Проблемът с наркотиците – повече битов, отколкото обществен

Безплатни консултации в Деня за борба със злоупотребата с наркотични вещества
26 юни 2010 15:08,
1
Проблемът с наркотиците – повече битов, отколкото обществен
Снимка: БГНЕС

Проблемът с наркотиците остава повече битов, отколкото обществен. Това е един от основните изводи, до който достигна Сдружение „Жажда за живот” след приключване на безплатните консултации за младежи, наркозависими и техните родители, съобщиха от сдружението.

Инициативата на Сдружение „Жажда за живот” е посветена на Международния ден за борба със злоупотребата с наркотични вещества и техния незаконен трафик – 26 юни.

Повечето въпроси към психолога на организацията бяха свързани с начина, по който родителите биха могли да разпознаят първите сигнали, отправени от вече наркозависимите им деца.

Факт е все още, че знанията на възрастните изостават от тези на младите. Според родители на лекуващи се, или все още зависими, едни от първите белези, подсказващи за наличието на зависимост и употреба на наркотици от детето е промяна в поведението, сънливост, постоянна отпадналост или проява на агресия.

Един от сигурните признаци е наличието на изчезващи вещи от дома. В такъв случай специалистите съветват незабавно да се потърси помощ от лекар или психолог.

Майка на наркозависим от Сливен сподели, че е забелязала в джобовете на сина си остатъци от лимонена киселина. Тя се използва за разтваряне на хероина, преди да бъде инжектиран.

Според специалиста в тази област, без лимонената киселина не може да се предизвика химична реакция. Важно е да се знае, че едно от най-опасните места за инжектиране на наркотици са артериите.

След калциране на вените на ръцете, се използва артерията в областта на слабините. При неправилно инжектиране там може да се стигне до ампутация на крайник.

Информацията за родителите се оказа смущаваща, но полезна. По-малко бяха правните въпроси към специалиста на организацията в тази област. Те основно бяха насочени към правата на зависимите при арест от органите на реда, тъй като това се случва често.

Основно споровете са за притежанието на еднократна доза за лично ползване. През 2004 година бе направена поправка в закона, която инкриминира еднократната доза наркотик.

Това доведе обаче до преминаване към заявки и продажби на наркотици по мобилни телефони, разпространителите на наркотици уговарят продажбите на различни места в рамките на населеното място, а наркозависимите станаха по-трудно достъпни за организации, които се опитват да им помогнат.

Въпреки всичко специалистите на Сдружение „Жажда за живот” съветват родителите да провеждат разговори със своите деца с превантивна цел, вместо да ползват услугите на консултанти, когато вече е много трудно за работа с наркозависимите деца.

В голяма част от случаите употребяващите наркотици биват лишени от свобода заради крупни кражби или по-драстични престъпления, а други загиват от свръхдоза или болести, пренасяни по кръвен път чрез ползването на вече употребявани консумативи. Затова е особено важно да се започне навременна работа с наркозависимите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
0
 
! Отговори
Charely преди 13 години
300 000 дрогиращи се българи в най-креативна възраст - това само битов проблем ли е? Давате ли си сметка какъв е техният процент спрямо около 2-та милиона работещи, които изкарват БВП? Нима това не засяга бъдещето на обществото?!!!