10 декември – Международен ден за правата на човека

Всеобщата декларация е приета от ООН на 10 декември 1948 г.
10 дек 2010 07:22,
13
10 декември – Международен ден за правата на човека
Снимка: БГНЕС

Всеобщата декларация за правата на човека е приета от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г. Тя е преведена на поне 375 езика и диалекта, което я прави най-превеждания документ в света. От 1950 година по този повод на този ден се отбелязва Международния ден за правата на човека.

Декларацията е първото значително постижение на световната организация в тази област и първото записване на световно ниво на права, чиито носители са всички човешки същества. Тя се състои от 30 члена, които са доразвити в последващи международни споразумения, регионални инструменти за защита на човешките права, национални конституции и закони.

Историята на моралните и ценностни принципи, заложени в Декларацията, може да бъде проследена в развитието на различни религиозни вярвания и културни традиция по целия свят. Европейските философи от ерата на Просвещението разработват Естествени закони (на латински: lex naturalis), според които всички човешки същества се раждат в едно присъщо и естествено "добро" състояние.

От този факт те стигат до заключението, че трябва да съществуват и фундаментални права, които да важат за всеки един човек. Вижданията на тези философи постепенно изграждат единна концепция, която става основа за приемането на Декларации на правата в Англия и САЩ и Декларацията за правата на човека и гражданина във Франция.

Първите международни документи от подобно естество са Женевската конвенция от 1864 г., отнасяща се до защитата на ранени противникови войници и на медицинския персонал, грижещ се за тях, и Хагската конвенция от 1899 г., която забранява употребата на химически оръжия.

Натискът за приемане на международен документ от подобно естество набира сили по време на Втората световна война. В обръщението си за състоянието на Съюза през 1941 г. американският президент Франклин Рузвелт призовава за защита на четирите, както той ги нарича — "най-важни", човешки свободи: на словото и изразяването, на религията и вярата, свобода от лишения, свобода от страх. Те са гравирани на неговия мемориал във Вашингтон.

Това изявление дава тласък на движението, целящо да запише защитата на човешките права част в мирния договор със загубилите войната страни. Подписаната през 1946 г. Харта на Обединените нации "утвърждава вярата в основните права на човека, в достойнството и ценността на човешката личност" и задължава всички страни членки "да работят за общото зачитане и осъществяване на човешките права и основните свободи за всички без разлика по отношение на раса, пол, език или религия".

Престъпленията срещу човечеството, извършени от Нацистка Германия, са силен катализатор на движението за защита на човешките права. След като информацията за жестокостите, причинени по време на войната, стават публично достояние, в ООН се формира становището, че Хартата на Обединените нации твърде общо формулира тази материя.

Разпоредбите на Хартата могат да придобият някаква сила само с приемането на всеобща декларация, която изрично да упомене всички човешки права. Като резултат в рамките на Обединените нации е формирана Комисия за правата на човека, която да разработи всеобщата декларация.

Главна роля в изработването на Декларацията играе канадецът Джон Питърс Хъмфри, който току-що е назначен за директор на новосформирания отдел за правата на човека. Задачата му е възложена лично от генералния секретар на ООН.

Останалите членове на комисията за разработване на Декларацията са подбрани така, че да представляват възможно най-широко световната общност. Сред по-известните членове на екипа се открояват имената на Елеонор Рузвелт, съпруга на починалия вече тогава президент на САЩ Франклин Рузвелт, назначена за председател, нейният заместник – Пенг-чун Чанг, докладчикът Чарлз Малик, Рене Касен, Александър Богомолов и други.

Декларацията е приета без гласували против. От гласуване се въздържат представителите на 8 държави: Саудитска Арабия, ЮАР и държавите от социалистическия блок. Сред тях обаче не е България, която става член на ООН едва през 1955 г.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
3
 
! Отговори
виц преди 13 години
САЩ и правата на индианците.
11
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Правата на гейове, убийци, изнасилвачи и т.н.
10
1
 
4
 
! Отговори
луна преди 13 години
Тази декларация трябва да е настолната книга на всеки политик --- Дето се казва * и на сън да го бутнеш - наизуст да я казва* ---- Но тя просто си събира прахта някъде из шкафовете /това показват фактите/
9
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Права имат бабуините ,хората права нямат .ООН е едно грамадно недоразумение .Плямпат и ядът пари ,а и ориз раздават.Докато не го изнесът от САЩ никога няма да върши нищо.
8
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
tova e nai sataninskata organizazia obslujvasha interesite na opredeleni darjavi koito sasho i finansirat tezi organizazia tova e kato nobelovata nagrada
7
0
 
5
 
! Отговори
бау преди 13 години
ИСКАМ ДА ИМАМ ПРАВО НА НОРМАЛЕН ЖИВОТ В БГ
6
0
 
4
 
! Отговори
8-ия ден - корекция преди 13 години
Ето, и поста ми са го пуснали два пъти........без да ме питат...
5
0
 
13
 
! Отговори
8-ия ден преди 13 години
четирите"най-важни", човешки свободи: на словото и изразяването, на религията и вярата, свобода от лишения, свобода от страх.....Значи аз нямам права на човек :- трият ми коментари, ако свободно се изкажа- лишават ме от основни блага - нямам парите на Баневи- страх - да, страх има - дори IP адреса ми се следи- религия - е, остава и да ме потурчат /Юзеирови може да започнат, кой знае/Днес протестирам !В подкрепа на правата си !
4
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
XAXAXAправата на човека и тo в САЩ .Международен ден за правата на IZMAMNIKA V USA-IZRAEL.
3
5
 
1
 
! Отговори
анонимен преди 13 години
за какви права в българия говорим като такива няма.имахме тошо а сега имаме бойко и цецо.
2
3
 
4
 
! Отговори
аватар преди 13 години
В БЪЛГАРИЯ ХОРАТА НЯМАТ ПРАВА,КАКТО И НЕЗАВИСИМОСТ
1
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Какви права в България???? Тук имаш само задължения.