Пречистването на водите - мисията (не)възможна

Изоставаме със строителството на ВиК инфраструктура
Обновена: 26 ное 2013 16:37 | 26 ное 2013 15:57, Миглена Иванова
3
Пречистването на водите - мисията (не)възможна
Добромир Симидчиев. Снимка: БТА

България закъснява сериозно с изпълнението на ангажиментите за съответствие с евродирективата за отпадъчните води. Това потвърди зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев на форума "Предизвикателства при изграждането и експлоатацията на пречиствателни станции за отпадъчни води", организиран от Камарата на строителите в България.

С присъединяването си към Европейския съюз България е поела ангажимент да изпълни изискванията на Директивата за пречистване на градските отпадъчни води до края на 2014 г. Повечето от новите държави-членки на общността обаче са заложили по-дълъг преходен период – до 12 години (т. е. имат време до края на 2018 г.), тъй като проектите във ВиК сектора са сложни и скъпи.

В директивата е заложено изискване отпадъчните води от агломерации с повече от 2 хил. еквивалент жители (общини с население над 2 хил. души) да се отвеждат и пречистват. Страната ни беше поела ангажимент към ЕС до края на 2010 г. да бъдат изградени пречиствателните станции в големите общини (над 10 хил. души), а до 2014 г. - и в по-малките, с население от 2 до 10 хил. души, като за строителството се разчиташе основно на европейски средства.

Администрацията обаче не беше предвидила забавянето в усвояването на парите заради дългата подготовка на проектите и другите проблеми с програмата "Околна среда" през годините.

Много от общините изобщо не разполагат с пречиствателни станции. В други има съоръжения, които обаче имат нужда от ремонт, за да отговарят на изискванията. В трети населени места пък има проблем с канализацията и пречиствателните станции - в някои случаи нови и модерни, които обаче не работят на пълен капацитет.

„Хората, които са подписали споразумението, не са имали точна представа какво означава това. Едва сега правим регионалните генерални планове, които ни казват колко пари са необходими и къде. Ангажиментите са поемани на сляпо. Проектите са сложни и като държава сме се оказали не особено подготвени за сложността им“, коментира зам.-министър Симидчиев.

За постигането на съответствие с евродирективата за пречистване на отпадни води са необходими 12,2 млрд. лева за 10 години (за периода 2014-2023 г.), допълни Симидчиев. Само 25-30% от тях обаче ще дойдат от ЕС, останалите трябва да се наберат от заеми или да се осигурят от бюджета.

Зам.-министърът допълни, че България трябва да демонстрира на европейските власти, че прави всичко възможно, за да навакса забавянето при изпълнението на евроизискванията във водния сектор. За санкции обаче за момента не може да се говори.

Още за проблемите във водния сектор и пречистването на водите четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


3
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
3
 
! Отговори
Хидролог преди 10 години
Фирмите може да са само пет, ама консултатнът със сигурност е един.
2
0
 
8
 
! Отговори
asd преди 10 години
Забавянето се получава заради фирмите общо 5 на брой които са взели всички проекти за водния цикъл Б-я. Тези фирми са основните виновници за забавянето, въпреки това държавата не им е наложила санкции за вече 3 ГОДИШНОТО ЗАКЪСНЕНИЕ. Става въпрос за много пари между дях и държавни чиновници в Б-я и в ЕС също така. АКО МИНИСТЪРА ИСКА ДА СЕ СВЪРШИ РАБОТАТА ПО-СКОРО е НАЙ-ДОБРЕ ДА ГИ ПРЕКРАТИ ПОРАДИ НЕ ИЗПЪЛНЕНИЕ И ДА ГИ ДАДЕ НА НОВИ ФИРМИ. Само така има шанс те да бъдат завършени в близките 2 годин
1
0
 
4
 
! Отговори
Потребител преди 10 години
Нека сега се провери кой се е подписвал под тези договори и по какви планове се е готвил (кой ги е подготвял). Прокуратурата да се самосезира и всички лица да бъдат подведени под отговорност.