Ако всички заминат, кой ще ни лекува?!... Млади сърби бягат към Германия

Сърбия е станала нежелано място особено за квалифицираните кадри
23 мар 2019 21:00,
184
Ако всички заминат, кой ще ни лекува?!... Млади сърби бягат към Германия
Снимка: pixabay.com

"Цялата смяна от местната Спешна помощ изкара курс по немски език и сега всички са в Германия", казва Филип, който е основал училище за чужди езици в южния сръбски град Лесковац. То съществува от 10 години и в началото английският е бил много търсен, днес обаче на мода е немският. Филип не желае да бъде сниман - разбираемо поведение в тази сръбска провинция, където хората избягват да се набиват на очи. Те се пазят дори и от най-безобидните критики към правителството - дори и да има достатъчно основания и факти за това, пише "Дойче веле".

Медицинските сестри Йована, Ангелина и Миляна наскоро са взели нивото В-1 за медицински кадри и всеки момент могат да тръгнат за Германия. Първите две дори вече имат подписани трудови договори с една клиника в Хамбург, а Миляна стяга куфарите за Тюбинген, където ще работи в Университетската клиника. 24-годишната Йована казва, че в Лесковац няма какво да работи и че ще напусне страната именно заради работата.

Мрачен делник в "сръбския Манчестър"

Твърди се, че в Лесковац правят най-добрата скара на Балканите. Отдавна обаче са отминали славните времена, когато текстилната и фармацевтичната индустрия са допринасяли за подема на града. Никому вече и през ум не минава да нарича Лесковац както някога - "сръбският Манчестър". От някогашните 100 хиляди жители на общината днес са останали доста под 70 хиляди.

Йована е ходила досега три пъти в Германия - работила е пробно в Берлин и Хамбург. Работата ѝ допаднала, а работодателите останали доволни от нея. "Там осъзнах, че всъщност няма голяма разлика между работата в Германия и в Сърбия. Само че в Германия грижата за болните и трудът на медицинската сестра са разделени, а и броят на пациентите е ограничен. В Сърбия това е другояче - там една медицинска сестра е същевременно и болногледачка. В някои случаи дори една-единствена медицинска сестра обслужва цял етаж с пациенти."

Но Ангелина не може да се надява дори и на такава тежка работа: "Съседката ми беше чистачка в болницата и изкара съкратен курс - преквалифицира се за медицинска сестра. За съжаление в тази страна професионалната подготовка не се цени. Хората получават работа по съвсем други критерии. Затова виждам бъдещето си в Германия", казва 19-годишната жена.

"Даже извънредните часове труд се заплащат"

Йована също смята, че в Германия е друго - там ценят професионалната квалификация, а и заплащането няма нищо общо с това в Сърбия. "Даже извънредните часове труд се заплащат, получаваш карта за градския транспорт с намаление, има столова за хранене и предлагат помощ в търсенето на жилище. Освен това можеш да запишеш и двумесечен, платен езиков курс", казва младата жена.

В Сърбия средният месечен доход е малко над 400 евро, а по официални данни безработицата достига 12 процента. Някои експерти твърдят, че ако не беше трудовата миграция, безработицата щеше да скочи на 20 процента. А младежката безработица междувременно гони 30 процента. Масовото изтичане на човешки капитал е едновременно и благословия и проклятие за сръбското правителство: от една страна то може да се хвали, че поддържа сравнително ниска безработица в страната, но от друга вече са налице първите тревожни сигнали. Така например към трудовото министерство бе създадена експертна комисия, която да предложи мерки за ограничаване на изтичането на кадри в чужбина.  

Нежелано място за младите хора

Това изобщо не интересува Йована, Ангелина и Миляна, които виждат бъдещето си в Германия, включително в личен план - те желаят да създадат семейства в новата си родина и не мислят за връщане в Сърбия. На техните родители това може и да не им харесва особено, но те виждат как Сърбия все повече се превръща в нежелано място за младите хора - особено за по-квалифицираните от тях.

Проблемът с масовото бягство не е нов, но напоследък се задълбочава. Още в Титова Югославия много хора напускаха страната в търсене на по-добро място за живеене и работа. След това дойдоха войните и първите демократични реформи, които обаче не отговориха на очакванията на хората, и те продължиха да напускат страната. Близо 1 милион сърби са избягали от промените насам, което за една страна със 7 милиона души население е много сериозен проблем. И тенденцията продължава: годишно около 35 хиляди души обръщат гръб на Сърбия. По този показател страната държи едно от първите места в света.

Йована си дава сметка, че бягството на младите хора е загуба за Сърбия. "Квалифицираните кадри обръщат гръб на страната. Само в моето обкръжение толкова много хора заминаха. И не само младите бягат - понякога цели семейства заминават или пък хора с 20-годишен трудов стаж", казва младата медицинска сестра. В последното годишно изследване на Регионалния съвет за сътрудничество RCC от 2018 година, провеждано в 13-те страни от Югоизточна Европа, цели 32 процента от анкетираните сръбски граждани са посочили, че мислят да заминат в чужбина - колкото в никоя друга страна от Западните Балкани.

Школата за чужди езици в Лесковац не може да се оплаче от липса на работа. Колкото и да е добре това за бизнеса на Филип, той осъзнава колко тревожно е същевременно положението: "Ако всички заминат за Германия, кой ще ни лекува нас, мен и децата ми - тук, в Сърбия?", пита загрижен той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


184
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
123
13
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В цяла Европа хората от малките държави бягат към големите. Германия опустоши икономиките на Южна и Източна Европа за да си набави евтина работна ръка от лекари и инженери до обикновенна прислуга. А сега Германия се сърди че държавите от Южна и Източна Европа поглеждат към Китай за инвестиции и спасение. Обърнете внимание, че дори по време на войни не сме губили толкова хора както сега.Апропо, време е някой да разпадне тази бисмaркова ***.
122
4
 
36
 
! Отговори
Мнение преди 5 години
Това важи и за нас тек в България. Нали това беше целта - да ни държат тук на ръба на оцеляването и да си подберат най-качествените хора, които да им работят на ангария - готови подготвени, едно евро не са инвестирали в теб. Това искат мега икономиките - още по-големи печалби и евтини специалисти, ами вече ги имат. И за това са виновни абсолютно всички правителства от 1989г досега, които нямаха достойнство да защитят нашите интереси. Произвеждаме вече основно "красиви съпруги" за запада.
121
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Иван ПешевПримерно, въвеждане на изходни визи за лекари, сестри и семействата им.Конфискация на имоти.Затвор, трудово-възпитателни лагери и медийно линчуване...Още има ли, таварищ иван?
120
4
 
3
 
! Отговори
Иван Пешев преди 5 години
Ила решения този прпблем но няма да се харесат на западните ни партньори и ще почнат цветните революции
119
13
 
4
 
! Отговори
православен преди 5 години
ще ни лекуват останалите ,дезертьорите срам за тях!
118
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Резервни части за немските автомобили с много ръчен труд- кабели, врати...дрън, дрън, за по 350 Е на месец.Това ако не е ограбване, какво е?Изсмукване на младите с образование- лекари, мед. сестри, инженери...Образованието на един студент струва на държавата 70 000 лв.Това какво е?
117
4
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Който е видел паунди и евро, не ке да се връне в Тикволандия!
116
8
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
КВартални магазинчета ? Защо замряха кварталните магазинчета? Имаше ги през 50 метра преди. Днес се случва, да карам по 10 минути до голямата веригА? Ами защото в квартали магазинчета стоката често беше скапана, а обслужването бе на ниво пияна селска кръчмарка.
115
3
 
17
 
! Отговори
Млад Избегал 2 преди 5 години
Тогава нямаше ни курсове, ни нищо. Исках свръхквалифицирани хора, а даваха стотинки. Върнах се в чужбина и започнах работа като уеб разработчик. След година и половина работа, реших да запиша финанси и ми остава една година, да си взема, а вече имам година и половина стаж. Кога ще стане това в България? Много ми се искаше да остана, ама да се налага, на 25 години, да живея у бабени или в два на два стая с двама души в студентски град, без работа, някак си не става
114
4
 
23
 
! Отговори
Млад избегал 1 преди 5 години
Не знам как е, но когато бя на 16, семейството ми се премести в чужбина. На 20 направих опит, да си намеря работта в офис в София, защото имах курсове по счетоводство и знаех малко програмиране. Едиствено една фирма ми се нави, но за преводач. Всички искаха някакви небивалици от рода на 5 години в университета + 3 години професионален непрекъснат стаж ... за счетоводство на заплати ама със заплат от 600 лева.
113
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До кукла 128това не е вярно, категорично!една съученичка на жена ми от детството, от 20 г живее там и работи като мед. сестра и беше стигнала до шеф на мед. сестри в болницата ...
112
5
 
16
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Немските лекари бягат от Германия сърби ги заместват дано да е за добро.КПД=0.Важното е че Йерусалим е столица на Израел!
111
23
 
20
 
! Отговори
кукла преди 5 години
Истината за медицинските сестри е, че в Германия са чистачки и слугини с дипломи. Там те се грижат за болните, мият ги, чистят ги, решат ги, хранят ги, бъраша им ...., вдигат ***. За бонус им разрешавата да раздават и хапчетета. Иначе с инжекции, абукати и вземане на кърв им е забранено да се занимават. Та затова германците не искат да работят тая работа, не си струва. Но за нашите сестри и братя е добре, дават ни пари.
110
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А българите не бягат?
109
28
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Чета коментарите и сега разбирам защо българите са последни по стандарт на живот в ЕС. Много гламава нация. ЕС ги бил крадял, ха ха... Заслужавате си мизерията. Ако може се върнете в орбитата на руската *** и не пречете на Европа. Рядко..... народ са българите, много си приличате с руските пияници.
108
12
 
18
 
! Отговори
Бонго преди 5 години
Когато чета статия и стигна до ''Дойче веле" спирам да я чета!
107
11
 
24
 
! Отговори
ВАРеВал преди 5 години
9 години уча немски, но заминавам за Испания, да не съм луд да ходя в тая африканско-арабска клоака. Ашколсун, Ома Меркел.
106
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нямаш право да развиваш нищо, ако Брюксел не ти разрешиНе е вярно, излъгали са те жестоко.Можеш да си развиващ всичко-------Напълно вярно, абсолютно всико, само не и собсвено производство и собсвени енергийни проекти, а Германия строи Северен поток 2 и сега България пак ще купува руска газ + транзитни такси от Турция или Германия.
105
10
 
14
 
! Отговори
Поп Грую преди 5 години
Аха. Значи, изкарваш курс по немски, който, между другото, е изключително лесен език, и си биеш камшика към Германия, където веднага ставаш медицински работник.Повярвахме. Ама от една дума повярвахме на Дойче Швайне. Живея в български град, който е бил 120 хиляден, сега е 68 хиляден, и то в "цивилизована развита" европа...
104
7
 
12
 
! Отговори
Мъка преди 5 години
Тежко носи хомота народа с една кола само и едничък апартамент дори , а вилата сама стои и никой не ходи дори.Тежко се рови в нета през телефона и лаптопа май заби , как ще резервира почивката в Гърция , бедния *** нали.Дискотеките пълни с унили мизерни души , а някой докараха я до кръчма дори.Тежкооооо е братко , че бачкам нали , а само как жестоко ме мене мързи.