция, да търси международна подкрепа и др.

Как реагира испанското правителство?

Преди вота в Барселона премиерът Мариано Рахой призова в "Туитър" към спокойствие "всички испанци" и обеща, че "върховенството на закона в Каталуния ще бъде възстановено". По-рано Рахой бе казал, че задействането на член 155 е "без алтернатива" при създалата се ситуация.
Сенатът в Мадрид одобри решение, с което упълномощи премиера да управлява Каталуния директно от Мадрид. По-късно днес кабинетът на Рахой ще заседава, за да реши какви да бъдат първите му конкретни стъпки.

Може ли член 155 да възстанови реда?

За четиридесетте години испанска демокрация нито едно правителство не е уволнявало регионална администрация, така че е под съмнение дали правителството на Рахой ще съумее действително да отстрани разбунтувалите са каталунски институции, отбеляза ДПА. Под въпрос е и готовността на каталунската регионална полиция да изпълнява заповедите на Мадрид. Агенцията цитира експерт от барселонския университет "Помпеу Фабра", според когото присъствието на испанската държава в Каталуния е "съвсем остатъчно и номинално".
Междувременно организации и партии, привърженици на независимостта призовават за масова кампания за гражданско неподчинение, както и поредица от улични протести.

Независимостта - реална перспектива ли е за Каталуния?

Самообявилата се Република Каталуния ще трябва да се бори за спечелването на международно признание и ще се озове извън Европейския съюз, с което нейната процъфтяваща ориентирана към износа икономика ще понесе тежък удар. Вече над 1500 компании, вкл. две големи банки, изместиха седалищата си извън областта поради опасения от законовите неясноти при евентуална сецесия.

Каталунските власти ще трябва да убедят Испания да изтегли всички свои държавни служители, сред които съдии и полицаи. А някои твърдят, че отделянето на Каталуния от Испания ще е много по-сложно от британския Брекзит, посочва ДПА.

И нещо още по-важно - независимостта не е цел за всички. Проучвания сочат, че малко повече от половината жители на Каталуния не искат отделяне, а над 80 на сто изразяват предпочитание към законен референдум за независимост, тоест разрешен от централните власти, отбелязва ДПА. 

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Неадекватна реакция от българска страна както винаги. Такова отцепване няма аналогия в България, а сега ревем за подкрепа и солидарност (МВнР). За Косово и Сърбия мълчахте като п.т.и при положение, че подобен сценарии и при нас може да се развие. Да не говорим че съседката, от която има малцинство тука е могъща воена сила, а не някаква си пръдл.ва Албания.Оставете ги да си разрешат сами проблема и призовавайте за мирно и разумно разрешение на проблема.
40
6
 
0
 
! Отговори
До 40 преди 6 години
Не пият много кафета, за сметка на това си хапват стабилно и си угаждат
39
5
 
5
 
! Отговори
CCCP преди 6 години
Единствения им шанс на каталунците е Путин да отвори една средиземноморска база в Каталуния, иначе не виждам как ще удържат Fuerzas Armadas Espanolas
38
1
 
2
 
! Отговори
Дедо преди 6 години
До Анонимен 40Да не им се разлупа сърцето от толкоз кафета?
37
4
 
7
 
! Отговори
Алов666 преди 6 години
Мя,ало да се справи полициятая !!!Пускат военните полицаите в Каталуния в отпуска принудителна 14 дена и гледай.Пуч на ПучДемона и толкоз за часове и после да замажат напрежението един истински референцум в цяла Испания и ще е 10% за отделяна на КАталуния и спират с проблема
36
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пенсионерите са по кафенетата
35
7
 
13
 
! Отговори
Педро Сантиляна преди 6 години
Как накъде? Пучдемон към панделата, народа на работа, децата на училище а пенсионерите в парка на пейките да бистрят политиката!
34
19
 
8
 
! Отговори
кРИМ НЕ Е РУСКИ преди 6 години
И КРИМСКИЯ НАРОД ИСКА НЕЗАВИСИМОСТ ОТ РУСКО ИГО
33
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Богати са на кредити и финансови задлължения
32
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За Косово може, а за Каталуния не може - ми що така бе?
31
17
 
7
 
! Отговори
Уйо преди 6 години
Сорос разпада Европа а вие се радвате и се гъзите на Русия Нещастници !!!Ако Европа се разпадне ,Турция ще влезе в България а Русия ще се хили .Каталуня няма да стане държава !!!Сорос ще пукне преди да изтече мандата на Тръмп
30
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
23 Робе нали каталунците бяха богати
29
11
 
2
 
! Отговори
Демократ преди 6 години
Косово се отдели демократично, а Каталуния обявява независимост недемократично, затова недемократичната независимост на Каталуния е незаконна! Всичко което е недемократично при демокрацията е незаконно, демокрацията е закон при демокрацията.
28
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
29 Нямат нищо общо с Косово и Метохия
27
6
 
12
 
! Отговори
: преди 6 години
Рахой гледаше уплашен защото осъзнава,че няма полезен ход и че няма връщане назад.Изпращане на танковете означава излизане на Испания от ЕС и срам пред целия свят.
26
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Троловете, не се кефете на разпада на ЕС, ами идете да си харчите дървените рубли в Русия. Ама там ще е кофти, що ли рашъните бягат от там?
25
8
 
16
 
! Отговори
Мнение преди 6 години
Щом за Косово може значи и за тези хора трябва да може.Другото би било лъжа и лицемерие.
24
12
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Евробардакът продължава да разпада.
23
15
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз заставам зад каталунския народ . Щом това е тяхната воля , така да бъде . Другото е фашизъм . И какво ще тръгнат да избиват каталунците ли ?
22
14
 
14
 
! Отговори
Кеф преди 6 години
Радвам се че ЕС е мъртъв!