След историческата суша Бразилия в опит да спаси Амазония

Страната окуражава местните да заселят региона
11 окт 2024 19:52, Инна Ангелова
6
След историческата суша Бразилия в опит да спаси Амазония
Снимка: Pixabay

Нивото на водите в много от реките в басейна на Амазонка е достигнало най-ниските си нива в историята на фона на продължаващата суша в Бразилия. Това се случва докато бушуват огромни пожари, които усложняват ситуацията със загубата на гора в региона.

В момента около 17% от цялата дъждовна гора на Амазония е изсечена и ако това ниво достигне 25%, има опасност регионът безвъзвратно да се превърне в савана. Основната причина за обезлесяването е световното потребление на евтини стоки от региона. Опазването на Амазония е фокус на много каузи и организации, но най-много зависи от политиците на Бразилия, която включва около 60% от Амазония.

Това коментира Стоил Цицелков, политически анализатор и наблюдател на изборите в Южна Америка, в предаването "В развитие" с водеща Вероника Денизова.

Още от 70-те години Бразилия започва да окуражава хората да се заселват в региона, като им подарява земите, които успяват да изчистят от гора, и не налага данъци на фермерите.

"От една политика на раздаване на земя, в момента [президентът на Бразилия] Лула отново започва политиките, с които беше известен - за големи резервати, зони за защита."

Има добри практики като завръщане към отглеждането на традиционни култури, които не са толкова разрушителни за средата, или законови мерки като забраната във Франция до за внос на стоки от обезлесени региони, която трябва да влезе в сила през 2030 г. Най-позитивно развитие е фондът за защита на Амазония от 2008 г., коментира Цицелков.

В момента се въвеждат допълнителни ограничения като изискването само 20% от даден частно държан парцел от джунглата да бъдат обработваеми, но размерът и недостъпността на Амазония прави почти невъзможно да се следи дали тези регулации се спазват. ЕС има работещ проект за глобален сателитен контрол, които автоматично ще следи нивата на обезлесяване и дали са причинени от човешка дейност или са естествени.

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от Наука
Ще живеем ли още дълго? Май достигаме предела за дълъг живот
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Алчност, сър !
4
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Цитат:(ЕС има работещ проект за глобален сателитен контрол, които автоматично ще следи нивата на обезлесяване и дали са причинени от човешка дейност или са естествени.) ЕС целия свят ли ще следи, зелени искат и др да стават, па и само 20% от земите си да обработват, а кой ще ги храни, ЕС ли.:))
3
0
 
1
 
! Отговори
L преди 3 седмици
Заселят или залесят :))
2
0
 
5
 
! Отговори
Науката за хората? преди 3 седмици
Иначе се радваме на ПОРЕДНОТО напоследък "северно сияние", ама крушката си има опашка...
1
0
 
3
 
! Отговори
Трифон преди 3 седмици
Бая земеделци секат храсталаци и издънкови гораци в България та да не стане дгунгла. Аз съм от тях :)(