Камерите плашат бандитите, но не съвсем

Най-много престъпления има в София, Враца, Варна, Бургас
12
Камерите плашат бандитите, но не съвсем
Снимка: Булфото, архив

Все още високите нива на безработица в някои части на страната, както и концентрацията на многобройно население в големите градове и трайното обезлюдяване на малките и отдалечените населени места са сред факторите, обуславящи състоянието на престъпността в страната. Това отчитат от МВР в анализа си за първата половина на 2015 г.

След пускане в експлоатация на система за видеонаблюдение в централната част на София, някои от големите градове и курортни комплекси се отчита намаляване на престъпността, отбелязват от ведомството.

Към момента има изградена система за видеонаблюдение на обществени места с изнесени контролни пунктове в оперативните дежурни части към областните дирекции в 57 населени места. От тях 32 са села, посочват от МВР.

За повишаване на полицейското присъствие, с акцент към малките населени места и отдалечените райони, в МВР е направен преглед на възможностите за оптимално използване на служителите с полицейски правомощия.

В ход е процес по оптимизиране на оперативното дежурство в МВР. Като резултат 307 полицейски служители допълнително са насочени към малките и отдалечени населени места.

Броят престъпления на 100 хил. души за първото полугодие на 2015 г. е 753,5 и бележи намаление от 69,2 престъпления в сравнение със същия период на 2014 г., посочват от МВР.

Над средната интензивност за страната е престъпността в областите - София-град, Враца, Варна, Бургас, Плевен, Видин, Кюстендил, София-област, Перник, Добрич, Сливен и Стара Загора, отбелязват в анализа си от МВР.

Нивото на разкриваемост през първите 6 месеца на 2015 г. се е увеличило с 6,3 пункта спрямо същия период на 2014 г., добавят от МВР.

В повечето области на страната има намаление на престъпленията в сравнение с първото полугодие на 2014 г., като най-значително то е в областите Русе, Сливен, Пловдив, Добрич и Плевен. В столицата е отчетен спад от 10,6 процента, показват данните.

Анализът на статистическите данни за регистрираните престъпления през първото полугодие на 2015 г. извежда тенденцията, че по-голямата част от престъпленията са извършени в областните центрове и в градовете - около 65,8 процента.

Установени са 29 270 извършители на престъпления. Основната част от тях - 38 процента са на възраст между 18 и 30 години.

Непълнолетните са 8,4 процента, а малолетните съставляват 2,6 процента.

С 20 процента са се увеличили умишлените убийства през периода спрямо същия период на 2014 г., добавят от МВР. От регистрираните умишлени убийства са разкрити 55, или 65,5 процента от случаите, като процентът на разкриваемост е значително увеличен - от 24,3 процента през същия период на 2014 г. на 65,5 процента.

Увеличават се обаче измамите с 21,2 процента, като при телефонните измами е налице тенденция към постоянно усъвършенстване и модифициране на схемите и начина на извършване, отбелязват от МВР.

За противодействие на организираната престъпност ГДБОП е извършила 25 специализирани операции, като 17 от тях съвместно с други служби на МВР и чужди партньори.

От службата наблюдават 277 организирани престъпни групи с 1 319 участници, извършващи престъпления на територията на страната и в чужбина.

Неутрализирани са 17 престъпни групи с 82 участници, като две от тях са били неутрализирани в Холандия - за трафик на хора и в Судан за производство на амфетамин, информират от МВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Anon 7По конституция си "НЕВИНЕН ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО". А сега кажи колко от престъпленията са разкрити, колко от тях са стигнали до съд и колко от последните са завършили с осъдителна присъда? Излиза, че за полицаи се наемта най-некадърните, най-глупавите, най-мързеливите и в същото време едни от най-алчните хора. Пита се за какво ни е МВР или защо полицаите получават по-висока заплата от минималната?
8
2
 
10
 
! Отговори
Язе да вА попитам преди 8 години
Имам идин "вАпрос" не въпрос, а вАпрос:- Камерите доказателствено средство ли са в съда?И ще си отговоря сам:-НЕ!Нямам повече "вАпроси", само се чудя за чий член (от НК :) ) са ни нужни тогава?А в същото време тези на КАТ са ???Има нещо много сбъркано в държавата ви.
7
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
От всеки 100 престъпления извършени в България, на МВР се съобщава за може би по-малко от 5% от тях. Хората отдавна се увериха, че няма смисъл да имат работа с МВР - само губят време, а МВР после нищо не прави. От тези под 5% съобщени на МВР престъпления, МВР разкрива кои са престъпниците може би при 1 на 100 или по-малко. От тези 1 на 100 МВР успява да предостави на съда годни доказателства при много малък процент от разкритите престъпници, т.е. в повечето случаи съдът не може да ги осъди.
6
1
 
7
 
! Отговори
До 7 Anon преди 8 години
Така де, проблемът за полицията е съда, а за съда е полицията, която не си върши работата и не предоставя на съда достатъчно доказателства.Това освен за заблуда на хората, за нищо друго не става. МВР изобщо не стига до престъпниците при повече от 99% от престъпленията, а от тези под 1%, при които стига до престъпниците, в повечето случаи МВР не успява да намери доказателства като за пред съд.
5
6
 
5
 
! Отговори
Anon преди 8 години
Полицията ни разкрива много престъпления- особено от по- сериозните. За нивото на другите държавни институции всъщност колкото и невероятно да звучи полицията е доста ефективна. Проблема е че съдебната система е абсолютно неадекватна и с липсата си на воля да съди ефективно е$ава майката на пейзажа...
4
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тази статистика МВР да си я завре, знаете къде. На практика МВР никога не разкрива престъпниците и освен да пази властимащата мафия от гнева народен, нищо друго не прави и трябва да се закрие.
3
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
bandite sa hora sazdadeni ot darjavata oligarhiata kvo se jalvate .
2
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
То на статистика всичко е хубаво, красиво и розово. А в действителност е жълто и кафяво (осрано демек)
1
3
 
9
 
! Отговори
онбашията преди 8 години
софия е най-богатия град и с най-висока престъпност, толкова за толерастката мантра че бедността била виновна за престъпността