Цената на горивото: 2,20 за литър – левче за държавата, 20 ст. за търговеца...

Близо 50% от цената на горивото за крайния клиент отива в хазната
15 ное 2018 12:45,
113
Цената на горивото: 2,20 за литър – левче за държавата, 20 ст. за търговеца...
Снимка: архив Reuters

Близо или дори над 50% от стойността на литър гориво, която плащаме на бензиностанцията, се прибира от държавата.

Грубата сметка показва, че след като се добави акцизът към цената на 1000 л гориво на едро, и към данъчната основа се прибави ДДС-то, горивото поскъпва почти двойно. След това пък в тази сметка трябва да добавим и печалбата за търговеца.

Според изчисленията за бюджета отива над 1 лев от литър бензин и дизел. Търговците на дребно работят с марж от 18-21 ст., а чистата им печалба е 3-4 ст. на литър, пише "24 часа".

Преди дни министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че ще предложи промяна в наредба, с която търговците ще са задължени да изписват на касовата бележка надценката, с която се продават бензина и дизела. Така клиентите ще имат информация каква част от парите отиват при търговеца и каква в хазната.

Още по темата

Текстовете все още не са изготвени и не е ясно как ще се процедира с тези, които не издават касови бележки. По такива бензиностанции горивата са с по-ниски цени заради ДДС схеми и "спестяване" на данъка, и обикновено се плаща само кеш, без да се дава документ на клиента.

В същото време легално регистрираните обекти издават касов бон за всяка продажба.

Днес представители на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) отиват на среща с вицепремиера Томислав Дончев, за да обсъждат цените, ситуацията на пазара и промените в наредби.

Според изчисления на БПГА 2/3 от стойността на литър идват oт данъците и петрола. Останалата част е за производителя и търговеца, като с нея те трябва да покрият разходите си - за доставки, наеми, режийни, за съхранение и за задължителни запаси, за опазване на околната среда и охрана на труда, за изследователска и развойна дейност, такси, за маркетинг и реклама, за амортизации и т.н.

Цените зависят и от транспортните разходи и дали има възможност за внос. Във Варна и Бургас например влияние оказват горива, внасяни през пристанищата, за крайдунавските региони - вносът от Румъния, за регионите на Пловдив, Благоевград, Кърджали и Кюстендил - от Гърция, в Софийски и Пловдивски - горива от Сърбия.

На това се дължали и по-ниските цени в граничните региони, особено в Кюстендил и близките до Турция области, където имало внос. В Северозападна България цените били едни от най-високите заради нейната отдалеченост от основните маршрути за доставка и слабите продажби, които са недостатъчни да покрият издръжката на бензиностанциите.

Има редица обекти в Северозападна България, чийто обороти са в пъти по-ниски. Те обаче не се закривали, тъй като хората нямало откъде другаде да заредят.

Наблюденията на търговците показват, че при равни други условия ключов фактор при избора на потребителите е цената, а след това е по-доброто качество на продуктите и услугите. Затова никоя верига или отделна бензиностанция нямала интерес  да повишава изкуствено цени, тъй като веднага намалявали продажбите.

Цените падат - но защо?

Цената на бензина вече успя да падне до малко над 2 лева на някои бензиностанции, а средно се търгува за 2,19 лв./л. Цената му е най-ниска от поне шест месеца насам. Дизелът пък се продава за между 2,38 и и 2,21 на различните бензиностанции у нас.

Причината за поевтиняването на горивата са падналите котировки на петрола. Те вече са малко над 66 долара за барел, а при поскъпването на бензин и дизел през октомври бяха стигнали 85 долара. Ако тези нива се задържат, е възможно до края на месеца да има ново намаление на горивата с 4-5 ст.

В сряда от Комисията за защита на конкуренцията пък съобщиха, че паралелно със започналото секторно проучване на конкурентната среда на пазара на горива се извършва и контрол за спазване на поетите задължения през март 2017 г. от страна на големите петролни компании.

Тогава се ангажираха да въведат вътрешни процедури, които да гарантират ефективната конкуренция. От ведомството на Юлия Нинкова уточняват, че тези процедури трябва да гарантират и липсата на възможност за антиконкурентни договорки и за координиране на пазарното поведение на дружествата при вземане на стратегически решения.

От регулатора допълват, че при осъществяване на контрола по изпълнение на поетите задължения може да се приемат сигнали и информация от всички физически и юридически лица, включително предприятия, сдружения, държавни органи и такива на местното самоуправление, неправителствени организации.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До41. Как да се вредим.
41
7
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Докато баницата е в комунистите не очаквайте нищо добро. Комуниста не е свикнал да дава, а само да взима. Там разните му "национализации" (кражби), убийства ("народен съд"), репресии (концлагери тип "Гулаг") са си чисто тяхна измислица. да сте видели на някой комунист да е сторил добро? Няма и да видите.Докато всичко в България е червено ще е така. те ще дават мизерни заплати, защото искат да взимат всичко за себе си. Уж били работническа партия - трънки. Работниците кучета ги яли.
40
5
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 39ГЕРБ гепат през поръчките и бонусите от бюджета
39
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Медиите да обяснят. Как така държавата богата, А МЕСТНАТА ВЛАСТ БЕЗ ПАРИ.КАК ТАКА ДЪРЖАВАТА БОГАТА , А МАЛКИЯ СОБСТВЕНИК НА САМОСТОЯТЕЛНА ФИРМА, ФЕРМА, ЗЕМЕДЕЛЕЦ, ТИР - БЕДЕН.КАК Е В ЕС.ЗАЩО ТАМ ВСИЧКО ЧАСТНО НЕ РЕВЕ ОТ ДЪРЖАВАТА И НАРОДА ИМА.?????
38
5
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не се отплесвайте с балалайки за горива, акциз, барели, ставки, касови бележки.През това време ГЕРБ раздава бюджетни пари на своите структури по места. Готвят се за избори или контрапротест.Успиват ви с голи обещания и се подготвят за удар през това време.
37
0
 
31
 
! Отговори
Я па я...! преди 5 години
Само бензино ли? Ами цигарите от 50ст. на 5 лв.ами алкахола и всичко останало?Държавата е най големия рекетьор.
36
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И как точно отиват в ГЕРБ?
35
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На нова година петрола ще скочи пак, защото САЩ ще трупат запаси за лятото и за военните в Сирия и Афганистан.
34
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи не знам колко взимат гроздоберачи в България, но във Франция взимат по 60 евро на ден българите. А поляците взимат по 120 евро на ден, като в същото време понякога гроздето за деня им е по-малко от на българите. Въпрос на договорка. Българската фирма обира "своите" си българите. Това къде по Света го има?затова по възможност не работете за българи, нито в България, нито в чужбина. Бягайте от българин работодател. Отивайте само при чужденци и ще се видите в пари, но трябва да се борите.
33
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ТОВА НЕ Е ВЯРНО, НЕ В ДЪРЖАВАТА В ГЕРБ ОТИВАТ 50% !
32
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименВръщат заеми към банки и затова са на загуба.
31
5
 
24
 
! Отговори
купуват! преди 5 години
Не се залъгвайте с разни измислици за понижени цени, касови бележки и пр.Докато управляващите обикалят медиите и ТВ-те, ГЕРБ раздават добавки и бонуси на учители, полицаи, чиновници... С бюджетни пари си купуват поддържници. Готвят се за избори или контрапротест.ГЕРБ и сега, в момента, вкарват разделение сред народа.
30
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 24Така е. Аз бяха мързелив 22 годишен студент, когато заминах. Бях толкова мързелив, че в Макдонадлс в България ми плащаха 420 лева или 2.37 лв на час. Ама като почнах в Макдонадс, след като кажнах в Копенхаген, от студа ли, от водата ли, взе че ме отмързя и ми плащаха по 30 лева на час. В момента стажанстаката ми 20 часова седмична работа ми плаща тройно пвоече от редовната такава, на колегите от България, който се трепят по 200 часа на месец.
29
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само в България е възможно "Лукойл" да работи на загуба (официално) и да не плаща данъци. Е как като работите на загуба съществувате?
28
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи правилно искаме оставката на крадливите и лъжливи герб!!
27
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"24 часа" е най-лъжливата медия в България. Не случайно е създадена от комунистически червени писарушки. С най-голямата лъжа "новините такива каквито са".
26
2
 
28
 
! Отговори
Кърцата преди 5 години
Медийни манипулации. Накрая ще изкарате, че работят на загуба веригите и Лукойл. Това си е жив грабеж таз цена. при 65 долара барела. Сметай ако стане 130 долара като през 1014 тогава ще вдигнат нафтата на 4 лв. Аз гориво мога да си позволя, кофти ми е от това, че от моите стотинки и тези на всички шофьори едни хора тупат несметно имане. Къде ще ги носят не знам.
25
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До мдаааДолара се качи. Лев-долар беше 1,50 а сега е 1,70 лв.
24
0
 
17
 
! Отговори
до22 преди 5 години
абсолютно прав и ще те копирам......На 25.01.2018г. при цена за барел 68$ цената на дизела на Марешки беше 1.95лв/л.Днеска при цена 66$ за барел цена 2.22лв/л.А кажете ми как става това с марж от окло 20 ст/л.?Няма как.Маржа е много по голям бе *** от "24 Часа".Да бяхте проверили малко нещата преди да пишете.Реално в момента цената трябва да е около 1.90лв./л. ако гледаме какво е било отношението цена барел/литър дизел през 25.01.2018г.От тогава нищо не се е променило.Нито акциз, нито ДДС.Защо сега е по висока цената?
23
0
 
6
 
! Отговори
до22 преди 5 години
абсолютно прав и ще те копирам......На 25.01.2018г. при цена за барел 68$ цената на дизела на Марешки беше 1.95лв/л.Днеска при цена 66$ за барел цена 2.22лв/л.А кажете ми как става това с марж от окло 20 ст/л.?Няма как.Маржа е много по голям бе *** от "24 Часа".Да бяхте проверили малко нещата преди да пишете.Реално в момента цената трябва да е около 1.90лв./л. ако гледаме какво е било отношението цена барел/литър дизел през 25.01.2018г.От тогава нищо не се е променило.Нито акциз, нито ДДС.Защо сега е по висока цената?