Защо започна новата космическа надпревара за Луната?

50 години минаха от мисията Аполо, която стигна естествения спътник на Земята
9 юли 2019 15:15, Нели Христова
193
Защо започна новата космическа надпревара за Луната?
Снимки: Reuters

50 години – толкова минаха от мисията Аполо, която стигна Луната. И оттогава никой не се е прицелвал отново към нея. Поне досега.

На 15 юли в 2:51 часа Индия ще изстреля своята сонда Chandrayaan-2, която ще мине по пътя на Аполо с една идея по-различна траектория. Това е най-амбициозната космическа мисия на страната досега. Индийският апарат няма да е сам. Китайската сонда Chang’e-4 вече обитава Луната, след като кацна в тъмната й половина през януари тази година. Към тях трябваше да се присъедини и Beresheet - сонда, създадена от организацията с нестопанска цел SpaceIL, ала тя се разби. Нейните собственици обаче обявиха, че ще направят още един опит.

Съвсем наскоро САЩ също обяви завръщането си на Луната. Европа и Русия не останаха по-назад и също обявиха свои мисии, които да включват и астронавти. Изведнъж всички искат да стъпят отново на Луната. Но защо?

Защо изведнъж естественият спътник на Земята стана толкова интересен?

След като Нийл Армстронг направи първата си крачка на Луната през 1969 година, интересът на публиката към бъдещето на хората в Космоса рязко спада. Затънало дълбоко в скъпата война с Виетнам, американското правителство слага край на програмата Аполо. Все пак, космическата надпревара е спечелена. Учените са разочаровани, но предвид факта, че мисията изисква 4% от бюджета на държавата, отмяната й е очаквана.

През тези 50 години фокусът е насочен към хората в ниската земна орбита и Международната космическа станция. Но сега той се променя. А според директора по изучаването на роботите и хората за Европейската космическа агенция Дейвид Паркър, това много напомня на мисиите на човечеството до Антарктика.

Още по темата
"Двете неща си приличат изключително много – в началото на века имаше състезание кой ще се добере първи до Южния полюс и след това никой не се върна там в следващите 50 години – точно както на Луната през 60-те. След това започнахме да строим бази на Антарктика. Сега сме на точно този етап в експлоатацията на Луната“, обяснява Паркър пред The Guardian.

Това, което връща хората на Антарктика, е напредъкът на технологиите. И сега човечеството е доста по-напреднало технологично и познава по-добре Космоса, отколкото по времето на Аполо. Но с всеки робот трябва да бъде пратен и човек, а това за организации като НАСА, които имат само 10% финансиране, това означава скъп разход.

Успехът на китайската Chang’e-4 показва това, което може да бъде постигнато без човешка намеса. Това е първият апарат, който каца на далечната страна на Луната и до момента оперира без проблеми, въпреки че трябва да оцелява на температури от минус 180 градуса по време на лунните нощи. А те траят 14 дни, а астронавтите на Аполо кацат на Луната и остават там само през деня.

Постиженията в роботиката, които подпомагат хората, ще формират гръбнака на новата американска мисия към Луната. САЩ ще използват добре познатата тежка ракета носител Space Launch System и капсули за екипаж Orion - и двете в последен етап на строеж - за да изпратят в Космоса хора, които да построят по-малка версия на Международната космическа станция, която да обикаля в орбита около Луната.

През следващото десетилетие НАСА ще работи над мисията Gateway заедно с партньори от Япония, Европа и Канада. Нейната цел ще е астронавти да управляват роботи на лунната повърхност, които ще строят радио-телескопи, ще събират минерали и ще търсят вода и лед, за да подпомогнат плана за създаване на човешка колония на Луната. А фактът, че Европейската космическа агенция ще си партнира с НАСА означава, че съвсем скоро можем да видим първият европеец, стъпил на лунната повърхност.

Но на какво се дължи новата космическа надпревара?

На първо място, науката ще спечели изключително много от подробното изучаване на Луната. Според експертите, естественият ни спътник може да даде отговори на много въпроси - какъв е произходът на нашата планета, първите следи от океани по нея, каква е била първобитната атмосфера и дори произхода на живота.

Но има и още една причина - Луната е първата стъпка на човечеството, което се е устремило към Марс. Но безопасното пътуване на хората до Червената планета ще е изключително трудно. За това първо трябва да превземем спътника си.

По време на строежа и оперирането на Международната космическа станция човечеството е научило перфектно как да управлява Космоса близо до Земята. Луната се намира на 400 хил. километра от тук. Да опитомим тази не много благоприятна обстановка ще ни помогне, когато се отправим към Марс - планета на 400 милиона километра от Международнака космическа станция. Това ще бъде един дълъг процес.

Марс често е виждан като решение на проблемите ни тук, на Земята. Някои учени си мислят, че просто ще се преместим на друга планета и ще спасим вида си. Но според техни опоненти, това е опасна илюзия, защото проблемите на Земята трябва да бъдат решени тук и сега.

Има и още една причина за новата надпревара и тя е свързана с хората, които са се разхождали по лунната повърхност преди 50 години. Само 12 човека са стигали до Луната с шесте мисии "Аполо". Всяка една от тях е била с двучленен екипаж. Всички тези 12 души са мъже, родени през 20-те или 30-те. Всички са били скаути и са единствени деца или най-големият син в семейството. Докато пътуват към Луната, те получават 8 долара на ден заплата, минус таксата, която си плащат за легло в ракетата на Аполо.

Днес само четирима от тях са живи. Ако не стигнем до Луната скоро няма да остане живо човешко същество, което да има спомени от първа ръка от разходката си по лунната си повърхност. Този проблем изисква отговор на въпроса - ще могат ли учените да изпратят други хора на естествения ни спътник, преди и последния астронавт от Аполо да почине?

Доскоро той щеше да е "вероятно не." Констроирането на Gateway вървеше бавно и нямаше да приключи в следващото десетилетие. Ала през март вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс обяви, че НАСА трябва да приключи Gateway скоро и да изпрати астронавти на Луната до 2024 година. Много хора обаче се съмняват, че това е възможно.

Въпреки това надеждата, че последните останали астронавти от "Аполо" ще могат да видят друг човек да върви по стъпките им, остава. Преди 50 години всички на Земята са се чувствали така, сякаш научната фантастика се е превърнала в истина. Учените искат тази магия да се случи отново. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


193
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
6
 
2
 
! Отговори
РосскосмосКапут преди 4 години
Последния, отчаян опит на руснаците да вземат първи проби от Луната завършва безславно след като сондата Луна-15 се разбива при опит за кацане. Съвецката сонда минава буквално над главите на астронавтите от Аполо-11. Нищо чудноАлкашите да имат и снимки.
83
5
 
1
 
! Отговори
Krom преди 4 години
До Боби 82 - а всички знаем, че ако покрай тях не прелети съветски слон, друго няма как, защото Америка не е излизала в Космоса. Всички знаем също, че си русофил до пръсване. Не ставай смешен бе човек. Ти там ли беше? Киното няма за цел да пресъздаде историческата реалност. Трябва да създаде увлекателна история. А каква е целта на болната русофилия Боби? А? Оръжията ти бяха хоби, ама някак най вече руските. Сега и Космоса ли?
82
3
 
3
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До До 70 БобиУмнико в космоса има 6 вида радиацияАлфа лъчения - Водородни и хелиеви атоми които се блъскат в тялото - защита лист хартияБета Лъчения - електрони - защита лист хартияРадио излъчвания от всякакъв род - метален листГама Лъчения - Ренгенови и утравиолетови излъчвания - защита Олово и подобни тежки елементиНеутронни лъчения - подобно на Гама лъчениятаЕкзотични лъчения - заради атмосферата на земята не се регистрират защита ???от последните 3 как се защитаваш а?
81
4
 
2
 
! Отговори
до 78 преди 4 години
Липсват ти елементарни познания по физика от началното училище!Вземи прочети малко и не се излагай с детински въпроси!Основното е "На всяко действие има равно по сила но обратно по посока противодействие!"
80
2
 
3
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До KromСкоро гледах относително съвременен руски филм, по събития на станция Салют 7.Във филма имаше 2 измислици признавам си1. Пожара в съюз кораба - това го е нямало2. Седят си двамата космонавти върху станцията покрай тях прелита совалката и всички си махат за здравей здрасти.
79
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да, Гагарин е бил летец-изпитател на нови самолети и е загинал при инцидент.Това не е рядкост при тази професия.Но си остава Първият човек излетял в Космоса.И това дори Зорошоидите няма как да го промените.
78
2
 
9
 
! Отговори
ERICH преди 4 години
Винаги съм се чудил,защо я има тази пауза в мисии до луната.Лунната среда е иделна за получаване на свръх чисти сплави,метали,кристали без да се налага използуването на безкрайно скъпи съоръжени.Освен това възможностите на компютрите при мисиите до луната са една нищожна част от възможностите на един смартфон,а размерите им са били като на гардероб.Така,че има нещо извън общоприетите обяснения.Ако не греша последният пилотиран кораб до луната е някъде 1972-1973, а след това тишина.
77
4
 
2
 
! Отговори
До 70 Боби преди 4 години
Боби мислех те за по-умно момче. Провери си информацията пак и ела да коментираш. И руснаците и американците изпращат безпилотни мисии до луната за изследване ефектите на радиацията върху живи организми (бактерии). И двете държави стигат до заключението, че няма проблем за човека в рамките на две седмици.
76
3
 
4
 
! Отговори
въпросче преди 4 години
ако човек застане до стена със свити крака и се отблъсне от стената тръгва на пред ---реактивния двигател се отблъсква от наличието на атмосфера--горе като няма атмосфера и включиш двигателя във какво се отблъсква ,че да тръгне напред или другаде, а и как спира как изравняват скорости за да се скачат ?
75
4
 
3
 
! Отговори
Krom преди 4 години
До ПроСоТо -68 - олеле, сега пък ЦК на КПСС и Американския Сенат са се "гушнали" за да прикрият "съвместната" си лудост. Сега вече и цялата баня докърти. Скоро гледах относително съвременен руски филм, по събития на станция Салют 7. Изглежда шизофренията продължава. дали е обаче в космическите агенции, в киното или пък .. в твоята глава?
74
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 71Хахаххаххаха добро беше това с билетите
73
6
 
2
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До ПроСоТо"симпатичния и ЧЕСТЕН Гагарин беше пратен да умре като най-*** летец-изпитател"Гагарин е Умрял при и нцидент - ФАКТ. Да определено за замазали инцидента защото много длъжности са щели да им хвръкнат пагоните. Едните за това че са допуснали инцидента, Вторите дето са го замазали и Третите власт имащите дето нищо не направиха да разровят гадната история.
72
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Някой ден "филите", ще останат с умопомрачение когато трета държава отиде там и види знамето. Ще седат с отворена уста, както седяха когато разбраха, как САЩ са измъкнали рашаа от ВСВ :) Да сравняваш САЩ с Русия в космоса е да сравняваш лада и Мустанг GT. Къде са едните с милиарди бюджет, къде са другите със светло бъдеще.
71
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Във Космоса става нещо имейлите на Асандж дето ги хакна бяха за извънземните Беше между някой си Джон Подеста и Едгар Мичъл астронавт от Аполо 14. Cъщо са замесени Ватикана и някой си Тери Мансфийлд. Замесена е също някоя си Карол Розин. Има договор от 1960г наречен Договорът за принципите на дейността на държавите в изследването и използването на космоса Преди няколко дни Путин ходи във Ватикана после обявиха, че ще ходят на Луната. На ядрени държави е забранено да правят бази на Луната.
70
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да, руснаците може да отидат на Луната но само ако си купят билет от НАСА, Джеф Безос или Илон Мъск.
69
5
 
3
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До Анонимен"Нима мислиш, че всяка държава, ще излиза и ще казва какво прави в космоса и какво има там?"Не колега - изглежда си зациклил на конспирации а аз говоря за ето такива елементрани въпросчетаКак защитихте астронавтите 8 дена в космоса като Аполо няма един килограм олово или еквивалентни други материали в конструкцията си за защита от радиация? Аполо даже е проектиран с чисто кислородна атмосфера за да е по-лек като конструкция и да се носи по-малко газ за дишанеА на Луната радиация
68
4
 
4
 
! Отговори
Krom преди 4 години
Или, я да видим - основна русофилска аксиома - който не хвали Путин, не обича Русия, не се възхищава от Съветския слон и неговия по малък брат - българския слон - следователно е "***". Направо къртиш мивки. Ник-а ти верно е много подходящ.
67
7
 
2
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
До KromДА,има "конспирации",че и Гагарин НЕ е летял...АЗ НЕ мога да бъда категоричен,но съдейки по ФАКТА,че малко след като стана "ЛИЦЕТО НА СЪВЕТСКАТА КОСМИЧЕСКА МОЩ",симпатичния и ЧЕСТЕН Гагарин беше пратен да умре като най-*** летец-изпитател съм склонен да допусна,че цялата тая "КОСМИЧЕСКА" ЛУДОСТ м/у двете свръхдържави ТОГАВА,е била СЪГЛАСУВАНА...."Ние ще си траем за Гагарин,вие ще си траете за ФИЛМА "Кравар крачи по Луната"..
66
7
 
5
 
! Отговори
Krom преди 4 години
До ПроСоТо 61 - и що съм "***"? Щото не вярвам във "Великия" съветски слон? И въобще не ми пробутвай "филмите направени от американци". Я прочети малко. Режисьора на цитирания филм, Хаймъс черпи вдъхновение от това, че бивайки журналист присъства на официална симулация в НАСА - на филм с който се обучават участниците в мисиите Аполо. Идеята му е, че който държи камерата, той може да управлява света. Но всички ***, в това число и американските направо я обикнахте, както на Вас харесва.
65
3
 
2
 
! Отговори
въпросче преди 4 години
Земята се върти с определена скорост от там гравитация и примерно човек тежи определени килограми---там където е оста на въртящото се тяло тежеста трябва да е по малка от тежеста при периферията,а не е така--и защо самолет ако се движи в посока на въртенето не стига примерно по бързо или обратно би трябвало въобще да не напредва ? Да не забравяме че станции манции са в защитената зона на магнитосферата излезат ли хората от нея всяко слънчево изригване ще може да ги свари....