Излизането на Иво Инджев в разгара на предизборната кампания от собственото му предаване "В десетката" по bTV е скандал, който напомня уволнението на журналисти по времето на Жан Виденов, се казва в декларация на Управителния съвет на Българската медийна коалиция (БМК).
Любезната формулировка "по взаимно съгласие" не казва много, тъй като самата медия в изявлението си по случая посочва същинската причина: в предаването си от 8 октомври тази година Инджев е споменал, че действащият президент и кандидатът за втори мандат Георги Първанов си е купил мезонет в София за 100 хиляди евро, смятат от БМК.
Обяснението, че така водещият е нарушил етичните стандарти в журналистиката, защото се е позовал на информация, тиражирана в Интернет, също не казва много. Подобни позовавания са обичайна медийна практика, а и Инджев сам е обявил в ефир, че информацията е непроверена и от анонимен източник, с което е запазил коректността си към зрителите, се казва в декларацията.
Освен това не я е поднесъл като твърдение, а като въпрос и не само събеседниците му, а и щабът на Първанов, по всички правила, е получил право на отговор.
Няма нарушение на професионалните стандарти в журналистиката, свидетели сме на обратното. Тъкмо тези стандарти предполагат по време на предизборни кампании да се задават неудобни и провокативни въпроси, за да може според отговорите на кандидатите, включително и според толерантността им към медийния интерес, аудиторията да направи своя просветен избор, категорични са от БМК.
Фактическото уволнение на Инджев, в дъното на което стои нарушен президентски комфорт, е опасен симптом за натиск от страна на Първанов в институционално качество и на щаба му върху една независима медия. Това превръща уволнението в политическо и заплашва честността на кампанията.
Най-малкото, което президентът може да направи, за да свали от себе си бремето на тази отговорност и за да не влезе в списъка на враговете на свободното слово, е да се застъпи пред обществото и пред bTV за връщането на Инджев на екран.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Глусби от Фед: Съдебното решение за митата може да охлади инфлацията
Урсула фон дер Лайен: Има начини да накараме членовете да изпълнят обещанията си
По-ниските от очакваното мита на Тръмп оцветиха европейските пазари в зелено
Консолидираната печалба на “Агрия груп холдинг“ спадна с 57% до 7,6 млн. лв. за 2025 г.
С Shelly, Sirma и Trace започва българският щурм към борсата във Франкфурт
Оборотът на БФБ достигна 6,5 млн. евро, SOFIX отстъпи с 0,8%
Увеличават минималната заплата преди Великден - добра новина за хората в Гърция
Около случая "Петрохан" е важна работата на ДАНС, каза проф. Веселин Вучков
Централна емисия
Централна емисия
Украинското знаме освети сградите на НС и МС в София (+СНИМКИ)
Войната в Украйна: Въпросът 4 г. по-късно не е само за територия, а какъв ред ще настане
ЦСКА 1948? Берое обяви напускането на звезда, но мълчи за купувача
Левски обяви грандиозна новина, свързана е с търг!
"Вълците" опряха до легендата в пенсия Феликс Магат
Циципас затъва здраво, детронираха го на старта в Дубай
Роналдо към Линдзи Вон: Легендите винаги се изправят
Футболни мацки се оплакват от изневери + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 25 февруари, сряда
5 задължителни рецепти за Тодоровден
Лошото кръвооросяване: тихата заплаха за тялото
Децата и екраните: тихата зависимост, която започва още на 2 години
Безкомпромисен рокендрол с Danko Jones и Split Dogs на 17 октомври в София
Какви ще са подаръците за всяка зодия от Огнения кон през 2026-а?
Варненка влезе в престижна класация на Vogue
Ето как американците виждат Доналд Тръмп
Путин: Противниците на Русия правят всичко, за да осуетят напредъка за мир
Защо тази ядка поскъпна от 29 лева за килограм на 29 евро?
Ултрабогатите се преместват, но къде отиват?
Температурите в страната са необичайно високи за сезона днес, но идва застудяване
Нов проблем с ракетата SLS отлага за пореден път американския полет до Луната
Вулканът Тафтан в Иран се събужда след 700 хил. години
В Сърбия откриха масов гроб на 1100 години – предимно жени и деца
Една от най-познатите звезди промени цвета си и може да избухне
Разгадаха мистерията с липсващия период от милиард години от историята на Земята
Стъклени сфери от Бразилия разкриват космически сблъсък на 6 млн. години