Заслужават ли Заев и Ципрас Нобеловата награда за мир?

Foreign Policy: Светът да подкрепи усилията на двамата миротворци!
16 юни 2018 15:02, Анисия Иванова
85
Заслужават ли Заев и Ципрас Нобеловата награда за мир?
Архив: Булфото

Двамата лидери, които заслужават Нобеловата награда за мир, не се срещнаха тази седмица в Сингапур. Вместо това те ще се срещнат в неделя по бреговете на ясно, сладководно езеро, граничещо с Гърция, Македония и Албания.

Министър-председателите на Гърция Алексис Ципрас и на Македония Зоран Заев - страната, която ще бъде официално известна като Северна Македония - ще подпишат споразумение за разрешаване на горчивия десетилетен конфликт за името на Македония, коментира списание Foreign Policy.

Всъщност споразумението прави много повече от това. То създава модел за справяне със сблъсъците на идентичност, които водят до конфликти не само на Балканите, но и по света. Яростно порицание на Русия и на нейните популистки приятели в Европа, споразумението напомня за навлизане на доверието в Европейския съюз и целия Западен проект за Балканите.

Споразумението все още е изправено пред твърда опозиция от страна на националистите в двете страни, които нападнаха своите лидери като предатели. За да се избегне този резултат, е спешно Ципрас и Заев да получават не само подкрепа, но и световно признание.

Гръцкото възражение срещу името на Македония и гордостта на македонския отговор се коренят в най-основните въпроси на идентичността, въпрос, който никъде не е поставян по-остро, както на Балканите. Борбата за националната идентичност продължава да влияе върху политиката в целия регион, коментира изданието.

Това, което прави македонския случай толкова тревожен, е постоянното предизвикателство пред самото съществуване на македонска идентичност от нейните три по-големи, по-силни съседки - Гърция, България и Сърбия.

Докато признават македонската държава, всяка една от тези страни развива теза, която я подкопава. България оспорва македонския език, Сърбия - независимата македонска православна църква, Гърция твърди, че няма такова нещо като Македония, защото името е изконно гръцко.

Според изданието под предизвикателствата на идентичността стоят териториални претенции и страхове. Ако се смята, че македонците нямат език, нямат църква, нямат истинска национална идентичност, някои могат да заключат, че нямат право и на национална държава.

Освен наранената национална гордост, стремежите на Македония да се присъединят към НАТО и Европейския съюз бяха осуетени от Гърция, която наложи вето на присъединяването на страната към Алианса преди десетина години и също така използва членството си в ЕС, за да попречи на Македония да започне преговори за присъединяване към Съюза.

Това прави визията на Ципрас толкова необикновена. За разлика от почти всички негови предшественици той схваща ползата от премахването от Гърция на ненужната тежест в отношенията със съседната държава.

Второ, Ципрас видя възможностите от пристигането на неговия реформистки колега в Скопие - Заев. Македонският премиер е готов на всичко да види страната си в НАТО и да се присъедини към ЕС, да я стабилизира и да привлече инвестиции.

Както в повечето дългогодишни спорове, преговорите бяха сложни и се отнасяха до много повече, отколкото само до името на страната. Трябваше да се съгласува деликатна последователност - включително национален референдум в Македония и гласуване в гръцкия парламент.

За Москва и за популистите споразумението е удар. То възстановява НАТО и ЕС като жизненоважни организации, които все още мотивират уязвимите политически лидери да правят трудни компромиси. В действията и думите си Ципрас и Заев опровергаха твърденията, че наднационалните институции са без значение и че само национални държави имат такова.

За тези на Балканите, които искат да преначертаят границите, споразумението също е сериозен удар. С присъединяването ѝ към НАТО границите на Македония са гарантирани. След като НАТО и ЕС се възстановят, най-голямата страна в региона, Сърбия, най-накрая може да реши окончателно да се съюзи със Запада. Споразумението доказва, че очевидно нерешими, спорни и силно емоционални въпроси могат да бъдат анализирани с добра воля и добра причина.

Разбира се, нито едно от тези предимства няма да се осъществи, ако Заев и Ципрас успеят да провалят споразумението в Скопие или в Атина. Ето защо е от съществено значение светът да се изправи и да подкрепи усилията на двама истински миротворци, които са инвестирали време и политически риск, за да създадат сериозно и трайно споразумение за преодоляване на дългия спор от десетилетия. В този случай изобщо не е твърде рано да се говори за Нобелова награда за мир.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


85
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Разбраха се гръцкото болшевиче и сърбоманското македонистче,нямаше как да е иначе сърби и гърци са вековни съюзници а нашите гламари "десни"ги подкрепят.Неадекватната Захариева пак е дрънкала глупости в Струмица!
36
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 33 какви 500г много литература си чел.Мини на история. В СЕВЕРОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ ИМА ПРИСЪСТВИЕ НА ОСМАНСКА ИМПИРИЯ ДО 1773Г В Свиштов / Систов/ е подписан договор за капигулация на османската империя със Свещенната Римска империя
35
2
 
10
 
! Отговори
до 23 преди 5 години
След смъртта на Александър множество от жителите на Македония се преселвали на изток,където често намирали по-благоприятни условия за живот.Така Македония не била само обезкървена от продължителната война, но и обезлюдена.Така с изчезването на древната македонска държава,само около 200 години след като се утвърждават на Балканите,бързо изчезват и македоните,за разлика от елините,траките и илирийските племена,които видно не се нуждаят от определена държавна подкрепа за съществуването си,което потвърждава схващането за чисто етатисткият характер на конгломерата, визиран под понятието древномакед
34
2
 
17
 
! Отговори
бежанци преди 5 години
Защо България постоянно е вперила поглед към Вардарска Македония и всекидневно ни сочи с пръст натам.Защо Булгария въобще не говори и мълчи за Егейска (Беломорска,) Македония която беше окупирана от Гърция през 1912-13година и стотици хиляди македонски семейства бяха прокудени от родните си огнища с куршуми и огън , а имотите и къщите им заграбени от гърците ?? Кога България на-сетне ще започне да говори открито за Егейска Македония ?? И за имотите на македонските бежанци.
33
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До27 гърците със закон плащат на мъжете да напуснат Гърция, а не семейните жени остават за севейство с грък
32
8
 
7
 
! Отговори
до 30 преди 5 години
по-скоро е доказано, че сме с анадоло-асирийски гени500 години не са малко - това са 10-15 поколения
31
3
 
5
 
! Отговори
Урок преди 5 години
Ето урок.Ако и ние се бяхме (като балкански селяци) заяли за името на Македония и сега се бяхме съгласили, Бойко щеше да заслужава награда за мир.Ха ха, ами то така става... Разделяй и владей. Остава сега и на Северна Корея една награда.
30
3
 
7
 
! Отговори
статистиката преди 5 години
До28 в Бг от пробите е доказано че мъжете и жените са с европейско средиземноморски ген
29
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ВЪОБЩЕ НЕ Е ВАЖНО ДАЛИ ЩЕ ИМА НЯКАКВА ДЪРЖАВИЦА МАКЕДОНИЯ, ПЪК БИЛА ТЯ И СЕВЕРНА.ПО-ВАЖНО И ДАЛИ СЛЕД 30-40 ГОДИНИ ВЪОБЩЕ ЩЕ ИМА МАКЕДОНЦИ, СЛЕД КАТО В АЛБАНСКИТЕ СЕМЕЙСТВА СЕ РАЖДАТ ПО 10 ДЕЦА, А В МАКЕДОНСКИТЕ - ПО 1 - 2.
28
3
 
15
 
! Отговори
Учен преди 5 години
Според ДНК проучванията на Института Игенея, направени през 2010 година на Балканите и на целият Медитеран, само гърците имат ДНК еднакво с народите на Судан, Етиопия и Буркина Фасо.
27
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гърците са си присвоили голяма част от Македония, като подлагат на невиждан геноцид цели райони, населени с македонци в Северна Гърция.Там за първи път е използван напалам, доста преди Виетнам - цели македонски села са изгорени и сринати със земята, а славяноезичното населението изклано и затворено в гръцките зандани.На тяхно място докарават гърци от Мала Азия, които заселват.На това му се казва етническо прочистване. Извършено е в периода 1922-1948 година.
26
4
 
9
 
! Отговори
Петров преди 5 години
От целия американски брътвеж илиза че да се наречеш както ти кажат е добре защото е удар срещу Москва и укрепва НАТО.
25
3
 
13
 
! Отговори
Петров преди 5 години
Американците като пришълци в страната си, като хора чиято идентичност са парите и които се наричат американци поради някави чисто икономически ползи не могат да разберат какво значи да обичаш страната си и да милееш за нея и за нейината велика история. Затова пишат и такива неадекватн статии.
24
12
 
8
 
! Отговори
марин преди 5 години
Първата разумна постъпка на балкански лидери ! Ние сами сме си виновни че егото ни е по-голямо от държавиците ни , за това ще ни прецакват и от изток , и от запад . Спасението ни е в създаване на балкански съюз и икономическо и инфраструкторно обвързване.
23
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Някой може ли да обясни, след като твърдите че Македония не я е имало в древността, защо Филип Македонски и Алкександър Македонски се наричат именно така, а не да речем Филип Гръцки и Александър Гръцки.Отделно, че гърците тогава още не са били на Балканския полуостров. Те идват доста по-късно, прогонени от сушата в пустините на Етиопия.
22
5
 
5
 
! Отговори
До 15 преди 5 години
Защо смяташ че ти си безусловният капаацитет полуграмотни анонимни пубере?Това че можеш да четеш без да сричаш,не значи че всичко разбираш.
21
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Македония е поделена на три през 1912 година, като съответно Пиринска е заграбена от България, а Егейска от Гърция. Остава само малкото парче Вардарска, което сега искат да кръстят със смешното име Северна Македония.
20
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Все някога трите разпокъсани части на Македония ще се обединият.За момента политическата конюнктура е друга, но нещата се променят.
19
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Повечето герберасти, подобно на неукият им Вожд си мислят, че България е на Западните Балкани.
18
4
 
13
 
! Отговори
Генчо преди 5 години
След като недоразумението наречено Македония изчезне към Албания, Сърбия, България и Гърция както си е било тогава може би.И това ще се случи много скоро