Колко зависими са Китай и Тайван един от друг?

Колко зависими са Китай и Тайван един от друг?
97
Колко зависими са Китай и Тайван един от друг?
Снимка: БГНЕС

Китай е силно зависим от вноса на полупроводници и високотехнологични продукти от Тайван. Това възпрепятства инвазията на острова засега, казват експерти, информира Дойче веле.

Пекин демонстрира мускулите си пред Тайван и света. Китай реагира на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе с военни маневри и демонстративно нахлуване във въздушното пространство и водите на островната държава.

Пекин наложи и санкции. Първоначално са засегнати само цитрусовите плодове и различни рибни продукти. Още преди посещението на Пелоси, Китай спря вноса от повече от сто тайвански производители на храни. Забранен бе и износът на естествен пясък за Тайван, от който строителната индустрия на острова е силно зависима.
Китайската икономика обаче не може да си позволи да санкционира вноса на технологични продукти като микрочипове и оптични компоненти.

Икономически гигант край бреговете на Китай

Тайван е с размерите на германската провинция Баден-Вюртемберг и има 23 милиона жители. Но Тайван е познат в целия свят с индустриалните стоки, които изнася.

Колкото автомобилната индустрия е значима за германската икономика, толкова високотехнологичната
полупроводникова индустрия е важна за Тайван. Сравнението с Германия показва и колко зависим е Тайван от своя износ. Около 70% от производството на Тайван отива за износ, при съотношение от "едва" 47% за Германия.
Докато през 2021 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в Китай според данните на МВФ е бил 12 259 щатски долара, в Тайван той е почти три пъти по-висок - 33 775 долара.

Китай и Тайван са дълбоко свързани икономически

Китай е и най-значимият търговски партньор на Тайван, следван от САЩ. Повече от 42% от износа на Тайван отива в Китай, а 22% от вноса на Тайван идва оттам. През 2020 г. между Тайван и народната република са били обменени стоки и услуги на обща стойност 166 милиарда долара.

Тайван е и един от най-важните инвеститори в континентален Китай. Според правителството в Тайпе тайвански компании са вложили там около 194 млрд. щатски долара в общо 44 577 проекта между 1991 г. и края на май 2021 година. Един от най-известните примери са фабриките за електроника на "Фокскон". Тайванската компания произвежда смартфорни за "Епъл", "Самсунг" и игрови конзоли за "Сони" в Шънджън, Южен Китай, както и във фабрики в Северен и Западен Китай.

Полупроводниците и другите IT технологии съставляват над половината от тайванския износ. Търговското партньорство между Китай и Тайван в областта на технологиите функционира по следния начин: Народната република доставя важни суровини като редкоземни метали и по-елементарни електронни компоненти, а Тайван изнася за Китай полупроводници и оптични компоненти от висок клас, за чието производство Китай не разполага с необходимото ноу-хау.

Основна цел на Китай е да започне да произвежда високотехнологични чипове. Въпреки че ръководството на страната многократно е подчертавало това, народната република очевидно изостава.

Пекин си поставя за цел най-късно до 2049-а да се обедини с Тайван

Експертите смятат, че когато тази цел бъде постигната, ситуацията за Тайван може да се усложни. Тогава насилственото обединение може да влезе в дневния ред на държавния и партиен лидер Си Дзинпин.
Експерти по сигурността припомнят, че Китай многократно е заявявал целта обединението на Тайван и континенталната част на страната да се случи най-късно до стогодишнината от основаването на народната република. Юбилеят ще бъде отбелязан през 2049 година.

Родерих Кизеветер, експерт по сигурността на германския Християндемократически съюз, смята, че е вероятно това да стане много по-рано. Той казва, че досега се е смятало, че "ако Китай е в състояние да произвежда полупроводници със същата прецизност, скорост, а и в същото количество, което няма как да се случи преди 2027 г., е възможно нахлуване. Но в Китай има и гласове, които твърдят, че в момента Западът е твърде ангажиран с войната срещу Русия и с подкрепата за Украйна."

Според Пекин американците нямат сили за две войни на два фронта. Кизеветер уточнява, че според него Китай все още не е готов за инвазия: "Трябва да се подготвим по-бързо за ескалация, но не и за такава, която ще се разгърне през следващите няколко месеца."

"Повече бизнесмени, отколкото идеолози"

Сингапурският политолог и дипломат Кишор Махбубани също не вярва, че Пекин скоро ще анексира Тайван със сила. "Защото китайците все още са повече бизнесмени, отколкото идеолози", обяснява той. В такъв случай за управляващите в Пекин рисковете очевидно ще надхвърлят ползите, смята Махбубани.
Но според него в бъдеще Китай ще налага интересите си по все по-доминантен и брутален начин. "Те не мислят с тримесечия или години напред, а с десетилетия. И вярват, че ако притежават достатъчна мощ, ще получат реванш за всички унижения, които е трябвало да понесат в миналото, когато не са били достатъчно силни."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Още по темата: КитайТайван
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
53 ти не бери грижа за милиарден китай. Политиката за едно дете (което беше по трудно) може да се превърне в политика за повече деца. Погледни себе си. Пък и ако искаш дори щатите. Оказа се че през пандемията когато щатите бяха затворени и нямаше миграция прираста не им стига.
42
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Факт е, че икономиката на ЕС колабира, и средната класа изчезва. И няма никакъв шанс ситуацията да се оправи. ЕС ще затъва все повече в енергийна и икономическа криза.
41
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
*** с плюсчета не става. Сащ не са признали тайван. Проблемът ти е, че си толкова удавен в злоба че пропускаш основни неща и ставаш за смях с троленето си. Приличаш на пубер който е преписал опорките си от пищов по грешен предмет. Китай ако има юисленето *** сащ досега да е размазал америка във война. Хубавото е че източните религии учат *** търпение, обаче наказанието когато чашата прелее е смърт. Тоест сащ в момента висят на косъм.
40
4
 
3
 
! Отговори
Кеф преди 1 година
Китайците да му мислят на всеки 100 жени имат 106 мъже нямя деца.А без деца Китай си отива.
39
5
 
4
 
! Отговори
Каква средна класа? преди 1 година
Факт е че никой не иска да живее в Китай, дори и китайците. Постоянно драпат към ЕС и САЩ. В същото време поданичките на Путин драпат да се женят в Китай за да избягат от прехваления руски свят.
38
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
58 ти нормален си изобщо? Сащ не са признали Тайван за държава. Общо 18 държавички повечето островни са признали тайван. Тайван си е китайски, говори се на китайски, населението е китайско икономиката му зависи от това какво ще реши китайското правителство. В близките дни ще го видиш на живо.
37
0
 
0
 
! Отговори
пуйката преди 1 година
Колкото вълк от заек.
36
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да сравняваш богат Тайван с 6.5 пъти по-висок БВП на глава от населението с бедняшки Китай е все едно да сравняваш България и Австрия. Тайван не зависи от никого. Това е модерна, богата, развита държава приятел на САЩ. А Китай малко да се застрами, че хората там живеят в клетки и са третирани като тотални роби, докато комунистите дрънкат оръжия около Тайван. Китай е на шамар живот.
35
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сащ наливаше пари и в КНР това беше лош сигнал за подръжниците на Сащ.Не може да се пишеш Демократично държава а да храниш Комунисти расистию
34
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Николай Вавилов: Ответ Китая будет жестким и мощным, просто мы ожидаем от него европейской, а подчас и русской, логики око за око. Китай не действует тактически, он понимает, что визит Пелоси это провокация США. И будет отвечать стратегически. Но можно сказать точно сегодня перейден Рубикон в американо-китайских отношениях.
33
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За да започнат военна операция в Тайван, Китай трябва да са сигурни, че са защитени от американски ракетно ядрен удар. А за това никой освен Русия не може да им помогне.
32
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Рускините отчаяно бягат на запад обаче що ли.Вие живяли ли сте в комунальное изобщо имате ли представа какво е в Русия.На тях Обеля Овча Купел и Младост им изглеждат супер.
31
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай ще смаже американския флот и самолетоносачите без проблем, но не може да се защити от ядрен удар на САЩ. В това отношение може да му помогне единствено Русия.
30
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
2/3 от китайската икономика е на въглища. Китай се отказва от зелената сделка и може да продължи да използва въглища, но поради санкциите на САЩ и вноса им от Австралия може да остане без въглища и икономиката да спре. Затова Китай работи с Русия за пренасочване на руската газ от Европа към Китай.
29
0
 
0
 
! Отговори
Край преди 1 година
До 44 я увеличи с гугъл мапса територията на Китай.
28
4
 
1
 
! Отговори
48668 преди 1 година
Китай нямат хора 1.3 млрд пенсии япония е същото тайван раждаемостта е една от най ниските а и те са супер гъсто населенинподобно е и в Корея нищо не става от тях
27
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 42 Факт е че Китай е изостанала държава, превъзнасяна от комунистчета като теб.
26
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гълтаща милиарди долари и постоянно губеща територии Украйна се превръща в голям проблем за запада който и без това се намира в жестока икономическа и енергийна криза. Такава Украйна не е нужна на никого.
25
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китайците също ще пренасят с чанти чипове по примера на руснаците, та поне да има какво да сложат на военното си производство.
24
2
 
3
 
! Отговори
Ха-ха-ха преди 1 година
Финландия която все още приема руски шпиони на шенгенската си територия е започнала масови митнически проверки при завръщането на оорките в Русия. Оказало се че 4% от оорките са агенти на ФСБ и пренасят чипове и уреди с двойно предназначение попадащи под санкциите на ЕС. Та това ви са високите руски технологии кражбата на технологии поради пълна неспособност на Русия сама да създаде нещо.