75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия

Методите, използвани сега, не са пригодени за съвремието
9 апр 2024 07:00, Нели Христова
205
75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия
Снимка: Pixabay/Leroy_Skalstad

Хората живеят по-дълго, а ежедневието става все по-скъпо. Може би е време да преосмислите надеждите си кога ще напуснете работа.

Да се отдадете на заслужена почивка като шестдесетгодишен е целта на много работници по света: навършването на 65 би отворило златен портал към пенсиониране. И все пак идеята да се оттеглите от работната сила в 60-те си години не изглежда реалистична – или дори разумна – за много хора, особено сега. Някои големи финансови фигури са съгласни.

През март фирмата за управление на инвестиции BlackRock публикува годишното си писмо до инвеститорите на компанията. Главният й изпълнителен директор Лари Финк отправи предупреждение към работниците, които се надяват да се пенсионират – удобно и финансово осигурени – в 60-те си години. Тъй като продължителността на живота в световен мащаб расте, мрежите за социална сигурност се разпадат и разходите за живот скокват, Финк предупреди, че пенсионирането на 65-годишна възраст няма да е възможно за много, дори за повечето хора.

"Пенсионирането е много по-трудно предложение, отколкото беше преди 30 години", пише Финк, цитиран от BBC. "И това ще бъде много по-трудно предложение след 30 години."

От 2000 г. до 2019 г. очакваната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила от 67 години на 73. До 2050 г. ООН очаква един на всеки шест души по света да бъде на 65 или повече години. И тъй като населението застарява, много страни скоро ще достигнат точка, в която повече хора напускат работната сила, отколкото влизат в нея: В Обединеното кралство тази точка може да бъде достигната до 2029 г..В Бразилия до 2035 г. В Индия до 2048 г., а в САЩ до 2053 г.

"Очакваната продължителност на живота продължава да се увеличава от средата на 1850 г. в Обединеното кралство", казва Ребека Сиър, професор по население и здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. "Но възрастта за пенсиониране не се е променила толкова много."

Тъй като както здравният, така и икономическият пейзаж се промениха драстично, пенсионирането на 65 години напълно нереалистична ли е цел в съвременния свят?

Произволен стандарт?

Не само, че целевата възраст за пенсиониране не се е променила в крак със съвременните обстоятелства, но също така е "неясно защо средата на 60-те години е станала толкова основна възраст за пенсиониране", казва Гал Ветщайн, старши икономист в Центъра за изследване на пенсионирането в Бостънския колеж . По някакъв начин това беше "груба преценка", предназначена да изведе хората от работната сила към самия край на живота им.

И все пак много правителствени програми продължават да го използват като стандарт. В САЩ Medicare, федералната програма за здравно осигуряване, в момента е достъпна само за възрастни на 65 и повече години (има изключения за по-млади хора с увреждания). Американците имат право да получават пълните си социални осигуровки на 67-годишна възраст, приблизително на същата възраст, на която гражданите на Обединеното кралство могат да поискат своите универсални държавни пенсии.

В средата на 20-ти век, когато много от тези програми бяха приети, продължителността на живота беше значително по-кратка: в Обединеното кралство например тя беше приблизително 66 години за мъжете и 71 години за жените.

"При този случай гражданите на Великобритания биха прекарали само 8% или 10% от живота си за пенсия", казва Крис Пари, главен преподавател по финанси в Кардифския университет Метрополитън.

Сега обаче "животът ни става по-дълъг, ние сме по-здрави по-дълго в късна средна възраст и ранна възраст", отбелязва той.

"Сега има много хора, които се скитат в началото и средата на 80-те, които са здрави и се радват на много активен живот – както физически, така и психически."

Промяна на моделите на богатство

Накратко, държавните помощи не са предназначени да подкрепят хората от 80-те и 90-те години и не са актуализирани за това. Политиките, които някога са били установени за подкрепа на пенсионирани работници до края на живота им, вече не са калибрирани към съвременните обстоятелства.

И докато някои хора допълват държавните си обезщетения с инвестиционни инструменти, предназначени за пенсионни спестявания, много бивши работници нямат достатъчно – или никакви – лични спестявания, на които да се върнат. Плюс това, тъй като разходите за живот се покачват в една инфлационна икономика, всички натрупани спестявания просто не се простират толкова далеч.

Освен това богатството на поколенията, което някога е гарантирало на по-младите хора да имат финансова възглавница по-късно в живота, се превръща в нещо от миналото. "Ресурсите основно са се стичали поколения, от баби и дядовци до родители и деца", казва Сиър. "Сега пренасочваме ресурсите към поколенията. За първи път в човешката история имаме потоци от богатство, преминаващи от поколението на родителите към поколението на бабите и дядовците."

Тази липса на традиционна защитна мрежа налага много работници по целия свят да останат на работа след 65 години, за да генерират достатъчно спестявания, за да се пенсионират. Данни за юни 2023 г. от американската застрахователна компания Northwestern Mutual показа, че работниците в САЩ вярват, че "магическото число" за пенсионни спестявания е близо 1,3 милиона долара  – богатство, което повечето хора не могат да натрупат до 60-те си години и не надрасква повърхността на това, което държавната пенсия може да осигури.

За Финк от BlackRock отговорът на удобното модерно пенсиониране включва по-агресивно инвестиране, като се започне от по-млада възраст – и се работи след 65-годишна възраст. Някои правителства вече признават 65-годишна възраст като остаряла цел; пенсионната възраст в Обединеното кралство вече е предвидена да се повиши от 66 на 67 между май 2026 г. и март 2028 г.; след 2044 г. може да нарасне до 68.

Някои експерти, включително Пари, са съгласни, че пенсионирането на 60-те вече е повече мечта, отколкото реалност. Когато става дума за пенсиониране, "мисля, че 75 са новите 65", казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от Общество
Великден за богати - агнешки френч рак за 100 лв. килото
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
198
0
 
1
 
! Отговори
Б.Анастасова преди 3 седмици
Големи глупости! Когато започвах работа след студентството ми, моите колеги - жени се пенсионираха на 55-57 години. Доживяха до 87-93 години. А ние, пенсионирайки се на 65, дали ще стигнем 70? Истината, че няма кой да изработва пенсиите. Работоспособните българи напускат пробития кораб на страната ни и затова властващите юрват застаряващите бъдещи пенсионери да поработят още някоя година. И ако не достигнат до пенсия, добре дошло за държавната хазна.
197
0
 
3
 
! Отговори
Още малко и пенсия преди 3 седмици
Направо я вдигнете на 90 години за мъжете и 95 за жените и също така повишаване на осигуровките,па тогава дано се наядете
196
0
 
2
 
! Отговори
Озирис преди 3 седмици
Най-хубаво е да ни пенсионират на 100 години те да не взимаме пенсия гуши ме букета и айде
195
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Нямаме сигнал на Бг он еър вече трети месец. Това не е шега !
194
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Нямаме сигнал на Бг он еър вече трети месец. Това не е шега !
193
0
 
7
 
! Отговори
Един капиталист преди 3 седмици
Седнал да смята ,че на робите трябва да се осигури храна, покрив, дрехи, а понякога и доктор защото ако изпратите робите това е загуба,та мислил човека мислил и измислил заплатата и свободата.
192
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
БГ е държавата в света с най-бързо изчезваща нация, факт! 2050г населението ще е 5 млн и тогава няма да има ни лекари, ни полиция или учители. Държавата загива!
191
2
 
17
 
! Отговори
Асанчо преди 3 седмици
Най-добре е жените да се пенсионират на 95 г., а мъжете на 120 г., вдигнахме продължителността на живота в България, заради хубавия, безпроблемен живот, данъците ще са 90%, айде да сте живи и здрави!
190
2
 
16
 
! Отговори
Не лъжи бре преди 3 седмици
55 беше за жените при Живков. За мъжете 60.
189
3
 
26
 
! Отговори
Така е преди 3 седмици
При Тодор Живков се знаеше че на 55 години си пенсионер. Сега демокрацията ще ви задължи да работите ДО ГРОБ РОБИ
188
2
 
6
 
! Отговори
Нане Вутов преди 3 седмици
По въпроса за пиенето и пушенето.Седят Киркор и Гарабед и си кръкат. По едно време се задава погребение. Киркор казва:- Това е Михран, то през целия живот пиеше, пушеше и беше голям чревоугодник. Пият си те, а по улицата се задава друго погребение. Киркор казва:- Това е Левон, много примерен, не пиеше и не пушеше, и по жени не ходеше. Гарабед мълчи десет секунди, поглежда си часовника и казва, пълнейки чашите:- само 15 минути....
187
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Смъртта е страшна. По-добре човек да не се е раждал
186
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Прочетете книгата 'Безполезни хрантутници' на Габриеле Шустер-Хазлингер. Бързо ще ви се проясни
185
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Общо взето с две думи подготвят отсега да сме запознати ,че целевата група от крайно безполезни гърла 60г нагоре да очакваме доброволна Евтаназия решена от комисия в състав: Мао, Ягода и Сталин, които ще определят полезен или вреден е елемента за обществото. ЧЕСТИТ ВИ КОМУНИЗЪМ!
184
2
 
17
 
! Отговори
ХАХАХАХАХАХАХХА преди 3 седмици
Ето това е главната цел на подобни сбъркани "новини". Да вдигнат възрастта за пенсиониране. Целта е ако може и след като *** да бачкате. Вдигнат ли възрастта никакви осигоровки няма да плащам повече !!!
183
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Става същото, каквото и ако не пукнeш.
182
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Най ми е интересно какво става с парите ми които съм внасял за осигуровки, ако пукна месец преди пенсиониране?
181
3
 
18
 
! Отговори
Значи преди 3 седмици
Ромите са по умни от нас,ядене пиене,никакви осигуровки дори обратното ползват социални, а ако са богати се влага в коли ,къщи и злато. И това изказване не е срещу тях ,наистина смятам че те постъпват по умно а не 40 години плащаш и пукваш. А ако погледнете преброяването ще видите че хората в бг над 65 години са 20% от общото население разделено на мъже и жени, шансът да доживее до 65 е 10% и после ще ми реват че българина не се осигурява и взима пари под масата.
180
1
 
10
 
! Отговори
До 178 преди 3 седмици
Така е - приблизително 74-75 години е средната възраст на почналите през 2022 година. При мъжете 71-72 години, при жените 77-78 години.
179
0
 
18
 
! Отговори
БЕЛАРУС преди 3 седмици
В Беларус пенсионната възраст за жените е 56, а за мъжете - 61.