Следващият атентат в Европа – с химическо оръжие?

Омразата към бежанците ги превръща по-бързо в терористи
26 сеп 2016 20:30,
66
Следващият атентат в Европа – с химическо оръжие?

Възможно е следващите атентати в Европа да бъдат извършени с коли бомби и дори с химическо оръжие. За това предупреди европейският координатор за борба с тероризма Жил де Керхов днес. Той говори пред евродепутатите от комисията за граждански свободи и вътрешни работи в Брюксел.
 
Де Керхов посочи, че разузнавачите се опасяват, че ДАЕШ ще смени тактиката си и вместо камикадзетата с експлозиви, ще потърси други начини да постигне повече жертви. Риск пред Европа представлява и евентуалния край на халифата, създаден от ислямистите, известен като "Ислямска държава", защото те ще се преместят другаде. Най-вероятно в нов техен център е да се превърне Либия, а Европа да се изправи пред необходимостта да се справя с голям брой хора, които се връщат от разбития халифат.
 
Тези хора не са само бойци. Сред тях има координатори и дори деца, родени в териториите на ДАЕШ, които не са по-малко от 500, посочи той.
 
Европейският координатор предупреди, че Европа е изправена пред опасността да попадне в спиралата на нарастваща ислямофобия, която допълнително увеличава рисковете от миграционната вълна. Като се позова на данни от германското разузнаване Де Керхов съобщи, че се увеличава уязвимостта на диаспората от сирийски бежанци. В лагерите са се появили салафистки проповедници, които се опитват да вербуват терористи сред бежанците. Нарастващият негативизъм към сирийците и към бежанците в Европа засилва опасностите някои от тях да се радикализират, предупреди антитерорист N1 в ЕС.
 
Координаторът призна пред евродепутатите, че ДАЕШ използва миграционните потоци за инфилтриране на свои бойци, изпратени да нанесат удари по европейските градове. Според него техният успех се улеснява от факта, че организираната престъпност се е насочила към "обслужване“ на бежанците, като ги прекарва незаконно през граница и ги снабдява с фалшиви документи. Де Керхов посочи, че атентатите в Париж през ноември, в Брюксел през март, както и някои арести в Германия показват, че терористите и бежанците използват едни и същи трафиканти и канали за придвижване.
 
Той предупреди, че Ал Кайда не бива да се подценява за сметка на ДАЕШ, както и че въпреки многобройните мерки за сигурност, рисковете пред авиацията остават актуални. Туристическите обекти в мюсюлманските държави също остават потенциална цел за нападения.
 
Жил де Керхов обясни на евродепутатите, че терористите стават все по-трудно уловими, тъй като използват множество различни профили за набиране на изпълнители. Сред атентаторите има както бойци, подбрани от звеното за планиране на атаките на ДАЕШ в Ракка, така и "самотни вълци“, които биват насъсквани и насочвани през интернет, който се е превърнал в основно средство за разпространяване на идеологията и за даване на инструкции на терористите. Хората с психични отклонения или търсещи самоизява като копират атентатите, също представляват сериозен риск, подчерта европейският координатор за борбата с тероризма. Последните терористични нападения показват както добре обмислени и подготвени атаки (Париж, Брюксел), така и спонтанни действия (Ница, нападенията с нож във Франция и Германия), каза той.
 
Според де Керхов "за много от страните  членки заплахата от атентат е голяма и комплексна“. Разкриването на потенциални терористи става все по-трудно, защото хората все по-лесно се изкушават да се отдадат на насилие, средата, в която организираните престъпници все повече се намесват, също улеснява получаването на умения, които да позволят извършването на атентати. Поради многобройните профили на терористите е все по-трудно за спецслужбите да изолират типично поведение и така да залавят ислямистите преди те да нанесат ударите. Де Керхов подчерта, че процесът на радикализация е все по-бърз, което намалява времето за реакция на службите.
 
В същото време европейският координатор заяви, че "от Брюксел идват добри новини – институциите се мобилизират и са все по-готови да отвърнат на предизвикателствата“. Той подкрепи и назначаването на специален еврокомисар за сигурността, който ще подобри координацията. Вече има разбиране сред лидерите на ЕС, че борбата с тероризма трябва да е в челото на дневния ред в Европа.
 
Сред проблемите, в които няма достатъчно напредък Де Керхов посочи събирането, анализирането и споделянето на разузнавателна информация. ЕС се подготвя за отварянето на две нови бази данни – система за регистрация на влизания и излизания и база за лицата, които могат да влизат в ЕС без виза, които предстои да бъдат приети. Съществуващите бази обаче още не са напълно съвместими и не "не отразяват заплахите“, тъй като "сега нещата се случват много по-бързо“. За да могат да се контролират по-ефективно миграционните потоци, е необходимо да се събира допълнителна информация, включително и биометрични данни, каза той в отговор на питането на Емил Радев от ГЕРБ.

Де Керхов посочи, че Шенгенската информационна система в момента е най-добрата база по отношение на борбата с тероризма. От нея обаче могат да се ползват основно държавите, които са част от Шенген. България, която не е – има достъп само данните, свързани с полицейското правосъдното сътрудничество, но не и тези за пресичане на границите и миграционните потоци.

Антитерористичните службите разчитат да получат и по-бързи процедури за достъп до цифрови доказателства, включително до социални медии, използващи криптирана информация, както и възможност за по-мащабно ползване на кодирана информация между страните членки.
 
Де Керхов призова националните правителства да инвестират повече в превенция на тероризма.
"В наши дни е все по-трудно да се стигне до Сирия, но за някои хора не е нужно да са се били в Ракка, тъй като се заразяват по интернет“, каза той пред вътрешната комисия на Европарламента.
 
Според него трябва да се намери и нов начин за наказване на завръщащи се в Европа ислямисти с европейски паспорти. Вместо да се хвърлят в затворите, където радикализират криминални престъпници, които дотогава не са проявявали интерес към терористични действия, те трябва да се преследват по различен нацин. Де Керхов смята, че образованието и културата могат да играят роля за намаляване на младите европейци, които се превръщат в джихадисти.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
18
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Sega saglasni li ste che kasapina ASAD trqbvashe da si hodi oshte predi 5 godini ,sega nqmashe da ima niti DAES NITO IDIL nito 600 hilqdi izbiti i milioni bejanci v Evropa no za vsichko sa vinovni Amerika i Rusia
1
4
 
41
 
! Отговори
чичо преди 7 години
Те стават терористи щото им е заложено, мразят нашата цивилизация но искат да се възползват от достиженията и. И квото и да се прави те не асимилират. Примери са алжирците във Франция и турците в Германия. Това е истината.