Производителите чакат мерки от държавата за пластмасата

За тези, които не са забранени, ще има продуктова такса
28 юни 2021 17:52, Анисия Иванова
9
Производителите чакат мерки от държавата за пластмасата
Снимка: Pixabay

Надявам се, че държавата ще намери необходимите мерки, които да бъдат приложени в рамките на плана за възстановяване, така че фирмите, които в момента произвеждат пластмасови изделия за еднократна употреба, действително да се преориентират към други производства. Силно се надявам тези мерки да бъдат направени така, че фирмите действително да ги почувстват. Ние като браншова организация се надяваме, че с диалог с институциите ще успеем да стигнем до успешен край, така че да се запазят работните места. Това каза Цветанка Тодорова, председател на Управителния съвет на БАП, в ефира на предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.

"Около 50-60 фирми произвеждат пластмасови изделия, които директно се забраняват – прибори, бъркалки и др. Някои от тях, които нямат алтернативни производства, директно ще затворят. Засегнати ще бъдат и фирмите, които произвеждат опаковки - те са около 250 на брой. Това сами разбирате, че ще е свързано с загубата на много работни места", допълни тя.

Бизнесът от доста време знае, че такива мерки ще бъдат наложени все някога и затова производителите започнаха да създават алтернативни продукти, като например прибори и бъркалки от биоразградими материали. В директивата обаче е разрешено използването на полимери, само ако те не са химически модифицирани.

"За съжаление се опасяваме, че тази възможност няма да може да бъде използвана. На практика от такива полимери не могат да се произвеждат никакви изделия. Ако това бъде пренесено буквално в наредбата, производителите няма да имат алтернатива. Много трудно и много неекспертно се случват нещата“, добави тя пред Bloomberg TV Bulgaria.

По думите на Тодорова за изделията, които не са забранени, а именно чашите за безалкохолни напитки, различни кутии и бутилките за безалкохолни напитки до 3 литра, ще се въведе продуктова такса, чиято цел всъщност е да ограничи потреблението.

"Същото нещо се случи с полимерните торбички и действително е ограничено потреблението“, казва тя.

Разликата, която ще бъде с тази разширена отговорност на производителите, под формата на продуктови такси, е тези средства всъщност да отиват целенасочено за кампании за информиране на потребителите относно многократната употреба и преработване на пластмасовите изделия. Единствената алтернатива към този момент се явяват дървените бъркалки и пробори. Цветанка Тодорова обаче не е убедена, че това е най-добрият вариант за околната среда.

Също така, на европейско ниво има изследвания и опасения, че не се осъществява контрол върху дървените изделия, тъй като те не са изцяло от дърво, а всъщност дървесните частици са слепени с полимер. Има подозрения доколко подобно производство е екологично.

Цветанка Тодорова смята, че поведенческите навици се променят с времето и с много добра информираност.

Евродирективата за забрана на пластмасовите продукти трябва да влезе в сила до 3 юли. Най-късно в началото на септември се очаква да влезе в сила българската наредба, с която се забранява определени продукти от пластмаса. Проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане в началото на юли и до края на август се очаква да бъде внесен в Министерски съвет.

Целия разговор вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
У нас няма з нищо ред че за пластмасата
8
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Европа ги забраниха вече
7
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То в момента няма държава,а те горките чакали държавата да се изкаже
6
0
 
2
 
! Отговори
House M.D. преди 2 години
Кога създадоха Българската Антикомунистическа Партия, кога избраха управителен съвет?
5
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пълни глупости,нещо да се е променило с тая "продуктова"такса която въведох 2012 година за найлоновите торбички?Отговор НЕ!Така че или пълна забрана на всички пластмасови шитни или всичко е мижи да те лажи!
4
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Пловдив имаме производство на ядливи чашки за кафе. Вафлените чашки наподобяват на чашките за сладолед или като вкус са подобни на фунийките за сладолед.
3
0
 
1
 
! Отговори
приказка за супата преди 2 години
търсете подкрепа при импексова , тя обещава всичко .
2
2
 
6
 
! Отговори
от село преди 2 години
При нас на село по нивите няма толкова земеделски култури, колкото найлонки и пластмаса. Онзи ден погребахме стрина Петрушка, сложихме я в гроба на бай Вълчо, нейният верен съпруг починал преди 18 години. Представете си само, бяха сложили в гроба в 7 найлонови чувала с дрехи за бай Вълчо, той беше пич, голямо конте и да си позлзва дрешките към които той беше пристрастен, чувалите бяха цялостни, а от дрешките почти нищо не беше останало. Какво правим с найлонките? От покойника нищо не остава, а о
1
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
има да чакат. чалгарите от ИТН ще ги изчегъртат и ще внасят от турция