Подялба на югонаследството: Кой какво ще вземе?

Над хиляда военни обекта се намират в бившите републики
3 сеп 2018 17:00,
25
Подялба на югонаследството: Кой какво ще вземе?
Снимка: архив Reuters

Сърбия е оставила в бившите югорепублики над хиляда военни обекта, както и подвижна военна собственост, която е завладяна след изтеглянето на ЮНА (Югославската народна армия), предава македонската електронна медия "А1 Он".

Каква е стойността на тези имоти, както и на тези, за които имат претенции другите бивши югорепублики, ще се разбере на 13 септември, на срещата на Съвместната работна група за прилагане на Анекс А от Договора за правоприемство, съобщава белградският ежедневник "Вечерне новости".

Това е първата среща по темата за Анекс А от началото на подялбата, а домакин е Белград. Очаква се, че на срещата ще бъде поставена рамка за бъдещите преговори и че ще бъдат обявени данни за това, което попада във военните имоти и кой какво иска, пише вестникът, цитиран от "Фокус".

Най-големи искания имат Сърбия и Хърватия, отбелязва "Новости".

Експерти от хърватското Министерство на отбраната смятат, че стойността на собствеността на ЮНА възлиза на 70 милиарда долара, от които Загреб иска 10 милиарда – осем от Сърбия и два от Черна гора. Освен другото, хърватите искат танкове, артилерия, подводници и кораби...

Доколко е точна тяхната оценка, ще покажат архивите на бившата СФРЮ, тъй като, както очакват представителите на бившите югорепублики от Белград, в тази връзка трябва да се отвори документацията, принадлежаща на бившия Съюзен секретариат за народна отбрана, съхраняван в Сърбия, съобщава изданието.

Иначе, според Договорът за правоприемство от 2004 година, недвижимите имоти (казарми, командни пунктове, почивни станции), се предават на държавата наследник, на която територия се намират, така че това не би трябвало да бъде тема на дискусиите.

Загреб досега единствен е поставил искания, но все още не е обявил кой ще го представлява в смесената работна група, отбелязва "Новости".

От февруари, когато за първи път бе обявено за срещата в Белград, Хърватия постави искания за над 500 танка, хеликоптери, цистерни... Както твърдят, повече от 80% от корабите на бившия югославски военноморски флот (ВМФ) остава в Которския залив, а от Черна гора се иска връщане на учебния кораб "Ядран" и самолетът на Рудолф Перешин "МиГ-21". (Перешин е първият пилот от ЮНА, който бяга на страната на хърватската армия. Това се случва по време на разузнавателен полет през 1991 година. През 1995 е свален от ПВО на ВС на Република Сръбска, успява да се катапултира, но загива при приземяването).

Военният анализатор Александър Радич подчертава, че делбата на наследството на ЮНА ще бъде изключително тежка задача. Според него, хърватите, както и другите съседи на Сърбия, ще излязат с позиция, че Белград е взел всичките притежания на ЮНА за себе си, а освен това ще има и манипулации с цената на имотите и особено на военната техника. Основният сблъсък ще е около апартаментите, с които разполагаше ЮНА във всички републики, посочва експертът.

Както твърди Сава Щърпац от "Веритас", само в Хърватия, сърбите – цивилни, военни лица и полицията, са оставили между 40 и 50 хиляди апартамента, от които немалка част са принадлежали на армията, а засега само 2000 искания от програмата за жилищата са решени положително.

"Хърватите настояват, че по-голямата част от научните съоръжения на ЮНА са останали за Сърбия – преди всичко, Военнотехническият център в Жарково. Техническо-изследователският център, Военномедицинската академия... И тук трябва да се очаква някакъв вид предложение или искане за компенсация", казва Радич.

Според него, словенците са специален проблем, тъй като при изтеглянето на ЮНА от тази република през октомври 1991 година, тя остави част от оръжията и техниката на съхранение при местните власти. Съществуващите договори по въпроса все още не са завършени.

Най-малко проблеми трябва да има с Македония, защото според договора, тази страна се отказа от всички искания за имотите на Армията, отбелязва "Новости".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Македонците ,които винаги претендират че целия свят е техен ,този път са се отказали от въоръжението си в полза на Сърбия и това ясно показва ,че там управляват сръбски агенти.
20
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Анонимен,точно така,хърватите са инициатори за южнославянска държава ама не са подозирали какъв ще си го сложат ставайки една държава с великосърбите изоглавени.
19
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хърватите са били големи югоентусиасти, защото са искали да се откачат от Австро-Унгария. Обаче приемайки върховенството на Сърбия, са разбрали, че яко са се прецакали. Започват се опити за сърбизация, хърватите си правят партия в Скупщината и един сръбски депутат направо в залата застрелва председателя и. Затова през ВСВ хърватите се съюзяват с Германия и изколват нам колко си сърби.
18
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Оти, овие тенкови шо ви ги поклони Бугария, да не успеахте да си ги пикнете во газовете?
17
5
 
5
 
! Отговори
Makedon преди 5 години
Taka e be... nas Makedoncite ne ni trebaat puski i topovi ... koj saka puski neka si gi pika vo gazot........ ahahahaaaaa
16
0
 
7
 
! Отговори
До Анонимен 19 преди 5 години
Брей всички славяни? Предполага се, че е правено социологическо проучване?И тук е имало гласове за обединение със Сърбия през възраждането или дуалистична държава с Турция. А е факт, че именно харватите най-много се противпоставят на сръбска югославия. ВМРО поддържат контакти именно с тях. А в АУ хърватите през този период си патят от унгарците к/о като държавотворен народ в АУ се опитват да ги асимилират.От тук започват и брожения, борба за независимост като Хървати не като некви славяни
15
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Историята е така. Тито праща писмо на Сталин. И в него пише.'" Престани да ми пращаш убиици, че един ще ти пратя и няма да повтарям.'1950г.В отгово на това, че Сталин убива Г. Димитров. След писмото СССР ПРАЩА НА ГРАНИЦАТА МНОГО ТАЙНИ ВОЙНИЦИ ДА НАХЛУЯТ В ЮГОСЛАВИЯ. ТИТО БЯГА НА АМЕРИКАНСКИ САМОЛЕТО НОСАЧ. И СЕ СТЕГА ДО НОВА ВОЕНА НАМЕСА НА БАЛКАНИТЕ.
14
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 14 Не познаваш историята на западните Балкани!Всички славяни ,с изключение на една част от бошняците са искали обща славянска държава ,и идеята идва от хърватите в края на 19 век!Австро-Унгария парира тези мераци с някаква автономия и парламент на южните славяни в Загреб!
13
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 8Ами то с благословията на великите сили се ражда този "съюз". Тоест изобщо не е трябвало да има Югославия, която да се разпад после. Съгласен съм
12
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 8Ами то с благословията на великите сили се ражда този "съюз". Тоест изобщо не е трябвало да има Югославия, която да се разпад после. Съгласен съм
11
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Македония пълен пас. Още едно доказателство, че сме една кръв.
10
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А тука каква подялба падна да си такова мамата
9
1
 
15
 
! Отговори
До Анонимен 4 преди 5 години
А през ВСВ всичко ескалира в ужасяващи кланета между двете страни. Никога не са се обичали по тези краища и беше историческа справедливост тази изкуствена държава да се разпадне и сръбският шовинизъм според когото Сърбия трябва да стига до Искър да бъде наритан.И никой не им е виновен на сърбите и Милошевич. Просто подчинените народи искаха собствен път.А ако по-рано Слобо беше слязал от власт и сърбите се бяха преориентирали Косово щеше да е сръбско. Но до последно се правеха на велики.
8
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най-безпроблемна била Македония ,нищо не искала!А нашите политици им се натегнаха с танкове !!!
7
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До Анонимен 4Точно затова говоря, това е причината такъв съюз да няма!Щото превръщането в "први срби" нямаше да стане без "велика" благословия от"велики" сили!
6
3
 
8
 
! Отговори
До Анонимен 4 преди 5 години
Съюз?Ти имаш ли представа от история изобщо.Земи, които никога не са били сръбски след първата световна се дават на Сърбия и така се образува Югославия.Без никой да е питал населението им дали иска това.Съюз предполага доброволно обединенияе Да напомня че и Македония също беше част от този "съюз".По начинът по който се създавах први сърби в Македония се действаше и в другите републики.Та още с края на ПСВ започват борбите за свобода на харвати и босненци.
5
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Подялбата ще стане - со кротце со благо и со малко кютек
4
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До3.Какво да искат от НАТО като хърватине си правеха и кораби и подводници. Сърбите няма море. И сърбите се направиха на велики и им прибраха парите от банките. Така Югобанка остави без пари хиляди.
3
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дълбоките конфликти между България и Сърбия през 20-и век, де факто предрешават разпадането на Югославия по-късно! Т.нар. велики сили обаче се постараха да има предосттъчно войни, кланета, претенции, провокации и поробващи договори... ...за да няма такъв съюз!
2
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хърватите да искат от НАТО оръжие. Защо искат от старата Югославия, от която избягаха.