Всеки ден една българка умира от рак на маточната шийка

Разговор с доц. Никола Василев, гинеколог във ВМА
Обновена: 21 яну 2011 15:34 | 21 яну 2011 15:33,
2
Всеки ден една българка умира от рак на маточната шийка
Снимка: Булфото

От 4 години насам се провежда Европейска седмица за борба с рака на маточната шийка, обикновено през последната седмица на януари. България се включва в тази инициатива през 2008 г. по думите на доц. д-р Никола Василев, с когото разговаряме за рисковете от развитие на рак на маточната шийка след заразяване с папилома вируси, разпространението на заболяването у нас и нивото на лечението му. От 24 до 29 януари 2011 г. страната ни ще участва в четвъртата Европейска седмица за борба с рака на маточната шийка, което е третото ни поред участие в събитието.

Доц. д-р Никола Василев е началник Клиниката по обща и онкологична гинекология във ВМА. Работил е в Националния онкологичен център, СБАЛСМ “Пирогов”, Университетска болница “Майчин дом” и др.
Има специалности по акушерство и гинекология, патологоанатомия и онкология. В чужбина специализира оперативно акушерство и гинекология (Япония), лапароскопия (Германия), лазерна хирургия (Австрия) и др.
Доц. Василев е председател на Българската асоциация по онкогинекология. От 1999 г. е национален консултант по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина. Обявен е за най-добър акушер-гинеколог на България за 2006 г. От 2008 г. работи и като консултант във Втора АГ болница "Шейново" в столицата.

Колко опасни са папилома вирусите?

Вирусите на човешкия папилом са стотици типове. Голяма част от тях могат да предизвикат (могат и да не предизвикат) заболявания. Някои от тези заболявания са опасни за живота – това важи за различните видове рак. Дори когато не крият чак такъв риск, клиничните прояви на вируса са неприятни. Вирусът например може да предизвика брадавици. Те са твърде досадни, понякога направо мъчителни – без да са рак.

Кои типове носят потенциален риск от развитие на рак на маточната шийка?

Специално за рак на маточната шийка най-високорискови са НРV-типовете 16, 18, 45, 31 и 33. Те предизвикват около 82% от всички случаи с рак на маточната шийка по света, а за България – близо 97%.

Разпространен ли е ракът на маточната шийка? С каква честота в света, в България?

Напоследък в България годишно от рак на маточната шийка се разболяват 25-30 на всеки 100 хиляди жени. Годишно от това заболяване умират около 340-360 жени. Грубо казано, всеки Божи ден една българка умира от рак на маточната шийка. В сравнение с повечето европейски страни това е прекалено висока заболяемост и смъртност. В сравнение с някои страни от третия свят (например Либерия и Сиера Леоне) може да се каже, че стоим малко по-добре.

Можем ли да говорим за наличие на тенденция към нарастване на случаите на заболяване от рак на маточната шийка? На какво се дължи това?

От двадесетина години насам в България е установена трайна тенденция за нарастване на заболяемостта от рак на маточната шийка. Това се дължи както на ниското ниво на профилактика на това заболяване, така и на повишения риск от заразяване с НРV, свързан с по-освободените нрави на населението. Не бива да забравяме, че точно тези типове НРV, които предизвикват рак на маточната шийка, се предават изключително по полов път.

Какво трябва да се направи при наличие на тези вируси?

В огромен процент от случаите организмът се самоизлекува от вируса на човешкия папилом. Това означава, че не бива да изпадаме в паника, ако ДНК тестът ни за папиломен вирус е положителен. Можем да помогнем на самоизлекуването чрез прием на лекарства от групата на имуностимулаторите, предписани от лекар. Рак на маточната шийка се развива едва при 1 на 2000 жени, заразени с НРV. Доста по-голям брой от тези жени обаче развиват предракови заболявания. 

Каква е профилактиката на рака на маточната шийка?

Профилактиката на рака на маточната шийка се състои от две еднакво важни действия: редовното (на 1-3 години) явяване на профилактични прегледи с взимане на цитонамазка и ваксинацията срещу онкогенни типове НРV. Нито едно от тези действия не може да доведе до пълноценен резултат самò по себе си, т.е. без да бъде съчетано с другото. Под “пълноценен резултат” разбирам цялостно или почти цялостно ликвидиране на рака на маточната шийка – както са ликвидирани едрата шарка, маларията и чумата по нашите земи.

Какво е лечението при рака на маточната шийка?

Лечението при развит рак на маточната шийка може да бъде хирургично, лъчево, с противотуморни лекарства или чрез комбинация от тези методи. То винаги е повече или по-малко осакатяващо за жената. Уви, нерядко лечението започва толкова късно, че резултатът от него е съмнителен.

Още от разговора с доц. Никола Василев

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
1
 
! Отговори
без значение преди 12 години
...това става от простотията на хората...от тяхната неграмотност относно предаването на полово-преносими инфекции.Не ни е виновен ,,Ония Отгоре,,а ние отдолу!Но мен повече ме интересува въпроса,,Защо държавата съвместно с лекарското съсловие не направят гинекологичните прегледи задължителни?Това определено ще намали така разрастващият се рак.Аз съм средно-интелигентна и имам представа,а как учените и управляващите не гласуваха поне един нормален закон за здравето,който да ни защити.....
2
0
 
1
 
! Отговори
анонимен преди 13 години
кой колкото му е драснато от горния до тогава е...другото си е в рамките на въображението...ако това, ако онова...за това яжте,пийте и каквото падне не отказвайте и си носете новите дрехи...другата е вятър и мъгла
1
1
 
2
 
! Отговори
TR TURK преди 13 години
TOVA STAVA OT MNOBROYEN SEX NEE NICHTO DRUGO,