ЕК с предложение да се избегнат "призрачните" полети

Предложението засяга летищните слотове
Обновена: 16 дек 2020 16:40 | 16 дек 2020 15:34, Александър Попов
0
ЕК с предложение да се избегнат "призрачните" полети

Европейската комисия (ЕК) предложи нови правила за летищните слотове (запазените часове и дни) за излитане и кацане за лятото на 2021 г. Те ще позволят на авиокомпаниите да запазят своите слотове, ако използват 40% от тях вместо обичайните 80%, докато туристическата индустрия се възстановява от пандемията от COVID-19, съобщава Ройтерс.

През пролетта Европейският съюз (ЕС) отмени изискванията за слотовете като мярка за подкрепа на авиокомпаниите да се справят с драстичния спад на въздушния трафик.

През септември авиокомпаниите и операторите на летища се обединиха в призивите си към ЕК за удължаване на изключението от правилото за разпределяне на слотовете по международните летища и през предстоящия зимен сезон. Организациите споделят мнението, че продължаващата несигурност около втората вълна на пандемията и хаотичните ограничения на пътуванията ще продължат да пречат на възстановяването на трафика, което води до по-бавно възстановяване на европейския въздушен транспорт, а с това и до необходимостта от удължаване на въпросното изключение.

Еврокомисарят по въпросите за транспорта Адина Вълян заяви, че предложението ще облекчи авиокомпаниите в  осигуряване на ефективна експлоатация на летищата и в избягването на "призрачни полети", като същевременно се поддържа конкуренцията на пазара.

ЕК заяви, че прогнозите за трафика показват, че нивата на въздушните пътувания през лятото на 2021 г. ще бъдат поне с 50% под нивата за 2019 г. Прагът от 40% би гарантирал някакво ниво на обслужване, като същевременно предоставя на авиокомпаниите гаранция при използването на техните слотове.

Предложението ще трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и 27-те държави членки на ЕС.

У нас пък Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска подкрепа за последното тримесечие за авиосектора в размер на 150 млн. лв. Асоциацията предлага мерките за затворените бизнеси да се прилагат и за този сектор.

Организацията е изчислила, че спадът на приходите в гражданското въздухоплаване спрямо 2019 г. достига до 80-85 на сто, а постоянните разходи, които са специфични за авиационния бранш, се запазват, а експлоатационните – при изпълнението на полети, дори се увеличават, заради снижаването на риска от заразяване в самолетите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


0
Още по темата: ЕКлетищни слотове
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари