"Уолстрийт джърнъл": България иска еврото, Европа не и го дава!

Основава ли се Общността на върховенството на закона?
26 фев 2018 20:06, Елка Василева
108
"Уолстрийт джърнъл": България иска еврото, Европа не и го дава!
Снимка: архив, Reuters

Погледнато от строго юридическа гледна точка, на най-бедната страна в ЕС би трябвало да й се разреши да влезе в еврозоната. Дали обаче Общността се основава на върховенството на закона?

Очаква се България до края на юни официално да кандидатства за влизане в механизма ERM (Exchange Rate Mechanism), което е началната позиция за пълно членство в еврозоната. Мнозина лидери от валутния съюз обаче са сдържани по въпроса, заявявайки, че икономиката на страната е твърде слаба и това ще предизвика повторение на проблемите, притиснали финансово затруднените членки на еврозоната.

Бързо се приближава моментът за взимане на решението дали на България трябва да й бъде разрешено да се присъедини към еврото, пише Саймън Никсън, в. "Уолстрийт джърнъл".

Най-бедната страна в ЕС, чиито брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението е едва наполовина от средното равнище за Съюза, е решена да подаде официална молба за влизане в ERM, отправната точка към пълно членство в еврозоната, до средата на текущата година въпреки опасенията на много страни членки. Отговорът на ЕС ще отекне далеч извън България.

Още по темата

От строго юридическа гледна точка, единственият правилен отговор е на България да й бъде позволено да се присъедини към клуба. България не само е задължена да направи това според условията на присъединяването си към ЕС, но и вече е изпълнила всички критерии.

Българската валута бе обвързана с германската марка, а след това и с еврото от 20 години и никога не се е отклонявала от определения валутен курс. Страната има едновременно бюджетен излишък и излишък по текущата сметка, държавният дълг е едва 25 % от БВП, а инфлацията - само 1,8%, покривайки целта на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Всъщност страната следва правилата на единната валута по-добре от повечето членки на еврозоната. София е убедена, че членството ще ускори изравняването на икономиката на България с останалите от блока, намалявайки усещането за риск у инвеститорите.

Въпреки това обаче множество лидери на еврозоната са сдържани към идеята да се позволи на България да въведе единната валута. Някои твърдят, че икономика й е твърде слаба, за да съществува съвместно в една валутна зона с могъщи икономики като Германия. Според тях, ако на София й се позволи да се присъедини, ще се стигне до повторение на проблемите, които сполетяха Гърция и други страни от еврозоната в затруднено финансово положение.

Други се опасяват, че проблемите на България с корупцията на високо равнище и недостатъците на юридическата й система ще изложат на риск останалата част от еврозоната. Тези страхове бяха засилени от срива миналата седмица на латвийска банка, след като министерството на финансите на САЩ я обвини в пране на пари за руски клиенти. Друга банка, руска собственост, заяви, че гуверньорът на Латвийската централна банка Илмар Римшевич е искал подкупи - обвинения, които той отхвърля.

София твърди, че сравненията със съседката й Гърция са несправедливи. В десетилетието преди и след присъединяването си към еврото Гърция разруши обществените си финанси и подкопа конкурентоспособността си с взривообразно увеличаване на служителите в държавния сектор, подхранвано с дългове, и щедри пенсионни обещания. Когато пък Гърция фалира и бе принудена да иска най-големия спасителен пакет и отписване на дълг в историята, тя се противопостави на икономиите.

България, тъкмо обратното, следва политика на фискална дисциплина над 20 години след финансовия си колапс през 1996 година. Въпреки сравнително ниския жизнен стандарт и сериозните недостатъци в образователната и здравната й система, икономическият модел на България, основаващ се на нисък плосък данък и балансиран бюджет, се радва на забележителна междупартийна подкрепа.

"Фискалната дисциплина е нещо като религия в България", заявява финансовият министър Владислав Горанов.

Противниците на присъединяването на България към еврозоната имат по-силни позиции в опасенията си за върховенството на закона. Единайсет години след присъединяването си към ЕС България все още е обект на специален мониторинг на ЕС, разработен с цел да засили независимостта и ефективността на юридическата й система, но напредъкът се бави. Доклад миналата година определи 17 области, в които все още трябва да бъдат предприети действия. Все още няма високопоставена фигура, осъдена за корупция, въпреки непрекъснатите скандали, включително и срива през 2014 година на четвъртата по големина банка в страната, който изглежда бе резултат от сблъсъка на конкурентни бизнес кланове.

София признава тези проблеми. Тя посочва, че е решена да завърши реформите на юридическата система след няколко години, през които напредъкът бе спъван от политическа нестабилност. Страната обаче отбелязва, че няколко членки на еврозоната също имат проблеми с корупция и неефективност на юридическата система. Само 27 % от българите посочват, че са били засегнати от корупция във всекидневието си спрямо 58 % от испанците, 50 % в Кипър и 46 % в Гърция, сочи изследване на Евробарометър от миналата година.

Междувременно правителството отхвърля опасенията за българската банкова система, отбелязвайки, че 70 % от банковите активи са в ръцете на подразделения на големи европейски кредитни институции, а и във всички случаи, като членка на еврозоната, банковата система ще попадне под надзора на ЕЦБ.

Зад тези опасения обаче се крие един простичък въпрос - дали самият ЕС е общност, основана на върховенството на правото? Европейските договори са ясни - правото на присъединяване към еврото би трябвало да се основава на обективни критерии, а не на субективни оценки.

Да се позволи присъединяването на България може да подхрани безпокойство в ядрото на ЕС, но отхвърлянето на кандидатурата й носи риск от задълбочаване на две от основните несъответствия в ЕС. От една страна кризата на доверието, която произтича от усещането, че ЕС е станал толкова политизиран, че правилата вече не се прилагат последователно. От друга страна засилващото се разделение "изток-запад", което отразява опасенията, че страните от Централна и Източна Европа биват третирани като членки второ качество.

"Ако не харесват правилата, тогава трябва да ги променят", заявява високопоставен български представител.

София е решена да постави този въпрос преди края на юни, докато все още държи ротационното председателство на ЕС, не на последно място, защото българското общество, приело 20 години на бюджетни ограничения, го изисква, казва Горанов.

Сега отговорът на ЕС може да има по-голямо значение за дългосрочната му еволюция, отколкото който и да е теоретичен дебат, който в момента доминира политическите дискусии в Брюксел. 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


108
Още по темата: БългарияЕврозонаЕСERM II
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
3
 
20
 
! Отговори
до 6 преди 6 години
Селяни прости ще наричаш роднините си и себе си!Като си толкова учен и начетен изложи разумни доводи,с които да убедиш останалите!И аз съм против приемането на еврото, според мен положението ще стане още по-зле от към цени/доходи. Отделно не е ясно по какъв курс ще стане преминаването, особено ако падне и валутния борд.
16
9
 
7
 
! Отговори
Контрафалц!!! преди 6 години
Ха ха ха,бре! По-долу некакъв безумен анонимник написал,че освен Европа и американците печатали ЕВРО(!!!) дето било без покритие,бре!!!Ха ха ха!Муууухахаха,бре!пп-А иначе-още преди четири години има вече евробанкноти на КИРИЛИЦА,бре!А най-кефи твърдението,че ЕС ще се разпадне съвсем скоро бре-утре сабахлем в пет часа бре!!!Ха ха ха!Е така лисицата ходила след коча и чакала да му паднат червените домати,бре!Ха ха ха!През 2029 г ЕС ще надживее по възраст жалкия разпаднал се СССР,бре!Ще бъде на 70г
15
6
 
13
 
! Отговори
А защо? преди 6 години
А защо Дания беше принудена от Германия да проведе два референдума и отговорът на датския народ беше - НЕ! Преди известно време един мой познат немец ми зададе въпроса Warum hassen uns Alle? /Защо всички ни мразят?/ Този въпрос няма да го забравя! А като се обърне палачинката ние по стар обичай ще им забием ножа в гърба, което и заслужават, заради техните идоли Хитлер, сега Меркел и т.н.
14
10
 
9
 
! Отговори
Контратеза!!! преди 6 години
Ха ха ха,бре!Ама грам значение няма кво мисли г-н Саймън от в-к Уолстрийт,бре!Нещата отдавна са решени-по Лисабонския договор,бре!Дето пишещите по-долу хал хабер си нямат за съдържанието му,бре!Та по темата-до 30 юни вече сме се шмугнали в ЧАКАЛНЯТА на ERM,бре!През 2021 г след тригодишен престой там-през юни се въвежда ПАРАЛЕЛЕН КУРС лев/евро,бре!И от дженуъри 2023 година се въвежда ТОТАЛНО еврото бре!пп-Буди умиление следния факт-колко сте БЕЗСИЛНИ и БЕЗПОМОЩНИ в желанието да не се въвежда бре!
13
20
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Някой по-простички и необразовани, провинциални селяни, (по-правило бедни и привърженици на русия) ... явно не могат да осъзнаят, че ако не е Евросъюза буквално ще гладуват и те, и децата, и внуците им, защото съветската пропаганда за ядене не става.
12
2
 
22
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
Въпроса сега е да не бутнат Валутния борд.
11
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нещо не ми се връзват мераците на управляващите за влизане в еврозоната, с фактът, че сме най-бедната икономика в съюза.
10
6
 
7
 
! Отговори
българина преди 6 години
аз май муни срещу пари не искам! точно за това гърция италия и испания са пълни със скакалци и ги държат там срещу пари
9
3
 
38
 
! Отговори
КЪДЕ преди 6 години
Знаете ли къде е скелета ?В Гардероба , там е . И Народа го вижда .При толкова Огромен Прогрес в Числата , Всички сме БЕДНИ (или 99%) . ЕС си прави смека че се КРАДЕ БВП от България и се изнася в Тъмни Икономика .По-просто - Хората Работят все повече и повече и остават Бедни , а Мафията в Лицето на Борисов изнася и внася Пари - пример - Продажбата на ЧЕЗ , Булгартабак , Сметката за Ток със Зелена Енергия въпреки Предупреждението на ЕК .Време е за Народен СЪД и да станем Пълноправен Член .
8
7
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
След приемане на еврото тези граждани които работят за доход до 1500 лева месечно ще бъдат изправени пред физическо оцеляване в бедност.Всичко ще поскъпне двойно.Ако сте имали 1000 вече ще имате 500.Ако сте имали 2000 вече сте на 1000.Предполагам че голяма част от пенсионерите ще започнат да гладуват до смърт.Доходите им няма да са достатъчни да си плащат вода,ток и да купуват храна.Всички знаем защо управниците охкат от радост за еврозоната.Ще могат да усвоят едни пари които не са никак малко.
7
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Селяни прости, не разбирате ли че ние няма да загубим нищо от въвеждането на еврото?Даже ще спечелим."Викаш заради това не ни приемат в еврозоната- западът ни завижда на бъдещите печалби.
6
26
 
8
 
! Отговори
хахаха преди 6 години
Селяни прости, не разбирате ли че ние няма да загубим нищо от въвеждането на еврото?Даже ще спечелим. От лева печелят САМО банките! В момента всяка една стока която се внася в България се оскъпява заради обменния курс. Емигрантите и те губят сериозно от това. Всяко изпращане на пари носи загуба.
5
16
 
1
 
! Отговори
Василев преди 6 години
Някъде прочетох, че паунда,долара,швейцарския франк,йената и рублата щели да се присъединят къв еврозоната и ще заменят сегашните валути!!!Агент Бъд Съливан!ЦРУ!!!
4
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И поредното (не знам вече кое поред) гербаво ocиpaне: днес надзорният съвет потвърди твъреднията на професор Плочев, че дълговете на НЗОК са 271 милиона. Въпреки това актуализация на бюджета няма да има (оставят НЗОК с висящ дълг) (Тиквата пак е издънил бюджета).
3
5
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кой каза че го искаме. Я пак.....
2
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Браво на Европата !
1
7
 
45
 
! Отговори
X преди 6 години
Ха...кой го искал еврото в България? Май само далавераджиите по горните етажи на властта!!! А някой ще даде ли смислен отговор на въпроса как ще се индикират цени,заплати,пенсии??? Пъъъълно мълчание! Точно така бандюгани - народа мълчи,а вие си въртете гнусните игри на негов гръб! Но идва Видов ден!!!