Недоволството от демокрацията в Европа се задълбочава

Това се случва дори в родината й - Гърция
13 май 2024 21:48, Нели Христова
206
Недоволството от демокрацията в Европа се задълбочава
Снимка: Pixabay/NoName_13

Ново глобално проучване установи, че недоволството от демокрацията се задълбочава в части от Европа, където правителствата не отговарят на демократичните очаквания на своите граждани.

Индексът за възприятие на демокрацията (DPI) е най-големият глобален тест за демокрация, с почти 63 000 души от 53 страни, включително 15 членки на Европейския съюз, анкетирани между февруари и април тази година.

Докато мнозинството от гражданите на ЕС (57%) смятат родните си страни за демократични, в три страни членки - Франция, Гърция и Унгария - мнозинството вече смятат, че вече не живеят в свободни демокрации.

В Унгария само 31% от гражданите смятат страната си за демократична. През последните години страната беше хваната в кръстосан огън с Брюксел заради отстъпление от демокрацията и нарушения на върховенството на закона, включително законодателство срещу ЛГБТ, задушаване на независими медии, широко разпространено кумовство и политическа намеса в съдебната система.

Недоволството нараства и сред гърците, като само 43% от тях смятат страната си за демократична.

Гърция, родното място на демокрацията, наскоро беше подложена на щателна проверка
заради твърдения за отблъскване на нелегални мигранти в Средиземно море, ерозия на свободата на медиите и разрастващо се разследване на шпионски софтуер, включващо журналисти и опоненти.

По-рано тази година Европейският парламент прие първата си резолюция относно върховенството на закона в Гърция, осъждайки продължаващия регрес и призовавайки за преразглеждане на фондовете на ЕС.

Във Франция почти половината от анкетираните (46%) смятат страната си за демократична. Икономическите сътресения, възмущението от пенсионните реформи на президента Еманюел Макрон и нарастващото недоверие в управляващата класа доведоха до рязък спад на възприятието за демократичност в страната.

В други европейски страни, като Германия, има нарастваща пропаст между това колко важна според хората е демокрацията и колко демократична смятат страната си, известна още като възприеман демократичен дефицит (PDD).

Този дефицит възлиза на удивителните 51% в Гърция и 50% в Унгария. Той също се е увеличил със значителните 9% в Германия от 2023 г. насам, където сега възлиза на 36%.

Впечатлението, че правителствата често действат в интерес на малцинствена група, а не за общото благо, също се е увеличило средно в Европа от 2020 г. насам, като рязко увеличение се наблюдава в Германия от 34% през 2020 г. до 54% през 2024 г.

Привличащи вниманието скок от 20% илюстрира назряващото недоволство от тристранната управляваща коалиция на канцлера социалист Олаф Шолц със Зелените и либералите, която положи клетва през 2021 г. Неговите коалиционни партньори са в спор по редица политически въпроси, от бюджета до надбавки за отглеждане на деца и икономическа политика, подклаждайки разочарованието и причинявайки падане на неговата социалистическа партия SPD в анкетите.

Индексът за възприемане на демокрацията (DPI) също така дава представа за това върху какво хората искат да се съсредоточат техните избрани правителства.

В малка част от анкетираните държави от ЕС (осем от 15) подобряването на здравеопазването се очертава като приоритет номер едно.

Справянето с бедността също се разглежда като сериозна загриженост в няколко държави, като оглавява списъка в четири от 15-те изследвани държави-членки.

През последните две години също се наблюдава рязко увеличение на дела на хората, които казват, че "намаляването на имиграцията" трябва да бъде основен приоритет на правителството. Тази тенденция е особено забележима в Австрия, Германия, Ирландия и Франция, където имиграцията разтърси списъците с приоритети на анкетираните през последните години.

Намаляването на имиграцията трябва да бъде сред първите три приоритета на техните правителства, според 44% от германците, 40% от австрийците, 37% от французите и 31% от ирландците.

Германия е световен лидер по отношение на най-високия дял на хората, които искат правителството им да се съсредоточи върху намаляването на имиграцията (44%), надхвърляйки всички други приоритети. От друга страна, изменението на климата се изплъзва надолу в списъка с приоритети сред германците, като само 24% от тях го виждат като един от първите три приоритета.

Маргинални партии, провеждащи кампания с твърда линия по отношение на миграцията, се прокрадват в социологическите проучвания преди ключовите европейски избори през юни. Популистките партии, които водят кампании по силен антимиграционен дневен ред, са на път да спечелят тези избори в поне седем държави-членки на ЕС и да станат втори или трети в още девет.

Неотдавнашно проучване предполага, че търканията между две племена избиратели, едното притеснено най-вече от изменението на климата, а другото от имиграцията, може да повлияе на резултата от европейските избори през юни.

Въпреки че все още има нетно положително възприемане на ЕС във всички изследвани глобални държави, с изключение на Русия, този положителен имидж донякъде стагнира в целия свят e, както е за САЩ и ООН.

САЩ също са изправени пред нещо като криза на възприятията, включително в различни страни от ЕС.

Сега възприемането на САЩ е нетно отрицателно в Австрия (-22%), Ирландия (-5%), Германия (-4%), Белгия (-4%) и Гърция (-4%).

Въпреки продължаващото й нахлуване в Украйна, възприемането на Русия продължава да нараства средно рязко по целия свят от 2022 г. насам.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


206
Още от ЕС
54% от младите българи заявяват, че ще гласуват на евровота
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
189
0
 
0
 
! Отговори
СС преди 2 седмици
В ЕС няма демокрация! Вкарването на измислени ценности, на всевъзможни ограничения и постоянното и упоритото налагане на определен начин на мислене, считан за демократичен, не е никаква демокрация. Хората се осъзнават! Браво!
188
1
 
2
 
! Отговори
Пен преди 2 седмици
Е каква е тази демокрация ? Прилича ми на онази от Съветския съюз! :)))
187
2
 
0
 
! Отговори
Libre comme air преди 2 седмици
За бэлгарите най виновна е демокрацията ...Как доцре си живеехме при бай тодор живков...
186
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
От така списаната статийка от предполагам според стила е от някой англоезична медия излиза, че основното предназначение на демокрацията е грижата за имигрантите и бежанците и ЛГБТ привилегиите и на второ място харесването на Сащ. Но това не е демокрация. Това е диктатура същата както измисления диктатурата на пролетариата. Направо да го нарекат Диктатура на ЛГБТ и Имигрантите, а СССР е заменен със Сащ.
185
0
 
1
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
До Анонимен/168 "Но към таргетната й група попадат и нискообразованите мързеливци, които считат че всичко трябва да им бъде "дадено на тепсия" и ако не е така се сърдят на властта и величаят псевдо държавата руша." - но гласуват за ЕС и НАТО да им дадат МРЗ. Факт.
184
1
 
1
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
До Демокрация в България. - а как е в ЕС, как е?
183
1
 
1
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
До В БЪЛГАРИЯ.... ....НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ - а как е в ЕС, как е?
182
1
 
3
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 седмици
Каква демокрация в Европа? Къде е?
181
1
 
3
 
! Отговори
Юлиян до 183 преди 2 седмици
Най-накрая го "роди"!Ех,недостойни!Ако бяхте живели в "диктатура",сега щяхте да "ръкоплескате"!? На кого... и за какво?Е,много започнахте да задавате въпроси.Още малко и ще поискате "цялата власт" като Ленин.А бе,дали Ленин,дали Байдън?Намерете разликите-0,000,%.
180
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Това е защото не са живели в диктатура тогава нямаше да имат право да са недоволни.
179
1
 
9
 
! Отговори
Грешно заглавие преди 2 седмици
Недоволството от Липса на демокрация в Европа се задълбочава. Демокрацията си остана една празна думичка, използвана в контекста на думата "цивилизация" до преди 70-80 години - "Ние сме цивилизовани, а те не са. За това ще ги избием и ограбим".
178
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Цитат: Неотдавнашно проучване предполага, че търканията между две ПЛЕМЕНА избиратели, едното притеснено най-вече от изменението на климата, а другото от имиграцията, може да повлияе на резултата от европейските избори през юни.
177
1
 
9
 
! Отговори
Сифилиско преди 2 седмици
Расте, защото нямаме точно демокрация. Нещо подобно и извратено има в момента.
176
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
"Тате, какво е демокрация?... Не съм сигурен, сине, но е сврързано с млади хора които се убиват един друг."
175
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Демокрацията не е за днешното общество , защото то не е способно да я разбере и възползва от нея.
174
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Нека да уточним нещо преди всичко. Демокрация няма, нито в Европа, още по-малко в САЩ!!! Демокрацията свършва там, където свършват интересите на управляващите, а интересите на управляващите все по-малко съвпадат с интересите на обществото. Затова - демокрация няма!
173
2
 
13
 
! Отговори
ТЕ - NEMO преди 2 седмици
Честита демокрация на всички. Не мога да реша днес с пола или панталон да съм. Но пък спечелих евривизията . Цунки
172
4
 
6
 
! Отговори
В БЪЛГАРИЯ.... преди 2 седмици
....НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ --- ИМА САМО СОЦ-БЕЗАКОНИЕ!!!!!!!!!!!
171
8
 
3
 
! Отговори
СМЕХ.... преди 2 седмици
..."НЕДОВОЛСТВОТО ОТ ДЕМОКРАЦИЯТА СЕ ЗАДЪЛБОЧАВАЛА"---- ЕВРОПА ИСКАЛА ПУТИНСКА ДИКТАТУРА....ХАХАХА ....
170
1
 
13
 
! Отговори
Юлиян преди 2 седмици
Със сигурност демокрация в най-чист вид е имало в древна Гърция и то само за кратко,преди да почне да се изражда в една или друга форма,под един или друг предлог.Самата демокрация е като любовта.Всеки говори,че вярва в нея,че я търси,че тя за него е цел,но гледа на нея от гледна точка на частнособственическия интерес.Търси я и се стреми към нея,но макар и несъзнателно с цел да получи някакви облаги за себе си.Мине ли "меденият месец" почва "дърпането на чергата".