Ердоган – лоялен към руските власти или ненадежден партньор?

От коя страна на барикадата е в регионалните конфликти?
Обновена: 13 авг 2019 19:55 | 13 авг 2019 19:55, Елка Василева
105
Ердоган – лоялен към руските власти или ненадежден партньор?
Реджеп Ердоган. Снимка: архив, Reuters

Въпреки привидната лоялност на Реджеп Тайип Ердоган към руските власти и дори заиграването с тях (купуването на руските зенитно-ракетни системи С-400, строителството на АЕЦ Аккую, на газопровода "Турски поток" и т. н.), сегашното турско ръководство остава от другата страна на барикадите в Сирия, както и при други регионални конфликти, пише вестник „Независимая газета“.

Най-ясно това се проявява в Сирия, където Анкара чрез въоръжената опозиция и радикалните ислямистки групировки води прокси-война срещу правителството на Башар Асад и Руската федерация. Само през последните дни от намиращата се под контрола на турските въоръжени сили зона за деескалация в Идлиб в Северозападна Сирия бойците от терористичната групировка Хаят Тахрир аш Шам неведнъж обстрелваха от ракетни установки и безпилотни самолети позиции на правителствените войски и руската авиобаза Хмеймим.

По съобщения на министерството на отбраната на Русия тези атаки са били успешно отблъснати. Ислямистите са предприели няколко едновременни нападения с подкрепата на танкове и артилерия срещу позициите на правителствените войски в този район. Както неведнъж са съобщавали независими източници, оръжие и боеприпаси за бойците се доставят от територията на Турция под контрола на военните й и на специалните й служби.

Не по-малко агресивно се държи Ердоган в други райони в Северна Сирия. Под предлог активизиране на борбата срещу терористичните групировки турските власти извършиха в северните райони на Сирия две военни операции - "Ефратски щит" и "Маслинова клонка". Както се очакваше, обекти на тези атаки станаха не бойците от Джебхат ан Нусра или "Ислямска държава", а кюрдските бойци и мирни жители в района на Африн.

Турските войски създават от редиците на опозиционно настроените спрямо Асад сирийци нови органи на властта на регионално и общинско ниво, спецслужби и полиция на окупираните земи. Също така тук се създава т. нар. армия на бъдеща Сирия (Сирийската свободна армия). Ердоган не крие плановете си за разширяване на този турски плацдарм за сметка на придвижването на турските войски по-нататък в Североизточна Сирия до границата с Ирак.

И макар формално Анкара заедно с Москва и Техеран да продължава да се придържа към договореностите от Астана за мирно разрешаване на сирийския конфликт, всъщност Ердоган води двойна игра. Същността й се състои в това не само да се запазят силите на въоръжената опозиция и радикалните ислямистки групировки в Северна Сирия, но и да се създадат условия за идване на власт в Дамаск на протурско правителство на арабското сунитско мнозинство.

За Ердоган не е важно по какъв начин - военен или мирен, ще бъде отстранен от власт Асад и неговият алауитски проирански клан. Той е сигурен, че лоялните на Турция 65 процента араби сунити и 5-7 процента туркмени в Сирия рано или късно ще доведат на власт свои представители и не е изключено, че начело на тях ще бъдат "Мюсюлмански братя".

Предвижда се 10 процента от кюрдите и други национални малцинства да заемат неутрална позиция, а 13-15 процента от арабите алауити и шиити едва ли ще могат съществено да повлияят на изхода на всеобщите демократични избори за нов парламент и президент.

Въпреки че Либия се намира далеч от турските граници, и там Анкара опитва да се намеси във вътрешния въоръжен конфликт. Според съобщения на представители на военното командване на либийската армия под командването на маршал Халифа Хафтар турски военни участват в боевете за столицата Триполи на страната на правителството на националното съгласие на Файез Сарадж. Голям ущърб на настъпващите в Триполи войски нанасят турските безпилотни самолети.

На 26 юли 2019 г. турският безпилотен самолет Bayraktar TB2 нанесе ракетен удар по контролираната от военните авиобаза Ал Джуфра, при което бяха унищожени два украински военно-транспортни самолета Ил-76 с оръжия на борда. Твърди се, че тези военни доставки са се извършвали от Обединените арабски емирства, чието ръководство поддържа маршал Хафтар.

Военното командване заяви за готовност в отговор да унищожава всички турски въздушни и морски цели (самолети и кораби), които нарушат либийската държавна граница.

Руското ръководство официално заявява, че има неутрална позиция към последните събития в Либия и призовава другите страни да не се намесват в този вътрешнолибийски конфликт. Трябва да се има предвид обаче, че офицерът и бивш съратник на Муамар Кадафи Хафтар е завършил висшите офицерски курсове "Изстрел" в СССР, а през 1983 г. е присъствал на курсове във военната академия "М. В. Фрунзе" и както много арабски висши офицери от онова време прилично знае руски език. На 11 януари 2017 г. по покана на руски моряци той посети самолетоносача "Адмирал Кузнецов" и по време на видеоконференция с руския министър на отбраната Сергей Шойгу обсъди проблемите, свързани с борбата срещу тероризма в Близкия изток. В началото на 2018 г. Хафтар посети Москва и води преговори с министъра на отбраната Сергей Шойгу и с началника на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валерий Герасимов.

Поради тази причина идването на власт в Либия на маршал Хафтар най-вероятно би било възприето положително в Москва. И тук Ердоган се оказа от другата страна на фронта по отношение на Русия. Ако към това се добави и неговата явно антируска политика и реторика в постсъветското пространство, маската на приятел на Москва окончателно ще падне.

В конфликта в Нагорни Карабах Анкара оказва военна помощ на Баку и по всякакъв начин подстрекава Илхам Алиев към военен начин за решаване на проблема. Продължаващата блокада на Армения от страна на Турция също не допринася за засилването на регионалната сигурност. Русия в рамките на Минската група на ОССЕ и самостоятелно се стреми да не допусне ескалация на въоръжения конфликт близо до границите си.

Също така Турция въвлича Азербайджан и Грузия към сътрудничество с НАТО (превъоръжаване според натовските стандарти, съвместни учения, маневри, подготовка на кадри и т.н.). Турция също така сключи споразумения с Украйна за военно и за военно-техническо сътрудничество, подкрепя претенциите й за Крим и военните действия в Новорусия. Ердоган се изявява на форуми на кримско-татарската и черкезката общности в Истанбул и призовава за възстановяване на историческата справедливост, т.е. подкрепя сепаратистките, националистически движения на емигрантите от Русия.

По този начин, както се очакваше, Ердоган се оказа ненадежден партньор на Русия за решаването на сирийския конфликт и други проблеми, свързани с регионалната сигурност. Нахлуването на турските войски в Сирия доведе до създаване на мощен антиправителствен анклав в северозападната част на страната и "нивелира" всички мирни инициативи на Русия. Ердоган също така опитва да спекулира с възникналите противоречия между Русия и Запада, за да получи някакви едностранни преференции и изгоди за себе си от тези държави и за да укрепи личната си власт в своята страна.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
0
 
7
 
! Отговори
бай Иван преди 4 години
До кога ще ни занимавате с тоя амуджа,който има поведение на търговец от конския пазар! Чака го затвор,заедно със зет си,след като падне от власт.Интелигенцията от големите градове го ненавиждат за това,че си спретна преврат,уволни преди това всички пронатовски генерали.Вкара в затвора журналисти,писатели и други,които са от опозицията.Преди търгуваше с ИДИЛ избивайки кюрдите от Турция.
78
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Някое превратче, да си спрепънем самички, а Ердоганьо?Че нещо рейтинга никф ги няма.
77
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Както казваше едно малко момиченце - Защо не и двете?
76
3
 
4
 
! Отговори
1 преди 4 години
До Чърчил,и знаеш ли защо? отговора е,че турчина гла....сял царицата.
75
3
 
9
 
! Отговори
Чърчил преди 4 години
Руския цар Петър 1 е казал: "В този живот на три неща не вярвам...на жена, на турчин и на мъж който не пие."
74
10
 
11
 
! Отговори
Су-24и А.Карлов преди 4 години
Явно се поотвориха малко очите,но не достатъчно,на фанатизираните путинофилски м.у.ж.и.ц.и,забравили свалянето на руския су-24 от турците ,разстрела на пилота във въздуха и разстрела на руския посланик Андрей Карлов от турчин,при което пак турците били"дружески",а ние сме били "вражески и предателски",.Двойните стандарти на антибългарска руско-шовинистична пропаганда.
73
4
 
5
 
! Отговори
Втора легия преди 4 години
Е хайде разкарайте анадолския проблем страдащ от разтрояване на личността, причинено му навремето от стария бай гюлен.!.
72
16
 
15
 
! Отговори
А ся де преди 4 години
1 левче-6 пробити турски лири!
71
11
 
10
 
! Отговори
Султана преди 4 години
Важното е Зетя да е добре с цялата рода!Турците-кучета ги яли...
70
15
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Когато турците тръгнат срещу българия тогава ще пишете колко е добър ердоган!!! Сейте сейте омраза ще жънете голям османски ей.
69
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Колкото ти компютъра, нали брат :)
68
2
 
9
 
! Отговори
Щирлиц преди 4 години
До TurkБрат,ти откри Америка.Прости хора има навсякъде.
67
19
 
17
 
! Отговори
Щирлиц преди 4 години
Аз съм българин,въпреки всякакви турски фесове,въпреки насилственото ислямизиране,въпреки разлаялите се потурчени българи.Нищо не съм взел от "съвместното съжителство",вие сте станали що годе човеци,заради общуването с българите.
66
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Върви наддаване за султана и от запад и от изток и той засега успешно си разиграва картите. Наш бате наистина трепери да не ядоса султана. Мегаломанията може да му изиграе лоша шега, но всичко се решава от Тръмп. Демокрацията за жалост няма роля в случая- нито Тръмп налага санкции за нелоялност, нито Фолксваген си спират завода за милиарди...
65
23
 
19
 
! Отговори
Некъф преди 4 години
Както казваше дядо ми, на турчин вяра не може да имаш!
64
18
 
21
 
! Отговори
Петю преди 4 години
По време на студената война Турция като съюзник на САЩ сума ти долари им даваха американците всяка година за всичко и сега им теглят шута и Щатите няма толкова лесно да им простят,
63
3
 
28
 
! Отговори
Ха-ха преди 4 години
Важното е всеки политик да е лоялен към собствената си страна!В тоя контекст Боко прилича ли ви на лоялен към България?Трябваше да си отиде дори само заради фразата:"Каквото кажат Началниците"(в Брюксел)!
62
11
 
22
 
! Отговори
Един преди 4 години
Ергоган не е лоялен към Русия. Не е лоялен и към САЩ. Не е лоялен дори към собствения си народ, понеже сам посочи половината от турския народ за свой врaг. Отрече се от Ататюрк и с това се отрече от по-добрата част от турското общество. Единствения, към когото е лоялен Ердоган е Ердоган.
61
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Искаме статия за лоялните към Турция.
60
13
 
11
 
! Отговори
К. К. преди 4 години
Егати пасквила! И отдолу се мъдри източник БТА. БТА много загрижена лоялен ли е Ердоган към Москва и към Путин! БТА да се прекръсти на Р(уска)ТА...