КНСБ: Фирми с високи печалби плащат ниски заплати!

Само в Албания възнагражденията били по-ниски от родните
Обновена: 30 мар 2017 15:01 | 30 мар 2017 13:15, Веселина Йорданова
44
КНСБ: Фирми с високи печалби плащат ниски заплати!
Снимка: архив, БулФото

Индустрията в България реализира една от най-високите норми на печалба в Европа, плащайки едни от най-ниските заплати в ЕС. Това е извод от експертен анализ на КНСБ, предоставен на национална конференция "Социалният диалог за справедливо и достойно заплащане на труда", организирана от Конфедерацията.

Според данните на синдиката един работник в сектора "Производство на облекло" у нас получава средно 276 евро, докато неговият колега в Испания се разписва за 1606 евро. Във фармацията разликата е близо 6 пъти - българският служител взима 536 евро, докато испанският му колега получава 3480 евро. В същото време рентабилността в нашата добивна промишленост е сред най-високите в Европа - 31,7 на сто при средно 21,7 на сто за ЕС, предаде БТА.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че спорът произвеждаме ли повече отколкото получаваме, трябва да получи завършен отговор в различните индустрии. По думите му на макрониво отговорът е ясен - БВП още през 2003 година достига равнището си от 1990 година и за целия преходен период 1990-2016 година е нараснал в реално изражение с 47,6%, докато реалната средна работна заплата и реалната минимална работна заплата едва през 2016 година са надхвърлили нивата си от 1990 година, със скромния ръст съответно с около 5 и 6 на сто.

Според КНСБ това твърде продължително и сериозно изоставане на доходите от БВП трябва да се преодолява и то в кратки срокове.

Президентът на КНСБ смята, че съпоставката със съседните страни е важна и цитира данни, според които България е с 40% по-ниска минимална работна заплата и с трийсет и няколко на сто по-ниска средна работна заплата в сравнение с Румъния, но отчете, че БВП на глава от населието в съседката ни е по-висок като цяло, макар не и във всички сектори.

В Сърбия средната заплата е с над 30% е по-висока, а минималната - с петнайсетина на сто, каза още Димитров и допълни, че само в Албания заплатите са по-ниски.

Според лидера на КНСБ минната индустрия в България е една от най-високоефективните, но въпреки увеличаването на добавената стойност, сумарно в добивната промишленост динамиката на средната работна заплата показва, че малко над 16% е увеличението през 2016 спрямо 2012 година при намаляване на десет процента на заетите.

От КНСБ смятат, че е време българските политици да заявят на национално и европейско ниво исканията за индустрията, тъй като планът "Юнкер" досега придобива реални измерения само за малките и средните предприятия, но не и за инфраструктура и индустрия.

Служебният вицепремиер Илко Семерджиев заяви, че с присъствието си на форума показва личното си и на служебното правителство отношение към значимостта на социалния диалог и на КНСБ в него. По думите на Семерджиев липсата на справедливост в разпределението и заплащането е в основата на всеки дисбаланс. По отношение на ниските възнаграждения и тезата, че те са в основата на конкурентоспособността, вицепремиерът смята, че това далеч не е така, защото конкурентоспособността не означава да потискаш една част от икономическите фактори, за да набира скорост друга.

Люк Триангъл, генерален секретар на IndustriALL European Trade Union, посочи, че европейските синдикати ще настояват за единна минимална работна залата в Европа, както и за спешно увеличаване на заплатите в цяла Европа.

Работодателите коментираха, че проблемът в заплащането идва най-вече от фирмите, които са в сивия сектор. Заместник-председателят на БСК Димитър Бранков отбеляза, че когато се съпоставяме с Румъния, трябва да знаем, че за периода 2004 -2007 ние сме я изпреварвали по производителност, макар и с малко, но в момента ситуацията не е такава. По думите му причината е в начина, по който се инвестира в българската икономика, в недалновидната енергийна политика също.

По повод обвиненията, че работодателите отказват социален диалог, Бранков отбеляза, че от години от бизнеса настояват за консултиране на бюджетната прогноза, а това не се случва. Последната промяна в Кодекса на труда за отработването на почивните дни също не беше консултирана, а тя може да доведе до процент и половина -два по-малко произведен брутен вътрешен продукт, каза Бранков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
21
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе човек, никой не говори конкретно за програмисти. Просто това се търси. Търсят се също и инженери....ама НЯМА. За 4000 лв. заплата и пак НЯМА. Виж общи разботници, зидари, кофражисти, шивачи - бол. Ама НЕ СЕ ТЪРСЯТ! И кво да им даваме на всички високи заплати, въпреки, че "продукта" който ще произведат не се търси ли? Бате комунизЪма свърши отдавна...просто ФАЛИРА.
17
18
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е тия редови служители що не си бият камшика и да идат да бачкат за 3000 евро във Франкфурт или Париж или Виена?Щото НЕ СТАВАТ!
16
5
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименПрограмист да си братче- да презираме всички други работещи - а какво ще ядеш ако го няма земеделеца, с какво ще си захранваш компа, ако го няма миньора...направо се оляхте, защото трудът ви е безобразно надценен....сега! След 20г. вероятно вече няма да има нужда от вашата професия.
15
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Банките реализират десетки милиони печалба на година, а редовите им служители работят за 700 лв
14
0
 
47
 
! Отговори
Възмутен преди 7 години
Констатации, констатации.....и нищо повече от нашите синдикати! Къде бяхте толкова години, когато закриваха, ликвидираха, разпродаваха на скрап 80% от промишлените предприятия? Къде бяхте когато Ликвидационните съвети ликвидираха в буквалния смисъл селското стопанство и върнаха България в началото на века? Къде бяхте когато се разпродаваха рефинерии, енергетика, мини и т.н. Пиехте си уискито с новите капиталисти-комунисти! Вие не сте синдакати, ИСТИНСКИ синдикати има в ГЪРЦИЯ!!!!
13
1
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нашите "бизнесмени" са такива, каквито им позволява да бъдат нашето правосъдие, синдикати и матрЯл, като цяло. Не им се сърдете, ако и на Запад беше същата *** в съд и прокурватура, комуносиндикати и умрял, безволев, примирен, оцеляващ електорат, то и тамошните бизнесмени щяха да правят същото.ВИЕ сте си виновни!
12
30
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До фактАма под дулото на оръжие ли те карат да им даваш пари, че и да им работиш?Ами като не си доволен, отиваш при друг работодател. Ама трябвало да смениш селото/града??? Еееее ми ти лежи и чакай някой да ти предложи 2 бона заплата от другата страна на улицата.Мързел, немобилност, непредприемчивост - отличителни български черти.
11
29
 
4
 
! Отговори
Циганин преди 7 години
В Испания един обяд за двама човека ще ти излезе минимум към 50-60 евро ,а у нас минимум 10 евро и ето ти 6 пъти . Един билет на Барса или Реал на добро место ще ти излез към 100-120 евро ,а у нас 10-15 евро .... .
10
2
 
37
 
! Отговори
факт преди 7 години
Ако има начин ,така наречените бизнесмени пари ще искат ,за да им работим !! В *** *** не див ,а дивашки капитализъм !!
9
0
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
проблема с албания ще бъде решен в този мандат, после ще търсиме по африка някой с който да се мерим
8
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Плащането за труд, е като плащането за всяка една друга стока.Ако има огромно и разнообразно предлагане, цените са ниски. Когато предлагането намалее или поне качествената стока се поизчерпи, то нейната цена се увеличава.Затова и един програмист тук получава почти колкото същия в Германия (а с тези чисти пари тук си позволява дори по-висок стандарт), а една шивачка или един завивач на гайки получава В ПЪТИ по-малко от същия в Германия. Просто имаме много матрЯл шивачи, миньори, общаци и т.н.
7
0
 
29
 
! Отговори
Сержант преди 7 години
Те и ниски данъци плащат.
6
0
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
КНСБ,няма нужда да констатирате това,което всички знаем.Вашата роля е да помагате на работниците,както правят в другите страни,а не да откривате топлата вода и да сте в сговор с властта,вместо обратното да бъде.
5
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А Вие защо сте?
4
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ДЕКОМУНИЗАЦИЯТА ЩЕ РЕШИ ПРОБЛЕМА
3
0
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Навсякъде в цял свят е така - изкрават много, но плащат малко. Проблема е че в България заплатите са ниски сравнение със заплатите от другите страни.
2
0
 
26
 
! Отговори
.... преди 7 години
До ....имам предвид синдикатите!
1
0
 
34
 
! Отговори
.... преди 7 години
А вие къде сте?????