Наплив от британски студенти по медицина в Латвия и България

Заради оценките на матурата не са успели да си осигурят място за обучение на Острова
Обновена: 19 авг 2022 07:14 | 19 авг 2022 07:10, Камелия Цветанова
44
Наплив от британски студенти по медицина в Латвия и България
Снимка: Pixabay

Амбициозни студенти по медицина, чиито оценки на матурата не са успели да им осигурят място за обучение в Обединеното кралство, пътуват в чужбина, за да се класират. В университети на страни като Украйна, Латвия и България има места за британски студенти, пише вестникът и пояснява, че лекарите от тези страни могат да кандидатстват за регистрация в Общия медицински съвет, което им позволява да практикуват в Обединеното кралство.

Британският вестник разказва историята на 19-годишният Даняал Ахмед, който миналата година не се класирал за място по медицина в Манчестърския университет поради системата за прогнозирани оценки, наложена по време на Ковид. “Въпреки че се справих много добре на изпитите", разказва момчето, "Оценките  от колежа не ми позволиха да вляза.  Измъчвах се седмица - две и след това започнах да търся други възможности. Не исках да отида в друга бакалавърска степен и да правя нещо, което не ми беше по сърце”, допълва той. И вижда обява за обучение в България. Сега вече е втора година в Медицинския университет в София, пише в. “Таймс”.  Чувства, че е станал по-зрял човек. “Когато учите медицина там и помагате в болниците - помагате на хората там и това  е възнаграждаващо по свой начин”, казва Ахмед.

През 2013 Нирали Пател тежко понася мисълта, че трябва да се раздели с мечтата си да следва медицина в университет в Обединеното кралство. И  въпреки че кандидатства четири пъти, докато продължава да учи в друга специалност и прави магистратура по биомедицински науки, тя не успява да си осигури място по медицина.  Тогава Пател започна да обмисля да кандидатства в чужбина.   “Имах един приятел, който отиде в България да следва медицина, така че и аз реших да  направя същото”, споделя тя. След като се свързва с агенция, която открива в студентски форум, Пател си осигурява място за обучение в Медицински университет в Пловдив. В България курсът се преподава на английски език, пояснява авторът. Днес Пател е пета година студентка по медицина и разказва, че много студенти имат това погрешното схващане, че влизането в България е „лесно“, защото можете да се кандидатства с по-ниски оценки в сравнение с Обединеното кралство.  “Смятат и, че и изпитите са по-лесни, но това въобще не е така, защото изпитният сезон е цели два месеца.  Наричаме го “Игрите на глада”, защото имаме елиминационни кръгове”, разказва тя.

Историята на  Аде Адетайо  не е по-различна. Светът се сринал, когато не успял да си осигури място по медицина в университета през 2015 г. „Просто седях в стаята си и плачех“, спомня си той. Започва да учи химическо инженерство в Абърдийн, но решава да прекъсне и да преследва мечтата си да учи медицина, след като родителите му разказват за приятел на семейството, който планира да се квалифицира в чужбина.  Адетайо също е завършил  Медицинския университет в Пловдив и сега работи като лекар в болница в Уест Съфолк. Той използва опита си, за да основе MedConnect, агенция, която помага на студенти от Обединеното кралство да учат в Европа, с акцент върху чернокожите и студентите от етническите малцинства.

За 19-годишната Хафса Камар Украйна изглежда най-доброто място за изучаване на медицина, тъй като има най-евтините такси за обучение и най-скромни разходи за живот. Тя пристига през септември миналата година да учи в Международния европейски университет в Киев. Малко преди войната с Русия, Камар изпадна в паника и се връща в Обединеното кралство, за да може да учи дистанционно, опция, налична заради Ковид. „Преди няколко месеца, когато  се заговори за руска инвазия, от университета и хората там ни посъветваха да напуснем, ако можем”, спомня си тя. „Тръгнах си и след като  мина един  месец и нищо не се случи, реших да си резервирам билет, за  да се върна в седмицата преди инвазията. Сега съм благодарна, че не го направих", казва тя. Камар допълва, че е затруднена да намери други университети в Източна Европа, които биха били съгласни  да се прехвърли тя, за да продължи обучението си. Свързвала се е и с медицинските университети Бъкингам и Сейнт Джордж в Обединеното кралство, но и там са казали, че може да кандидатства само за следващата година. „Всички тези университети имат флаг на Украйна на уебсайтовете си, но когато наистина се опитате да получите подкрепа, те се отнасят към вас както към всеки друг студент", казва Камар.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
0
 
2
 
! Отговори
Муйо Уйов преди 1 година
Да идват в ЮЗУ Благоевград, докато все още ректор е пенсионерът крадец пишман "професорът" Юруков, който поради глупост миналата година декларира по-голяма заплата от ректорите на мед. университетите. Тази година някой го светна да скрие по-голяма част.
37
0
 
1
 
! Отговори
Joan преди 1 година
Ами щом нашите лекари заминават там, белким дойдат техните да ни лекуват тука. А индиийските лекари в Англия са едни от най-добрите!
36
1
 
8
 
! Отговори
Доктор Албан преди 1 година
Пакистанци и индийци-британските студенти.Имам един колега с диплома за лекар от Бг университет не знае нито български нито английски ,въпроса е как е взел дипломата .Отговора е с новината ,че ректор на Бг. университет има 37 апартамента и милиони кеш с една заплатка на чиновник....п.п Добре, че тоя колега не работи като лекар щото припадал от кръв сметай...
35
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Търговците на дипломи ликуват!
34
0
 
4
 
! Отговори
един преди 1 година
До Stefka 'S palni chanti lukanki,sudzjuci i Wiski ne e trudno i profesor da stanesh' Ми Стефче, напълни и ти една чанта с луканка, суджук и уиски и стани и ти доктор. Само да знаеш, че първото и основно е да се научиш да четеш и пишеш. И понеже има много изпити по трасето докато вземеш диплома, само една чанта с луканка няма да стигне, много ще трябват, мда..
33
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Навремето идваха от Африка и ги обучавахме за долари, с учебници като за медицински сестри. Сега идват чрез кораба майка. Нищо, после ще се върнат да лекуват хангличани.
32
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Те сичките чистокръвни англета!!! Всъщност добре че са пакитата, индийците и арабите, за да има кой да ги лекува миризливите албионци...п.п. забравих китайците
31
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
молете се да не ви се налага да разчитайте на доктор арабин.нищо не разбират,нямат никаква хигиена и непрекъснато питат за пари.дори припаднал човек в линейка пак му искат пари.това е ужасна грешка да се смята че могат да заменят квалифициран персонал.Единственото което ги интересува е какви пари ще вземат и го правят по начин с нищо отличаващ се от нелегален таксиджия от римски произход.От тия дето ги ловят със скрита камера - "10км за 50лв, до летището 200 лв и тн"
30
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всички расови англичани със старите албионски имена като Мохамед,Халил,Ахмед,Мюмюн ,Халил и тн идват да учат медицина в БГ. Съответно до 4 курс не могат да пишат но изкарват отлични оченки. Жалка работа.
29
1
 
11
 
! Отговори
Пич преди 1 година
Супер, слабаците идват да учат при нас. Очаквам на Острова да започнат да делят медиците на 2 категории. Добрата новина е, че не очаквам да има разделение на медицинксите кадри по категории в зависимост от това къде са завършили. Просто има недостик на кадри и скоро ще ги взимат на работа и с африкански университети :))
28
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Британски студенти???Ами това са пакистанци, индийци, нигерийци и всякакви други екзотични индивиди,които в Англия никога не могат да се класират за медицина.Освен това могат да отидат в Чехия или Австрия например за съпоставими цени, НО там няма да завършат дори една година, ще бъдат изхвърлени за слаб успех, в БГ ще бутнат подкуп и минават, ето това са причините.След завършване, можели да КАНДИДАТСТВАТ за регистрация в Англия, ха ха ами то ВСЕКИ може да кандидатства, но не и да се регис
27
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми до. У нас дипломите се пазаруват като домати на пазар. Евтини и достъпни.
26
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Качество плюс добра цена, какво ви очудва?
25
7
 
4
 
! Отговори
Stefka преди 1 година
....I posle kak shte vi lekuvat - Bok da vi e na pomosht
24
6
 
4
 
! Отговори
Stefka преди 1 година
S palni chanti lukanki,sudzjuci i Wiski ne e trudno i profesor da stanesh
23
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 25"Всеки, който има пари да си плати става лекар" - оправданието на некадърния мързел.
22
13
 
14
 
! Отговори
Анализатор преди 1 година
Цялата система в България е такава. Всеки, който има пари да си плати става лекар. Защо мислите децата на повечето лекари стават също лекари? Защото са умни по рождение или защото мама и тати имат познати в университета и цакат пари?!
21
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Знаех си аз, че са точно британски студенти.
20
4
 
17
 
! Отговори
Гадняр преди 1 година
Децата на много български емигранти учат платено обучение медицина в България. Повечето са с чужди паспорти. Това не е написано в статията, но не е зле да го знаете. Университетите го обърнаха на бизнес с това раздаване на дипломи на чужденци. Това рано или късно ще доведе до загуба на лицензи и непризнаване на дипломите в чужбина.
19
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
мъжките бичета даже разпорват тука урвичките малите на мамя. хем харен хем сърен хем с 5 кинтя в жеба хем с 20 санта палка хем умен хем дотор хем не учи ами може по цял ден да боцка с кожената инжекция. бай манхау да си в днешно време. и не забравяйте да си подарите тялото на медицината като замрете на 55 години. истинските европейци им требват кокаляци да си тренират скалпенето на тях.