Пазарът на ипотечни кредити се раздвижва

ИПИ прогнозира засилване на икономическия растеж през 2014
29 мар 2014 09:25,
26
Пазарът на ипотечни кредити се раздвижва
Снимка: shc.hu

Икономическият растеж от 0,9% за 2013 г. надмина очакванията; прогнозите за 2014 г. са за по-нататъшно засилване на растежа на икономиката на страната в унисон с по-оптимистичните очаквания за ЕС като цяло. Инвестициите през четвъртото тримесечие на 2013 г. нараснаха за първи път от началото на 2013 година. Засилването на инвестиционната активност може да се интерпретира като сигнал за завръщане на инвеститорското доверие. Това се посочва в съвместен тримесечен икономически анализ на Пощенска банка и Института за пазарна икономика (ИПИ).

По-доброто представяне на икономиката през 2013 г., а с него - и на доходите на кредитополучателите, доведе до ръст на търсенето на ипотечни заеми с по-голям размер, показват данните на банката.


Въпреки че средните цени на жилищата в страната продължават да се понижават през 2013 г. на годишна база, темпът на спад е двойно по-нисък в сравнение с предходната година. Налице е и позитивен обрат - ръст на средните цени в някои от големите градове и особено в София, където за 3 поредни тримесечия на 2013 г. се наблюдава леко увеличение на цените на жилищата на тримесечна база. Това говори за повишаване на интереса към покупката на жилище, а оттам - и за по-висок потенциал за ръст на пазара на ипотечните кредити в следващите месеци, твърдят анализаторите.

Други обнадеждаващи тенденции за пазара на имоти и ипотечни кредити са увеличението на започнатото ново строителство на жилищни сгради през 2013 г., както и ръстът на броя на жилища, за които са издадени разрешителни за строеж.

Пазарът на труда продължи да излъчва макар и плахи положителни сигнали през 2013 г. За първи път от кризисната 2009 г. насам, годината приключи с нетно създаване на работни места (900 нови заети). Паралелно с това коефициентът на заетостта се увеличи до 46,9% средно за годината след две години на застой на равнище от 46,6%. Броят на обезкуражените продължи да намалява в отговор на раздвижването на трудовия пазар и по-добрите перспективи за намиране на работа.

Диспропорциите в следкризисното възстановяване на пазара на труда между Северна и Южна България, обаче, продължиха да се задълбочават. Вече 7 области в Северна България поддържат заетост под санитарния минимум от 40%. Една от причините зад трудното възстановяване на заетостта в северната част на страната е тежкият удар от кризата върху икономиката на област Варна, която създаваше заетост и за немалко граждани на околните области, са основните изводи в анализа.

Жилищни ипотечни кредити

Пазарът на жилищни ипотечни кредити бележи лек спад от 0,56% на годишна база към края на декември 2013 г. и възлиза на близо 9,39 млрд. лв., сочи статистиката на банковия надзор в БНБ. Средният обем на отпуснатите кредити през последното тримесечие на 2013 г. възлиза на 9,35 млрд. лв.

Докато през 2012 г. отпуснатите кредити в лева и евро са били почти еднакъв размер, то през 2013 г. кредитите в евро представляват едва 10% от всички отпуснати жилищни ипотечни кредити през годината. Обяснението може да се търси в относително по-голямото намаляване на средните лихвени проценти по кредитите в лева, спрямо тези по кредити в евро, според данните на Пощенска бонка. Така например новоотпуснатите кредити в евро за цялата банкова система през 2013 г. са поевтинели с 0,32 пр.п., докато тези в лева са с 0,6 пр.п. по-ниски.

Наблюдава се ясна позитивна връзка между образованието на кредитополучателите и новоотпуснатите кредити през изминалата година. Близо 60% от жилищните ипотечни кредити през 2013 г. са изтеглени от хора с висше образование, което е леко увеличение в сравнение с 58,8% през 2012 година. Другата част от кредитите са насочени към хора със средно образование, а хората с основно образование получават по-малко от 0,1% от отпуснатите кредити през 2013 г. Тези данни не би трябвало да са изненада, предвид огромните различия в реализацията и доходите в зависимост от образованието.

Тази връзка е допълнително подкрепена от данните за отпуснатите кредити според позицията на кредитополучателите. Около 2/3 от новоотпуснатите заеми са били за хора, които работят на длъжност „служител” и които вероятно имат дългосрочни договори и стабилни доходи. Значително по-малък е делът на изтеглените кредити от управители и мениджъри – 17%, при които доходите е по-вероятно да зависят от представянето на компанията и да имат по-непостоянен характер. Същото се отнася и за самоосигурените лица, които са усвоили 12,4% от всички кредити през 2013 година.

По-доброто представяне на икономиката през 2013 г., а с него - и на доходите на кредитополучателите, е довело до ръст на търсенето на заеми с по-голям размер. Така например заемите до 20 хил. евро се свиват от 44,8% през 2012 г. до 40% през 2013 г. Спад се наблюдава още при кредитите с размер над 80 хил. евро. Отпуснатите кредити между 20 хил. евро и 80 хил. евро се увеличават с между 0,9% и 2,3%. Увеличението на отпуснатите кредити със среден размер предполага подобряване на платежоспособността именно на хора от средната класа, докато доходите на хора с по-ниска образователна степен и тези на управленски постове се свиват заради продължаващия процес на възстановяване на икономиката от кризата.

Най-много кредити са отпуснати в София-град – 39,4% от всички новоотпуснати кредити през 2013 г. Въпреки това при тях се наблюдава лек спад в сравнение с 2012 г. от 0,75 пр.п. Кредитите в Пловдив, Варна и Бургас през 2013 г. са в размер на по 4,5%, което е годишен ръст за Пловдив и Бургас и спад за Варна.

Като цяло, данните за пазара на недвижими имоти и строителството също показват по-осезаемо раздвижване на този сектор и вещаят по-добри перспективи за ипотечните кредити през 2014 година. Данните за средните цени на жилищата през 2013 г. говорят за по-голям интерес към покупката на жилище. Въпреки че средните цени продължават да се понижават през 2013 г. на годишна база, темпът на спад е двойно по-нисък в сравнение с предходната година, което означава, че броят сключени сделки най-вероятно нараства.

Още една обнадеждаваща тенденция е увеличението на започнатото ново строителство на жилищни сгради през 2013 г. Въпреки че ръстът е с едва 16 сгради в сравнение с 2012 г., жилищата в тях се увеличават с 880 бр., а застроената площ – със 177 хил. кв. м. Най-голямо увеличение на започнатото строителство на нови жилищни сгради се наблюдава в градовете Пловдив, Добрич и Велико Търново, а при застроената площ – във Варна, Пловдив и Велико Търново.

Въпреки че броят на издадените разрешителни за строеж през 2013 г. намалява със 118 бр. в сравнение с предходната година, броят на жилищата, за които са издадени такива разрешителни, се увеличават с 1,6 хил., а разгънатата застроена площ в тях расте със 171,4 хил. кв. м. Това също говори за начало на възстановяването на сегмента на жилищното строителство, тъй като за първи път от началото на кризата се наблюдава увеличение на жилищата и застроената площ, за които са издадени разрешителни за строеж.

Разрешителни за строеж на най-много жилища са издадени в градовете София, Пловдив и Бургас, където се предвижда и застрояването на най-голяма жилищна площ.

Още икономически новини вижте в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още по темата: ипотечни кредитиИПИ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
0
 
! Отговори
gda преди 10 години
всички който са изгоряли от профи кредит и други гакива банки монополи да дойде в сряда 8(30 пред парламента да защитим живота си иначе няма оттърване.
21
0
 
0
 
! Отговори
с. преди 10 години
И я да попитам какво значение има,че през 2014-та или пък през 2015-та се очаквало раздвижване!?Нали те чакат още 15-20-30 години бецален всеки месец!??А понеже имаме загрижени за хората депутати и власт законодателството е такова,че банката си вдига лихвички и си променя едностранно условийца по договорчета както и е кеф!А ако закъсаш жална ти майка!Само луд човек може да си мисли,че 30 години особено в тая държава нещата ще му вървят ок и ще може да плаща безпроблемно!
20
0
 
1
 
! Отговори
с. преди 10 години
Стойте далече от банки и всякаква подобна ***!В България законодателството е поръчково и е нужно да закъсате само за няколко месеца и ще ви съсипят!Във всяка една бяла държава щом дадена банка приеме даден имот за обезпечение по даден кредит ако човек закъса му го взимат и се приключва!А в България ви викат на мила среща и ви обясняват,че дължите още пари!Освен това имотите се продават на супер ниски цени,а оценката им нямате право да обжалвате!Оставате на улицата с запорирана заплата и дълг!
19
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
От Брюксел още няма директива притежаването на какъвто и да е имот да е задължително.......т.е. цените касаят продавачи и купувачи,а не теоретици на тема имоти........
18
3
 
1
 
! Отговори
тъп не висшист преди 10 години
мн сте ми интересни какво се оплаквате. давам за пример себе си, нито имам някаква квалификация нито някакво више. нито съм ходил на специялизации.парите които спестих за 3год.си взех сносно жилище в столицата.просто човек трябва да работи здраво и да даде всичко от себе си независимо какво му се случва.като пътувам с таксита постоянно чувам от шофьорите че човек може само с нракотици,хазарт и измама да си купи жилище за 3год.в столицата.колегите ми пият пушат и по *** ходят и и се оплакват
17
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
до 9:15 години по 300 лв на месец са 54000 лв плюс сума кеш 150 000 за жилище - общо около 200000 лв.ако взема жилище с кредит, струващо 150 000 лв , ще върна на банката около 350 000 лв.
16
0
 
8
 
! Отговори
анонимен преди 10 години
Това го слушам и чета повече от 20години и не само.че не стоим на това ниво а слизаме по на долу малко са наивниците да вярват на тези лъжи.Строителството в повечето случай е много лошо като качество .Бетона лош прави се икономия на цимент и желязо лоши и не качествени(евтини матерали)накрая боядисат замажат и след няколко години си за ремонт.За цени да не говорим300%печалба това е истината.
15
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
На пазара е пълно с оферти на ипотекирани имоти, питайте който и да е съдия-изпълнител, но са достъпни само за хората с много пари кеш. Ипотечния заем е като да плуваш с котва, вързана за краката.
14
0
 
4
 
! Отговори
Крис преди 10 години
А дано, ама надали!
13
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До 8 "Чакам момента когато ще можем да теглим кредити от нормални европейски банки и да го лапат миризливия българските и руските!" Коя е тая руска банка дето ти пречи ? Та те 90 % от банките тука са западноевропеиски ! И не е луд тоя дето яде баницата а тоя дето му я дава ! Демек нашите политици не ги закачат и банките си правят каквото си искат . На тебе тиквата ли ти каза за руските банки ? Много затъпял и промит народ еии
12
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Хора не теглете ипотечни кредити и не се обвързваите за дълги години ! Статистиките и всичко сочи ,че до 15-20 години максимум *** и бежанците ще са колкото всички българи с децата и пенсионерите , няма да има кой да ги храни и ще започнат да баласят , крадът и убиват ще има много размирици и повечето хора ще емигрират . А тия борчове ще ви закотвят тук вовеки . Да не говорим ,че при тази нестабилна икономика вероятноста банката да ви вземе имота не е хич малка .
11
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Тези икономически разтежи дето ги спрягат, да не се окажат грешни, като преброяването, че окло нас големи предприятия нямат поръчки и тази година оборота им падна значително.
10
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До 9Какво искаш да кажеш да отиваме да се нареждаме за ипотечни кредити ? Я ходи се гръмни някаде ! Ако не си заинтересован или *** де .
9
7
 
9
 
! Отговори
политолог преди 10 години
В момента Б. Борисов е най-добрия Български държавник. Каквито и опорни точки да измисли мутреса Моника Сатанишева-Йосифова няма никакво значение. Вижте само как точно и ясно се изказва по въпросите. Кое не е вярно, че БКП-БСП-ДС окраде спестяванията на народа и един долар се равняваше на 3000 лв. , че умишлено фалира банките, че раздаде на свои приближени куфарчета с милиони левове и т. н. КОЕ , КОЕ , КОЕ не е вярно. Всичко е вярно , но най вярното е, че в момента продължават да ни управляват децата и внуците на българоубийците от БКП-БСП-ДС. Затова няма управия в нашата Държава.
8
7
 
8
 
! Отговори
до 7 преди 10 години
Да не се окаже, че за тези 15 години си платил повече за наем, от колкото са лихвите? Подобни умнотии обикновено ги пишат живеещи при мама и тате.
7
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Близо 60% от жилищните ипотечни кредити през 2013 г. са изтеглени от хора с висше образование, което е леко увеличение в сравнение с 58,8% през 2012 година Колко много прости висшисти има? Изплащане на жилище излиза тройно по-съпо. По-добре 15 години на наем и после кеш да го купиш, отколкото цял живот изплащане и накрая е ***, която не можеш да продадеш никога.
6
2
 
24
 
! Отговори
Дидо преди 10 години
Апартаментите почват от 50 000 лв. нагоре .Колко хора в България могат да извадят 50 000 лв.Да теглиш кредит е самоубийство .Нито ще го платиш, нито ще ти остане апартамент .Имало прираст на икономиката, глупости .Българина обеднява, защото цените на стоките растат .Той се свива и къта пари, защото знае че идват по-лоши времена .А от там пазара замира и икономика та не върви .
5
0
 
9
 
! Отговори
Нено преди 10 години
До Omnia Mea Точно и ясно казано.
4
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Omnia MeaКакви 3-4 години, точно днес имаше статия, че Баумакс ще затварят магазина. Сега, ако имаше строителство и СМР, щяха ли да го правят? Едва ли. Ама балона каза пук и вече няма кой да строи и да купува жилища на тройни цени.
3
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Анонимен 1Раздвижват се парите на Мафията!В посока изпиране!

Спонсорирани публикации