Производителите на олио си искат евтиния украински слънчоглед

Забраната щяла да доведе до скок на цените
Обновена: 21 апр 2023 14:43 | 21 апр 2023 14:43, Стела Стоянова
86
Производителите на олио си искат евтиния украински слънчоглед
Снимка БГНЕС

Производителите на олио скочиха срещу временната забрана за внос на евтин слънчоглед от Украйна, която правителството прие.

Те обявиха, че са заплашени от фалити и ще има негативни последици за цялата икономика от тази мярка, която те наричат недопустима. И в противовес на зърнопроизводителите и на земеделския министър твърдят, че у нас няма толкова голямо количество суровина за преработка в огромните капацитети на нашите заводи.

"Временните мерки за ограничаване на вноса на зърно и маслодайни култури от Украйна ще доведат до фалит на преработвателни фирми в България. Предвид наложените тази седмица от правителството на България ограничения за внос на слънчоглед от Украйна и обсъжданите с ЕК на циклични превантивни мерки в рамките на ЕС, опасенията ни са, че без национална позиция по отношение на всички засегнати сектори от икономиката може да се постигнат нежелани и силно негативни последствия за нашия сектор", се казва в становище на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България.

Преработвателната индустрия не може да осигури необходимия слънчоглед само от българския пазар, посочва Яни Янев, председател на сдружението. Икономически последствия от забранения украински внос щели да намалят генерирания БВП от сектора, да доведат до затваряне на предприятия, работа на намален капацитет и намаляване на наетия персонал.

При прилагане на тези ограничителни мерки за по-дълъг период сме изложени на сериозен риск от спиране на производството и неизпълнение на търговски договори поради липса на суровина и невъзможност за планиране в стандартния за индустрията 3-месечен период за осигуряване на продукция, обясни Янев. Според него, ситуацията ще доведе и до хроничен недостиг на слънчогледово олио за вътрешното потребление и съответно покачване на цените за крайните потребители. Щяло да се стигне и до нов ръст на инфлацията.

Производителите на олио виждат и друга опасност - забраната за внос на слънчоглед ще пренасочи украинския слънчоглед към западноевропейските страни, които са традиционни пазари за българското олио и те ще бъдат загубени за нашите маслобойни.

"С цел защита на индустрията и избягване на тези крайно нежелани последствия, считаме, че въведените ограничения са недопустими. Предлагаме в рамките на разрешеното транзитно преминаване на слънчоглед за износ да се допуска и преработка при пълна отговорност, отчетност и текущ контрол на преработвателните предприятия за износ на 100% от произведените с украински слънчоглед продукти", настояват производителите на олио.

Оттам сдружението  посочват, че в бранша оперират над 100 малки, средни и големи преработвателни предприятия, с над 10 000 души персонал. Приходите за 2022 година са над 7 млрд. лева. Фирмите са инвестирали стотици милиони левове в преработвателния капацитет на страната и вследствие на това България сега е най-големият износител на слънчогледово олио, шрот и белен слънчоглед в ЕС.

"Предвид на станалото вече недостатъчно вътрешно производство на слънчоглед, за голяма част от тази преработка се разчита на външен внос, който в последните две години е от Украйна и други страни. Също така, следва да се отбележи, че вътрешното производство на слънчогледови преработени продукти осем пъти превишава вътрешното потребление, така че този преработвателен бранш е силно експортно ориентиран и един от най-големите и надеждни генератори на БВП и данъчни приходи за България. Дейността на преработвателите от индустрията е с традиционни пазари за износ на сурови слънчогледови масла в Индия, Южна Африка и др.; за износ на слънчогледов шрот – в Китай, Израел, Мароко и др.; а за износна белен слънчоглед – в САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Великобритания и др. Заради временните мерки за ограничаване на вноса на зърна и маслодайни култури от Украйна, част от тези пазари могат да бъдат загубени от България", се казва още в позицията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
7
 
8
 
! Отговори
Долу ЕС преди 1 година
така става когато скапания ЕС се меси на държавите и прилага двойни тройни и всякакви стандарти! безмитен внос а???? оещ по хубаво щес атва ще ни накарат да се мразим помежду си тоя скапан ЕС
58
1
 
15
 
! Отговори
дедо Гошо преди 1 година
Ето тези български производители са истинските патриоти, затова и цената на олиото падна с 50%. Не са като лакомите зърнари, които над 10 години са най-субсидираната гилдия. Цената на брашното и хляба кога ще падне?
57
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Евтин внос пък олиото не става по- евтино. Фалирвайте. Ще ядем печено само без мазнина. По здравословно
56
4
 
16
 
! Отговори
ох преди 1 година
Не ме интересува какъв е слънчогледа Цената на олиото е брутално висока за нашия стандарт
55
2
 
14
 
! Отговори
преди 1 година
Кукуват украински и го препродават за Български, сега им секнаха кранчето и чистата печалба от препродажбата и започнаха да ***.С малко ред и дисциплина ще лъснат всички лъжи!
54
1
 
8
 
! Отговори
Еее преди 1 година
Ами не виждам цената му да е паднала
53
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не че ме интересува цената на олиото, не използваме вкъщи повече от 1 бутилка на 2-3 месеца, но сега точно тия, дето най-много ги вълнува, ще идат да си накупят със стекове. Същите още си използват тоалетната хартия от първия локдаун. Абе, така си е- най-бедните са си най-пpocтички и си вдигат сами цените.
52
0
 
8
 
! Отговори
Истина преди 1 година
Как го продават по-евтино в другите страни отколкото в България. Ако не издържат да фалират, друг ще заеме мястото им!Искахме пазарна икономика, сега всеки разчита на държавата. Явно този строй и той не струва искаме нов ред
51
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ПРЕДЛАГАМ КОПЕЙКИТЕ ДА ГИ БРАНДИРАМЕ КАТО НАВРЕМЕТО ЕВРЕИТЕ. В МАГАЗИНА ДА ИМ СЕ ПРОДАВА БГ ОЛИО ПО 7 ЛВ И БГ ХЛЯБ ПО 2 ЛВ, НАЛИ С А ПАТРЕОТИ!
50
5
 
2
 
! Отговори
До 50 преди 1 година
Няма как да стане. България е в ЕС и вече не може да се конкурира с държавите извън ЕС. Тук производството вече е скъпо. Ако искате българско ще трябва да плащате. Затова съм и против ограниченията за внос. Нашата продукция се реализира на по добри цени в чужбина.
49
6
 
5
 
! Отговори
51 преди 1 година
КОПУВАЙ ПО 7 ЛВ ОЛИО ОТ ОЛИГАРСИТЕ, РУЗКИ НЕГРРАМОТНИК!
48
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До карачанаков |"игурен ли си с какво пръскат нашите зърнари" - за нашите можеш да бъдеш напълно сигурен. В ЕС просто нямат от къде да купят забранените препарати защото... ТаДа те са забранени! Украинците факт че произвеждат едни най-евтините зърно и слънчоглед в целия свят? Запитайте се защо и си сметнете 2+2 за вас си в главата.
47
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поне пишете на етикета че е от украйнски слънчоглед, че да Не го копувам.
46
4
 
11
 
! Отговори
Потребителка преди 1 година
Искам олио от български слънчоглед на неспекулативна цена!
45
4
 
7
 
! Отговори
карачанаков преди 1 година
До 47 и как разбра с какви пестициди е пръскан ,а и пък сигурен ли си с какво пръскат нашите зърнари или и ти като Лена четеш какво е написал някой в Гугъла
44
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никойнне говори за качеството. До оня ден ЕС говореше само за това. Сега е мъгла.
43
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То не е проблм че слънчогледа от Украйна е евтин, но защо е евтин? Евтините и забранени от ЕС пестициди са проблем. Украинския слънчотлед е по-евтин защото Украйна не е член ЕС и фермерите там пръскакт с евтини препарати които забранени в ЕС. ЕС е забранил евтините пестициди не защото са евтини, а защото са вредни за хората, особено в дългосрочен план където вредни вещества се трупат в човешкото тяло с години и водят до заболявания с възрастта.
42
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи с евтиният слънчоглед 4 лв олио а иначе 10 лева така ли бе Мутрите?
41
7
 
5
 
! Отговори
карачанаков преди 1 година
До Анонимен 36 а ти като толкова години яде хляб и олио от ОТРОВНО зърно отрови ли се???? Как досега десетки години дори и след Чернобил никой не каза че зърното е отровно сега след като се подби пазара на руските и БГ зърнари то изведнъж стана некачествено.По тази логика производителите на мастика ще набедят узо- то че е отровно и не трябва да се внася
40
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да питам, защо като досега са произвеждали с евтин украински слънчоглед цените на олиото отидоха до небесата. Нека се разберат с тяхната спекула.

Спонсорирани публикации