Всяко второ дете става жертва на някаква форма на насилие

У нас няма иниституция, която да анализира всички данни за децата жертви
22
Всяко второ дете става жертва на някаква форма на насилие
Снимка: Pixabay

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца. Годишно по света насилие преживяват над 1 милиард деца годишно - действие, оприличавано на пандемия, чиито проявления не се съобразяват с държава, общество, етническа или религиозна група или социалния статус на детето или семейството.

По повод международния ден от Нациолана мрежа за децата правят преглед на сигналите у нас за насилие над деца и припомнят какви са негативните последици в психологически, социален и икономически план.

Научно доказани са вредните демографски, здравни, образователни, социални  и икономически последствия от насилието над деца. Сред тях – зависимости, болести, предавани по полов път, болести, свързани с репродуктивната, нервната, ендокринната, дихателната и опорно-двигателната система и др. Заедно с това, насилието над деца се предава от поколение на поколение. Според данните 95% от децата, извършители на насилие, са били обект на насилие, 80% от злоупотребяващите деца с психоактивни вещества също са малтретирани, 95% от проституиращите в детството са били сексуално насилвани, а 78% от настанените в затвора са преживявали в детството си някаква форма на насилие.

Насилието над деца има и ясни икономически последици. Загубите в световния БВП варират между 3.5 и 7% и феноменът далеч не е характерен само за развиващите се страни, а и за страните с високи доходи, където годишно между 4 и 16% от децата са обект на физическо насилие, а около 10% – на неглижиране.

У нас всяко второ дете става жертва на някаква форма на насилие преди да навърши 18 години. Данните са от изследване на УНИЦЕФ 2021 г., а парадокс е, че няма българска институция, която знае колко всъщност деца са пострадали от насилие макар събирането на данните да е нормативно заложено в националното законодателство в задълженията на напоне 10 такива. Сред тях са Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), Министерство на труда и социалната политика (МТСП) и Агенцията за социално подпомагане (АСП), Министерство на вътрешните работи (МВР), Прокуратурата на Р България, Министерство на образованието и науката (МОН), Министерство на здравеопазването (МЗ) и Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), Министерство на младежта и спорта (ММС), Министерство на културата (МК) и др. Всички те събират данни от сигнали, погледнати единствено през собствените си индикатори и ресор. Това обрича на провал опитите цифрите да се погледнат в цялост, да се направи анализ на тенденциите и да се набележат съответните мерки.

По данни на МВР през 2021 година от престъпления са пострадали 1649 деца. Броят на подаваните сигнали към отделите „Закрила на детето“ (ОЗД) в последните години е около 1200. На Националната телефонна линия за деца 116 111 годишно се получават около 650 сигнала за насилие над дете - най-често за прояви в семейството и с голяма разлика в честотата - за насилие над дете на улицата. Данните на МОН за насилие над деца в училищна среда показват нарастване на абсолютния брой регистрирани случаи с ръст от над 50% в последните 7 години и достигат до около 4700 през учебната 2021/2022. Водещи са случаите на вербална агресия, които обикновено съставляват около 60% от случаите. За период от 10 години сигналите за онлайн насилие и злоупотреба над деца към Националния център за безопасен интернет са се увеличили 76 пъти – от малко над 400 през 2013 до над 32 300 през 2023, като само за първите девет месеца на 2023 година се отбелязва 79% ръст спрямо всички получени сигнали от 2022 година. Когато става дума за най-тежката възможна форма на насилие над деца – умишлено убийство, данните на институциите се разминават драматично – според НСИ за 2020 година те са 2, според МВР – 11, според Прокуратурата – 32.

Заради разпокъсаната статистика политиките на България за справяне с проблема остават неефективни, а опитите цифрите да се погледнат в цялост, да се направи анализ на тенденциите и да се набележат мерки - обречени на провал. От НМД припомнят, че многократно в официални документи и препоръки са посочвали възможни решения за интегриране на данните в обща рамка, анализ и политики за борба с насилието над деца. Сред тях са: определяне на лидираща политиките институция с реален мандат и правомощия и реформирането на ДАЗД; реформиране на системата за закрила на детето на системата за детско правосъдие; създаването на Национален единен регистър на насилието над деца; развиването на програми за превенция и подкрепа на деца, жертви на насилие, които да се прилагат системно и да обхващат всички райони в страната, както и въвеждане на експлицитна забрана на телесното наказание в България и осигуряване на услуги в подкрепа на родителите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още по темата: насилиедеца
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
За това и моето не само не учи но и не живее в България.
9
2
 
3
 
! Отговори
Тормоз и насилие преди 5 месеца
В къщи и на улицата,но и в училищата.Затова някои напускат системата на образованието.Не става въпрос само за ромите.
8
13
 
6
 
! Отговори
фиксиран в ГЕРБ преди 5 месеца
Бойко възпита цели поколения боксьорчета и кикбоксьорчета, които допринасят за насилието. Това Бойко го направи, защото така му каза Путин. Това го правят също и Кадиров, както и Лукашенко. Бойко е същия като тях - кремълска пионка.
7
3
 
6
 
! Отговори
Жалбар преди 5 месеца
Мене навремето, като стъпех накриво, баба ми ме биеше като кучe, направо ме правеше дармадан.
6
0
 
12
 
! Отговори
Макаренко преди 5 месеца
Възпитателният процес е процес, който търпи постоянно развитие, и отделните му детайли зависят от общия тон, зададен в семейството. А общият тон не може да бъде измислен и поддържан изкуствено. Общия тон, скъпи родители, го задавате с вашия собствен живот и вашето собствено поведение.
5
1
 
16
 
! Отговори
Герги Семержиев преди 5 месеца
Някои деца трябва да се побийват, инак стават като Емили Туртенеткага и Герги Семеринга.
4
3
 
6
 
! Отговори
Баба Радка преди 5 месеца
Полицейско насилие ли ?
3
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
В България всяко трето дете е българче другото е джунгали а те не понадлежат на дисциплина за да не крадат трябва бой да ядат
2
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
ИК защитава само момиченцата от насилие. Ако не сте я прочели, ПРОЧЕТЕТЕ Я ВНИМАТЕЛНО!
1
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Забранено е да възпитаваме децата! Разберете го! ЕС иска да ни забрани изцяло да ги възпитаваме, за да могат те да ги възпитат като трансджендъри и всякакви други болни мозъци. Ако се развикаш на детето щото си е скъсало 15-тия чифт обувки за годината - насилие, ако се скараш че не си пише домашното -насилие, ако му дръпнеш ухото щото чупи неща умишлено - насилие, ако му шлевнеш шамар щото те бута а си му родител и не те слуша за нищо - насилие. После 50% са под насили е то всичко е насилие !

Спонсорирани публикации