КЗК шамароса трите ЕРП-та с над 1,1 млн. лв.

Дружествата глобени заради наеми на кабелните оператори
2 юни 2015 16:40, Бойчо Попов
19
КЗК шамароса трите ЕРП-та с над 1,1 млн. лв.
Снимка: Ройтерс

 С три отделни свои решения от днес Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) постанови, че всяко от трите енергоразпределителни дружества - "ЧЕЗ Разпределение България" АД, "ЕВН България електроразпределение" ЕАД и "Енерго-про мрежи" АД, е извършило нарушение на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК).

Дружествата са определяли и налагали необосновано високи цени за ползване на стълбовната електроразпределителна мрежа ниско напрежение, с което „се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията на дефинирания засегнат пазар и се засягат интересите на потребителите“, пише в съобщение на ведомството.

Комисията глобява с 558 446 лева "ЧЕЗ Разпределение България" АД, с 441 380 лева "ЕВН България електроразпределение" ЕАД и със 167 256 лева "Енерго-про мрежи" АД. Така общият размер на санкциите и за трите ЕРП-та възлиза на над 1,167 млн. лева. 

Освен това комисията постановява прекратяване на нарушенията и незабавно изпълнение на решенията по отношение прекратяването на тези практики.

Предисторията

В края на 2010 г. всички ЕРП-та инициират кампания за подписване на нови договори за наем на стълбовете от електрическата им мрежа, като едностранно започват да налагат съществено увеличение на дължимата от кабелните оператори цена за ползване на стълбовете на електроразпределителната мрежа и други неравноправни клаузи. Според “Българска асоциация на кабелните оператори” (БАККО) действията на „ЧЕЗ разпределение България“, „ЕВН България електроразпределение“ и „Енерго-про мрежи“ представляват нарушения по чл. 21, т. 1, 2 и 5 от ЗЗК. Уточнява се, че всяко едно от трите ЕРП е единствен собственик на стълбовата мрежа в съответния регион, респективно притежава 100% от тази инфраструктура, което ги прави предприятия с господстващо положение.

В жалбата си до КЗК от БАККО посочват, че чувствителното увеличение на цената за наем за кабелните оператори е следствие от промяната в начина на нейното начисляване. Асоциацията многократно е получавала сигнали от свои членове за налагане на нови цени за наем на кабелните оператори от страна на ЕРП на база броя на кабелните линии на всеки стълб. До онзи момент цената за наем е била определяна за един стълб, а след това се иска същата цена, но вече за всеки брой кабелна линия, и това води до съществена промяна в ценовите условия по договорите. Като резултат се увеличава многократно разходът за кабелния оператор, като това не са изолирани случаи, а масова кампания до момента на подаването на искането, като през цялото време натискът постепенно се увеличава.

От БАККО твърдят, че новите цени, наложени от трите дружества, не са разходоориентирани и не съществува методология за тяхното образуване. Доколкото става въпрос за съществено съоръжение и липсата на друга адекватна алтернатива, дейността на кабелните оператори е поставена изцяло в зависимост от действията и добрата воля на ЕРП, които се явяват естествени монополисти по отношение на собствеността и стопанисването на този вид инфраструктура.

ЕРП-тата настоявали за въвеждането на процедура, при която ще могат да развалят и произволно да премахват положените от кабелните оператори съобщителни мрежи след едностранна преценка от тяхна страна. Според условията на тази процедура, ако представител на наемателя не се яви в определеното от наемодателя място и време, протоколът за премахване на мрежата се съставя едностранно от съответното ЕРП, след което се изпраща на съответния кабелен оператор, който се счита за обвързан от съдържанието на така съставения протокол от момента на получаването му.

Според асоциацията подобна процедура дава възможност на ЕРП-тата да действат изцяло в зависимост от собственото си удобство и собствените си интереси, което противоречи на добросъвестната търговска практика. Според други клаузи от представените проектодоговори до премахване на кабелните мрежи на операторите може да се стигне и когато те не приемат едностранно наложените им ценови или други условия, т.е. премахването не е обвързано от обективни технически съображения, а се използва като инструмент за заплаха и принуда да се приемат наложените от ЕРП условия.

Пазарният анализ на КЗК е установил, че не съществуват други способи, които са икономически целесъобразна алтернатива на стълбовната мрежа за изграждане на електронносъобщителни мрежи, поради което всяко ЕРП е предприятие с господстващо положение в границите на лицензионната си територия.

Разследването е установило още, че дружествата не водят отделно счетоводство за процесната дейност и не прилагат счетоводен модел за разпределение на разходите на такива, наложени от лицензионната дейност, и такива, които са предизвикани от отдаване под наем на стълбовната мрежа. Ето защо, дори и да съществуват допълнителни разходи, свързани с допълнителната дейност, липсата на отделно счетоводство означава, че тези разходи се отчитат като разходи, свързани с лицензионната дейност.

Затова КЗК стига до извода, че наемната цена е определена, без да бъдат отчетени факторите, които обективно влияят на нейния размер. Включването на разходи в цената на процесната услуга, които са част от лицензионната дейност, необосновано натоварва наемната цена с добавена стойност и естествено води до нейното увеличение. Поради това цените са необосновано високи и имат експлоатативен ефект върху електронносъобщителните оператори и техните клиенти, поясняват от КЗК.

Реакцията на ЕРП-тата

„Цените за отдаване под наем на стълбовете са икономически обосновани и законосъобразни. Те са определени на пазарен принцип, като се отчитат всички допълнителни разходи по поддържането и обезопасяването на стълбовете, които са собственост на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД“, се казва в съобщение на ЧЕЗ във връзка с решението на комисията.

Компанията ще обжалва в законоустановения срок решението на КЗК.

Припомняме, че преди дни КЗК глоби с 1,25 млн. лева "ЧЕЗ Разпределение“, част от групата ЧЕЗ България, за злоупотреба с господстващо положение. Дружеството е забавило необосновано сключването на договор за покупко-продажба на енергийни съоръжения за присъединяване, става ясно от изложението на Комисията. "ЧЕЗ България" ще обжалва решението, става ясно от съобщение на компанията.

През лятото на 2014 г. пък КЗК установи злоупотреба с господстващо положение за дружествата в групите на EVN България, Енерго-Про и ЧЕЗ България. Всяка една от групите е злоупотребявала със своето положение, като е прилагала обща стратегия за доставка на електрическа енергия до небитови клиенти, присъединени към мрежата на средно и ниско напрежение, е установила проверката на Комисията.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още по темата: КЗК
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
1
 
1
 
! Отговори
Наблюдателен преди 8 години
Не се заблуждавайте, Боковото правителство си плете много добре кошницата с ЕРП-тата, както през първия мандат така и сега, не случайно за трети път вдигат тока само през тоя мандат - веднъж служебното и 2 пъти сегашното правителство!Пищат им уж някакви актове, ЕРП-тата обжалват, печелят делото и не плащат нищо.Някога да сте чели някое ЕРП да е платило нещо - не. Само пишат съставени актове - да се радва раята и да си мисли, че на ЕРП-тата им е зле.
13
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
КЗК шамароса трите ЕРП-та, а те ще шамаросат потребителите с по-високи сметки.
12
2
 
3
 
! Отговори
до 11 преди 8 години
Много *** народ се е изредил под статията. Това, което взимат ЕРП-тата от парите, които плащате за ток е под 1%.Защо не попитате къде отиват другите 99%.Ще ви кажа - защото сте балъци и овце, които ги стриже всеки, който ги хване.
11
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В една нормална държава тия отдавна трябваше да бъдат запалени.
10
1
 
1
 
! Отговори
БЕЗ ЧЕЗ преди 8 години
ОСВЕН ТЕЗИ ПРОБЛЕМИ, ПРЕДИЗВИКАНИ ОТ ЧЕЗ И ПОДОБНИ ДРУЖЕСТВА, ИМА И ДРУГИ, КОИТО ОЩЕ НЕ СА ИЗСЛЕДВАНИ! ТОВА Е ВЛИЯНИЕТО ВЪРХУ ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ И ДРУГИ ЗЕМИ И ИМОТИ ОТ ДАЛЕКОПРОВОДИТЕ! НАПРИМЕР МОИ ПОЗНАТИ ОТ КЮСТЕНДИЛСКО МИ СПОДЕЛИХА, ЧЕ СА ИЗГРАДЕНИ ДАЛЕКОПРОВОДИ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ИМ ЗЕМИ БЕЗ ТЯХНО СЪГЛАСИЕ И ОТТОГАВА ВЕЧЕ ЧЕРЕШИТЕ ИМ ПОЧТИ НЯМАТ ПЛОД, ЗА РАЗЛИКА ОТ ПРЕДИ.
9
1
 
4
 
! Отговори
Кьоре преди 8 години
Голям шамар, няма що... муха ги е ухапала. Тази новина прилича на тези, в които се съобщава за 100000 къса цигари... и там много работа вършат, виждаме.
8
1
 
5
 
! Отговори
Иванчо преди 8 години
по 20 милиона ако ги глобят е новина, но това е смешно. Народа може да смята.
7
2
 
5
 
! Отговори
ДС преди 8 години
Mалко е. Около 2 милиона абоната имат ЕВН. Само с 2 стотинки като вдигнат тока ей ся и готово 200 000 се връщат веднага. Да не говорим гарантираната печалба от 7%. Айде моля ви се.
6
3
 
6
 
! Отговори
БАЧКАТОР преди 8 години
Само така ,гърч и тормоз за ЕРП докато се разкарат от България!
5
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ех,ако имаше наистина КЗК,ЕХ,ако имаше,ако имаше истински синдикати,ех,ако имаше,ако имахме истинско правителство,ех,ако имаше...но пък си имаме *** електорат в изобилие
4
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това е от този тип предизборни глоби, които за пред хората казват - ето, ние мачкаме монополистите. За това свидетелства и абсурдния повод за налагането и - че вземали пари за това, че кабелни оператори използват електроразпределителната мрежа, за да си прекарват телевизионните кабели. То остана и да не си плащат...ами да си построят собствена като не ги устройва!
3
1
 
11
 
! Отговори
роб-потребител преди 8 години
Стягайте си трътките,че нас чака плащането
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нали нямаше да има увеличение на тока беше казал шефа на регулатора. А сега ще има. Значи лъжат като дърти..
1
2
 
9
 
! Отговори
ЗКЗ преди 8 години
Ще им пръдне на "далекопровода" с тая смешна глоба.