10 години абсолютна давност ще спасява "вечния длъжник"

Борчовете "висят" и трупат лихви, 600 хил. семейства са задлъжнели
24 юни 2017 07:30,
85
10 години абсолютна давност ще спасява "вечния длъжник"
Снимка: Архив, Reuters

10-годишна абсолютна давност за всички задължения ще спасява "вечния длъжник" у нас. Предложението бе отправено от евродепутата от ГЕРБ Емил Радев по време на обществено обсъждане на темата "Край на вечния длъжник" в Народното събрание.

Още по темата
Той предлага да бъдат направени поправки в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), а законопроектът вече е внесен в парламента от правната комисия на НС.

В момента липсва каквато и да е възможност едно физическо лице, когато не може да погаси своите изискуеми задължения, да започне процедура по фалит.

Това водело до все по-голямо затъване на борчлиите, с което нито можели да си стъпят на краката, нито да се издължат. По думите му над 600 хил. български семейства са с дългове и има заведени процедури срещу тях.

Радев уточни, че у нас има въведени три и петгодишна погасителна давност, която обаче не е абсолютна. "С всяко едно действие на кредитора, било то със завеждане на съдебно дело, било то с изпълнителното производство и с всяко действие на съдебния изпълнител, тази давност се прекъсва и почва да тече наново", разясни той.

Така на практика, когато се продаде цялото имущество на длъжника само с една справка в изпълнителното производство давността продължава да тече, да се трупат наказателни лихви и разноски.

Радев даде за пример заем в размер на 100 хил. лв., от които 40 хил. лв. все още не са върнати и продължават да висят като дълг. "И в един момент след 10 години този дълг от неизплатени 40 хил. лв. става 60-70 хил. лв.", добави той. По този начин вместо задължението да намалява, то расте и няма край.

Даже като почине длъжникът, кредиторът има претенции към неговите наследници, добави евродепутатът.

Законопроектът гласи, че от момента, в който задължението стане изискуемо и изминат 10 години, то потребителят само с едно изявление може да уведоми кредитора, че давността е минала. Това означава, че дългове, които не са изплащани след 2007 г. и независимо дали се водят съдебни дела, или изпълнителни производства, ще се водят за погасени, пише "Монитор".

Според вносителите избраният 10-годишен срок нямало да накърни и интересите на кредиторите, тъй като той бил достатъчен за събиране на вземанията. Практиката показвала, че банките успявали да съберат задълженията си за 4-5 години и след това прехвърляли заемите на колекторските фирми.

Ирина Марцева от Асоциацията на българските банки (АББ) каза, че първоначално членовете на асоциацията не се съгласили поради това, че има възможност от злоупотреби след приемането на поправките. Въпреки това, те подкрепят предложенията, тъй като "ако за 10 години кредиторът не събере дължимите си пари, то или не е направил необходимите усилия, или длъжникът наистина няма какво да предостави", бе категорична тя.

Стоян Якимов от Камарата на частните съдебни изпълнители също заяви, че те са съгласни с този 10 годишен срок, но искат разширяване на правомощията на ЧСИ-та с цел по-бързо събиране на дълга.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


85
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
1
 
7
 
! Отговори
Нов преди 6 години
Интересно като нямаш сметки какво ще ти запорират малката реална (официална заплата) или жалката пенсия на пенсионера? Как процедират в Германия?
17
0
 
17
 
! Отговори
Кратун преди 6 години
Това май е по-скоро за кредитните милионери на прехода, отколкото за тези "600 хиляди семейства"...
16
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Едно общество или се балансира или се отива в крайности. Прав беше Бжежински - истината е някъде по средата между кап и соц системата.(обаче с правила). Иначе - благата отиват в малка група хора, а другите изпадат в задлъжнялост.
15
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Германия няма давност,там имуществото на всеки е защитено,било то неплатен наем,консуматив за нещо ползвано като ток ,вода,парно,телефон или сметка към зъболекар,има фирми ,пращат известие на длъжника на адрес ,получил,не получил,скрил се ,нереагирал да си плати,после веднага минава през СЪДИЯ ,БЪРЗО ПРОИЗВОДСТВО и те намират,ВСИЧКИ СМЕТКИ ЗАПОРИРАНИ,ДЪЛГЪТ СЪБРАН а длъжникът в списък който е публичен и неблагоприятен после за намиране на работа,кредит или квартира!
14
0
 
12
 
! Отговори
онбашията преди 6 години
едно време вечното длъжничество се е лекувало с робство, обаче и така става, банките ще дават кредит по-трудно и шанса да застроят пространството под терасата ми става значително по-нисък.
13
1
 
34
 
! Отговори
Тато из Правец преди 6 години
И представете си -мутрите от ЧСИ се съгласили !!! Парламентът на Република България търси одобрение от рекетьорите на народа !!!
12
1
 
26
 
! Отговори
Циник преди 6 години
ЧСИ...демек мутра...облечена с власт - да тормози нещастници...и да им прибира..и кирта под ноктите!
11
2
 
31
 
! Отговори
Циник до 4 преди 6 години
В Германия важи:Schulden vergehen nlcht! ( Задълженията нямат давност) У нас закона го гласят най-вече заради кредитните милионери...да не ги притесняват вече...щото те отдавна са си оплели кошниците!Дребните длъжници - ще им съдират по 9 кожи както и досега! Ще плащат - докато им текне кръв от носа, и г..за!
10
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да направят така, че да се плаща първо главницата, а после лихвите, а не както сега - внасяш суми, те покриват лихвите, а главницата си стои и се трупат нови лихви. Това е кожодерство. Мая Манолова беше повдигнала тоя въпрос по едно време, после затихна.
9
15
 
10
 
! Отговори
Димитров преди 6 години
Баси простотията, че то така защо да си връщаш дълга, като и без това ще ти се опрости!!!!????
8
1
 
23
 
! Отговори
don преди 6 години
ЧСИ Стоян Якимов е за затвора.Той и неговите подчинени работят винаги в нарушение на закона.Събират някакви измислени от тях такси.Къде са данъчните прокуратурата и да го проверят колко милиона нерегламентирани приходи прави.В неговия офис палат дейстат негови закони в противоречие на българското и европейско право.Наглеца иска и още правомощия.Той иска да направи своя държава в държавата ни.Този човек е за затвора но прокуратурата му прави шапка.Да се премахнат ЧСИ и да станат държавни
7
1
 
23
 
! Отговори
БАНКОВОТО ЛОБИ преди 6 години
Целта ни е да ви оставим хем безпарични, хем безимотни. Няма давност, няма. На нас Индия ни е пътеводната светлина.
6
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Накъде повече да им се разширяват оравата на ЧСИ? Нямат таван на таксите, нямат регулатор при спорове. На моя колежка мъжа й беше платил доброволно задължение по съдебно дело, за да не се стига до ЧСИ. От недоглеждане го бяха дали все пак, и му ораснаха запор на заплатата. За вдигане на запора си плати разбира се. ЧСИ дали му върна парите, как мислите? *** безподобни
5
1
 
6
 
! Отговори
до 2 преди 6 години
Какво общо видя между България и САЩ ? Доходите ли??? Ай, сиктер!
4
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Давам пример - откраднаха ми колата преди 6 години. Човека е намерен и осъден, колата я няма. Съдът постанови човека да ми заплати съответната сума, с законните лихви. Но той неплаща и няма какво да му се вземе.Сега, ако го приемат - какво? Пия една студена вода след 4 години. А той пак на свобода, да краде?!? Къде е закона в този случай и на чия страна?
3
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Не е лошо - теглиш заем за 100 бинки, купуваш жилище и почваш да се правиш на луд 10 години... о ла ла. През това време казваш, че ти е трудно."Сори, господа управляващи, така ще фалира държавата тотално, ако никой не връща заема. Освен ако това не ви е целта.
2
16
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Много погрешно. Ама много.Загубите от давност ще се прехвърлят към изрядните платци.Просто трябва да се избият от някъде. Във великите САЩ защо няма давност? Или ние сме по-умни от тях?
1
1
 
44
 
! Отговори
Георги Иванов преди 6 години
Искат разширяване на пълномощията частните съдебни изпълнители? Пожелавам им разширение на аналнатта халка !