Токът у нас ни излиза два пъти по-скъпо от този в САЩ

Причината е погрешна енергийна политика, смятат специалисти
Обновена: 7 окт 2013 15:19 | 7 окт 2013 15:03, Веселина Йорданова
50
Токът у нас ни излиза два пъти по-скъпо от този в САЩ
Снимка: архив, Булфото

Цената на електричеството у нас като абсолютна стойност е сочена като една от най-ниските в ЕС. Спрямо покупателната способност обаче нещата далеч не стоят така.

Поредните данни в подкрепа на този факт представи проф. Пламен Цветанов от Асоциацията на българските енергийни агенции (АБЕА), пише БТА. Според тях цената на електричеството за българските домакинства е 2,42 пъти по-висока от тази в САЩ и с 59% по-висока от средната за ЕС.

За промишлените предприятия цената на електроенергията е 3,8 пъти по-висока от тази в САЩ и 2,1 пъти по-висока от средната в ЕС, както и с 58% по-висока от тази в Русия, показват изчисленията на проф. Цветанов.

Според него тази ситуация се дължи на погрешна икономическа и енергийна политика, водена в продължение на десетилетия. Страната ни е най-бедната в ЕС и най-енергийнозависимата от внос на енергийни ресурси (за 2011 година 60% от енергоресурсите са от внос) и най-енергоинтензивната страна в ЕС, коментира проф. Цветанов. Той посочи, че страната ни е 4,47 пъти по-енергоинтензивна от средните стойности за Европа.

От Асоциацията на българските енергийни агенции предлагат нова енергийна стратегия, която залага на отказ от традиционното развитие на енергетиката и изграждането на нови и нови мощности. От организацията залага по-скоро на оптимизацията на енергийния баланс и повишаване на енергийната ефективност.

До 2030 г. не са ни нужни нови мощности с изключение на някои маневрени мощности за балансиране на енергията от ВЕИ, коментира проф. Цветанов. Електроенергията е с дял от 26,8% в енергийния баланс на страната срещу средно 17 на сто за европейските страни.

У нас електрическата енергия се използва и за отопление от домакинствата и бизнеса, което е неефективно. Все още редица обществени сгради пък се отопляват с газьол, който е най-скъпото гориво, заяви експертът.

Вместо това от асоциацията предлагат отоплението да залага на биомасата, която има големи възможности за развитие.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още по темата: енергетика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
3
 
13
 
! Отговори
читател преди 10 години
Тоз професор да не плещи простотии ! Защо не се храни с биомаса! Биомасата отдалеч изглежда безплатна, но ако започне да се събира и транспортира до централи при тези цени на горивата,мъка!Освен ако всички минат на печки на слама и съчки!!!
23
4
 
21
 
! Отговори
преди 10 години
какво се сравняваме със САЩ, когато техни американски компании ни продават най-скъпия задължителен за изкупуване ток от въглища ...
22
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
САЩ са добре защото грабят.. Сравнението направо трепе коня..
21
7
 
21
 
! Отговори
Черен Петър преди 10 години
Питайте що тока ни е скъп енергийната мафия, питайте БКП, питайте Р. Овч., Кадиева и още кухи фирми и партийна номенклатура.
20
16
 
20
 
! Отговори
The king преди 10 години
Това е, защото ГЕРБ-аджиите направиха страхотна далавера с тази "зелена енергия", масрафа за който плащаме всички крайни потребители!
19
4
 
10
 
! Отговори
Ти ! преди 10 години
Аз не зареждам гориво от ЛУКОЙЛ и ГАЗПРОМ, а ти ?
18
1
 
4
 
! Отговори
Tiko преди 10 години
a benzina e okolo 3 pati po - evtin
17
2
 
6
 
! Отговори
за 17 преди 10 години
бат Васко, прочети още пет-шест пъти статията и ще разбереш за какво става въпрос, но ако пак не ти излиза математиката то тогава и господ не може да ти помогне.
16
7
 
12
 
! Отговори
бат Васко преди 10 години
Как така цената на тока хем е сочена за една от най-ниските в ЕС, хем е с 59% по-висока от средната за ЕС. Е не ми излиза математиката...
15
2
 
3
 
! Отговори
anonimen преди 10 години
kadesa chervenite draskachi da napihat niakoia glupost
14
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Според Европейския енергиен портал, по енергийно зависими от нас са само.. Малта - 100% внос, Кипър 97,30%; Люксмебург, Белгия, Австрия, Португалия и още няколко държави членки на ЕС. Некви такива неща са изкарали от евростат?!!?!?
13
1
 
26
 
! Отговори
12345 преди 10 години
Причината са кражбите на политците.За други причини аз не знам
12
3
 
8
 
! Отговори
анонимен преди 10 години
Ей , тези днес явно са решили да ни спукат от смях.Токът струвал два пъти по евтино от нашият.Само като си представя ,български *** в САЩ и да си плаща тока!!!!!!Готин виц,а ?
11
0
 
17
 
! Отговори
anonimen преди 10 години
До Анонимен"и какво излиза , българите са по *** от американците ли ? "Ti chak sega li sa useti pichaga...
10
5
 
30
 
! Отговори
румен ОВЧАРОВ преди 10 години
НЕ е вярно ....свличаме ви добре кожата...а *** наще гласоподаватели гласуват пак за нас и сте като хамстери на въртележката
9
0
 
26
 
! Отговори
ha ha преди 10 години
ами направете нещо, стига с тези статистики, от тях не ни става по-евтино. некадърници. Какво става с отнемането на лицензите на ЕРП, тата, никой няма нужда от тях.
8
0
 
11
 
! Отговори
Пепи преди 10 години
По време на Османската империя, цените по българските земи също са били по-високи, от тези по турските земи.
7
0
 
21
 
! Отговори
така е преди 10 години
Това е ясно много отдавна, както и че доходите ни са в пъти по - ниски от тези в САЩ и ЕС. Това се дължи не само на структурата на електропроизводството и електропотреблението, но и на поредица от волни / неволни грешки в ценовото регулиране в сектора, а като добавим и ниските доходи, т.е. ниската покупателна способност и растящия дял на битовото потребление, то задачата става нерешима. Освен това негласната политика на ниски доходи, за да се поддържа някаква конкурентоспособност, срещу скъпи ре
6
3
 
11
 
! Отговори
varban преди 10 години
taka e zahtoto zakona za energetikata e izrabaten ot drugaria r ovch ipartiata maika bsp
5
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
и след като това стана ясно,какво правим от тук на татък?какво е решението?