България постигна ясни резултати през последните месеци и затова ние считаме, че сте в състояние да пристигнете на финала на 1 януари 2007 година, при условие, че сте преодолели недостатъците, особено при реформата в съдебната власт и борбата срещу корупцията. Това каза председателят на Европейската комисия Жозе Барозу на пресконференция след срещата с министър-председателя Сергей Станишев.
По думите на Жозе Барозу реформата на съдебната власт е приоритет на всички приоритети, тъй като "една независима съдебна власт определя цялостния живот на едно общество". Той отбеляза, че българските власти и народът трябва да възприемат препоръките на ЕК като насърчение. Време е да се постигат резултати в конкретни области, допълни Жозе Барозу.
Не по-късно от октомври 2006 г. ЕК ще направи преглед на ситуацията при нерешените въпроси и на тази база ще реши дали датата може да се поддържа, заяви Барозу.
Той и комисарят по разширяването Оли Рен бяха единодушни, че влизането на България в ЕС от 1 януари 2007 г. е обща цел, но дълг на комисията е да гарантира, че страната наистина е добре подготвена.
Оли Рен посочи, че много скоро ще започне работата по плана за действие по изпълнението на поетите ангажименти и неговото приемане. Много скоро ще се концентрираме върху други въпроси, особено върху реформата в съдебната власт борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за да има конкретни, видими резултати, допълни Оли Рен.
Намираме се във фазата, в която сме длъжни да показваме не само желание но и практически стъпки и действия и в законодателството и в практическото прилагане на всички европейски стандарти, каза министър-председателят Сергей Станишев. Той отново заяви, че Докладът на ЕК е обективен, точен, много добре балансиран и прецизиран.
По думите му той дава основание и за оптимизъм и за удвояване на усилията от страна на България през следващите месеци. Още през следващата седмица ще се състои среща на експерти на правителството и на Комисията на която ще се уточнят параметрите на плана за действие за следващите месеци.
Още по темата:
Засичат поотделно финиша на България и Румъния в еврокроса
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Иран повече от всякога зависи от психиката на Тръмп и Моджтаба Хаменей
Иран отхвърли твърдението на Тръмп, че ще подпише мирно споразумение в неделя
АІ може да анализира кризи, но не можа да договаря мир
Кадър на деня за 14 юни
Полша търси нови двигатели на растеж, за да се конкурира с големите играчи
Brexit направи Великобритания по-бедна
Пожар в светиня на ЮНЕСКО: Атакуван е Успенският събор на Киево-Печерската лавра
Църковен празник на 15 юни: Поверия и обичаи за днешния ден
Времето в понеделник, 15 юни: Слънце за кратко, задават се валежи и гръмотевични бури
Хороскоп за 15 юни: Важни избори, хармония и баланс за зодиите
Сирил Ган нокаутира Алекс Перейра и спечели временната титла в тежка категория на UFC в Белия дом
Исак блесна с гол и две асистенции при разгромна победа на Швеция над Тунис на Мондиал 2026
ВИДЕО: Австралия – Турция
ВИДЕО: Бразилия – Мароко
Кот д'Ивоар излъга Еквадор на Мондиал 2026
Швеция – Тунис 5:1
Нумерологична прогноза за 15 юни
3 салати за лятно барбекю
Таро карта за 15 юни, понеделник
13 мисли, с които да намалите бързо напрежението
Дневен хороскоп за 15 юни, понеделник
Лесен и здравословен кекс без захар и брашно
Времето днес - предимно слънчево и с температури до 33°
Германия разгроми Кюрасао със 7:1
Илияна Йотова откри официално Световното първенство за спортисти със синдром на Даун в София
Бебе се роди в линейка
Ударна акция: Арестуваха 36 души по обвинение, че са част от "Калашниците"
Демерджиев: Мръсните пари ще бъдат изкарани на светло
Открит ли е извънземен живот? Какво всъщност мислят учените
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята