Как ще се нареди газовият пасианс в Средиземно море

Новото раздаване на картите може да предизвика сериозни промени
29 юли 2016 20:41, Бойчо Попов
9
Как ще се нареди газовият пасианс в Средиземно море
снимка: Ройтерс

 Световни енергийни лидери наддават, за да търсят газ в изключителната икономическа зона на Кипър в Източното Средиземноморие. Американският гигант ExxonMobil - най-голямата компания в света в областта на изследвания, сондажи и експлоатация на въглеводороди, катарският Qatar Petroleum - водещ в областта на втечнения газ, мощни компании като френската Total, италианската ENI, норвежката Statoil, израелските Delek и Avner, шотландската CAIRN, подадоха оферти в обявения от Никозия трети кръг за предоставяне на лицензи за проучвателни газови сондажи, бе официално съобщено в сряда.

Новото, трето раздаване на газовите карти, което Кипър направи през изминалата седмица, има значителен потенциал да предизвика сериозни промени в енергийния пасианс в Източното Средиземноморие. Те идват на фона на съществуващото напрежение в региона, където се сблъскват силните икономически и геополитически интереси както на страните от него, така и на големите играчи на световната сцена с амбиции за контрол на стратегическия енергиен ресурс в конфликтния район.

Ситуацията се усложни и след опита за преврат в Турция, която още повече се превръща в нестабилен и непредсказуем икономически и политически партньор. Затова основните въпроси – за количествата природен газ в находищата между трите континента /Европа, Азия и Африка/, за преноса, експорта и цените, на които ще се продава той, продължават да са с повече неизвестни, отколкото с отговори.  

Големи очаквания, но и предпазлив оптимизъм

демонстрираха правителството в Кипър, политически анализатори и енергийни експерти в навечерието на крайния срок за подаване на предложения в третия кръг за предоставяне на лицензи за проучвателни газови сондажи в изключителната икономическа зона на страната в Средиземно море, който приключи в петък /22 юли/.

Подадените в него 6 заявления от 8 компании дадоха основание на енергийния министър Георгиос Лакотрипис да заяви, че правителството е „абсолютно удовлетворено” от резултата. Той отчете, че в трудните условия, в които се намира в момента газовата индустрия в световен мащаб, Кипър успя да привлече неголям брой компании, но те са от висок ранг, с финансова мощ и голям технически опит. При това интерес е проявен към трите блока /с номера 6, 8 и 10/, които страната обяви в третия търг, от общо 13-те й офшорни парцела.

След проведените два предишни кръга през 2007 г. и 2012 г., в момента лицензи имат 5 блока /2, 3, 9, 11 и 12/. На тях работят американската “Нобъл Енерджи” с партньори израелските “Делек” и “Авнер”, италиано-южнокорейският консорциум “Ени/Когас” и френската “Тотал”. След неуспешни пробиви на “Ени/Когас” и “Тотал”, през декември миналата година и януари тази година Никозия удължи с 2 години правата им за проучвания. През месец май изтече концесията на “Нобъл Енерджи” за блок 12 и тя трябва да го върне на държавата, запазвайки си участъка “Афродита”.

Кипър обяви третото повикване на международни газови партньори в изпълнение на енергийната си стратегия, в която бъдещият добив и експорт на синьо гориво се оценяват като много важни за икономическото възстановяване на страната след дълбоката криза от последните три години. Малката островна държава не крие амбициите си с откриването и експлоатацията на офшорни газови находища да се превърне в регионален енергиен център в Източното Средиземноморие, енергиен мост между Близкия Изток и Европа.

Продължението на анализа четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Bez razreshenieto na turcite edin litur gaz nqma da se prodade tova da znayat kipurskite gurci,polovinata e za turcite inache gaz yok
6
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Пасиансът ще се нареди така както пожелае император Владимир.
5
3
 
3
 
! Отговори
Кирил Софийски преди 7 години
Ууууу! Ние наредихме този в Черно, та сега да оправим и в Средиземно този !
4
4
 
4
 
! Отговори
Брaнник преди 7 години
дaaaм кофти случки се случвaт из светa и се удупaтa нa бaбa мецa, дaй дaй дaй кекс бaбо мецооо A нa Кaпитолия чертaят нaй- големия нефтопровод в светa от Щaтскa Aляскa, през Кaнaдa тa до терминaлите зa втечнен гaз... хaхaхa a рускaтaaгентурa вие и риве че сме " нямaли" сметкa от евтиния щaтски нефт и гaз.. aйде стaдотооо рРРРР дaйте " цифрите" от aгенция " дезинформaция"- ru
3
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ОТНОВО ГЛАДНАТА КОКОШКА ОТ ОРИЕНТА ПРОСО ЗАПОЧНА ДА СЪНУВА
2
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нали тук пишещите "умни и красиви" сор0соиди преминаха на ток, пък световните западни гиганти ще се претрепят за въглеводороди. Но колкото и да бърза колективния запад неминуемо ще се натъкне на якия рог на новосъздадената на постоянна основа руска военно-въздушна база в Сирия.
1
8
 
4
 
! Отговори
Брaнник преди 7 години
и кво рушките джуджaци мигaт нa пaрцaли, ценaтa нa гaзa ойде у бaрaтa хaхaхaдa сa живи и здрaви янките!

Спонсорирани публикации