Европейците искат съпоставими жизнени стандарти в ЕС

Искат и обща здравна политика за всички страни
78
Европейците искат съпоставими жизнени стандарти в ЕС
Снимка: Pixabay

Постигането на съпоставими жизнени стандарти (35 %) и на по-силна солидарност между държавите членки (30%), искат европейците за бъдещето на ЕС.

Приоритет за европейците е също така и разработването на обща здравна политика (25 %) и на съпоставими образователни стандарти (22 %).Това сочат данните от  Специалното проучване на Евробарометър относно бъдещето на Европа беше проведено между 22 октомври и 20 ноември 2020 г. в 27-те държави членки на ЕС, което е първото съвместно проучване на Европейският парламент и Европейската комисия.

Проучването, публикувано преди подписването на съвместната декларация относно
Конференцията за бъдещето на Европа, показва, че преобладаващата част (92%) от гражданите на всички държави членки настояват гласът им „да бъде чут по-добре при вземането на решения, свързани с бъдещето на Европа”.

Конференцията за бъдещето на Европа цели да направи точно това. Тя ще създаде нов обществен форум за провеждане на открит, приобщаващ, прозрачен и структуриран дебат с европейците по въпросите, които са от значение за тях и оказват влияние върху тяхното ежедневие.

Три четвърти от европейците считат, че Конференцията за бъдещето на Европа ще окаже положително въздействие върху демокрацията в ЕС: 76 % са съгласни, че това представлява значителен напредък за демокрацията в рамките на ЕС (25 % са „напълно съгласни”, а 51 % са „по-скоро съгласни“), с убедително мнозинство, обявяващо се в подкрепа на това становище, във всяка държава членка на ЕС.

Респондентите смятат, че хора от всички слоеве на обществото би трябвало да участват активно в Конференцията (51 %); 47 % заявяват, че младите хора би трябвало да играят важна роля, както и националните правителства (42 %), представителите на академичните среди, експертите, интелектуалците и учените (40 %).

Малко над половината от европейците (51 %) биха желали да се включат, като респондентите от Ирландия са най-ентусиазирани (81 %), следвани от тези от Белгия (64 %), Люксембург (63 %) и Словения (63 %).

Въпреки че гласуването на изборите за Европейски парламент несъмнено се счита (от 55 % от респондентите) за най-ефективния начин да се гарантира, че гласът на гражданите се чува от хората, отговорни за вземането на решения на равнището на ЕС, има много силно изразена подкрепа за това, гражданите на ЕС да имат по-голямо влияние при вземането на решения, свързани с бъдещето на Европа. 92 % считат, че трябва да се обръща по-голямо внимание на мнението на гражданите на ЕС, като 55 % от тях са „напълно съгласни“, а 37 % са „по-скоро съгласни“. Само 6 % не са съгласни с твърдението.

Шестима от всеки десет европейци са съгласни, че кризата, предизвикана от коронавируса, ги е накарала да се замислят за бъдещето на Европейския съюз (19 % са „напълно съгласни“, а 41 % са „по-скоро съгласни“), докато 39 % не са съгласни с това (23 % „по-скоро не са съгласни“, а 16 % „изобщо не са съгласни“).

Европейците считат, че зачитането на демокрацията, правата на човека и върховенството на закона от страна на ЕС (32 %), както и икономическата, промишлената и търговската мощ на ЕС (30 %) са основните предимства на Съюза. Зачитането на демокрацията, правата на човека и върховенството на закона от страна на ЕС се нарежда на първо място (или поделя първото място) като най-важния актив в 14 държави, като този възглед е от особена важност в Швеция, където 58 % смятат, че това е ключово предимство. Икономическата, промишлената и търговската мощ на ЕС се нарежда на първо място (или поделя първото място) като най-важния актив в девет държави, начело с Финландия (45 %) и Естония (44 %).

Изменението на климата несъмнено се смята за основното глобално предизвикателство, засягащо бъдещето на ЕС, като 45 % от европейците избират това за основно предизвикателство. На второ и трето място сред най-често споменаваните проблеми от приблизително подобен брой европейци се нареждат тероризмът (38 %) и рисковете, свързани със здравето (37 %). Принудителната миграция и разселването са четвъртото най-често споменавано предизвикателство от малко над една четвърт от европейците (27 %).

*****
Настоящото специално проучване на Евробарометър № 500 „Бъдеще на Европа” (EB94.1) беше проведено между 22 октомври и 20 ноември 2020 г. в 27-те държави членки на ЕС, и беше поръчано съвместно от Европейската комисия и Европейския парламент. Проучването беше проведено лично и завършено с онлайн интервюта, когато това беше необходимо поради пандемията. Бяха проведени общо около 27 034 интервюта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
2
 
14
 
! Отговори
Вещ преди 3 години
Докато чакате Европа да се оправи, от Северна Америка се вижда как потъва от 10 години Европа. А животът...той тече като пясък...чакайте да се оправи Европа, че после да оправи и България... Много лъжи, много обещания от София...чак от обещания си изпратиха децата по чужбина. Вие чакайте да се оправи Европа....
26
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да, точно така, германци, французи, люксембургци и всички от богатия запад искат да свалят стандарта си за да има и за слугите от източна Европа, нали за това ги взеха слугите, не за да слугуват и да лаят срещу Русия ами за да им помагат и да им вдигат стандарта.
25
8
 
10
 
! Отговори
Европеец от Истанбул преди 3 години
До 27 Ти мене недей мисли.. Истанбул е най-големия град в Европа и тука с образование има хора ,който печелят страшно много. Ха-ха какво мислите бе ,че София е света ли!?
24
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След като в България смелите крадливи престъпници показаха как се става богат - всички искат да крадат и наглеят по добре отъпканите пътеки, на кой му пука за ЕС. Кради народе, докато няма правосъдие, че после...
23
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да. Те много хора искат ... високи заплати. Ама не искат:- Да плащат данъци.- Да се грижат за общността си.- Да гласуват. - Да се протестират ЗА НЯКОГО, когато ДРУГ има проблеми. Всеки вика "майната им" на полицаи, медици, сестри, учители, фемери, учени, майки с болни деца, онко болни и прочие ...- Да са сигурни, че хроата получаваят достойно зпалащане за труда си. Не че нещо, ама да се гордееш, че дядо ти бил реолюционер за свобода, а ти да даваш 600 лева на хора в безизходица, не е добре
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Как е компанията?
21
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Христо ХристовЧервените така на око ги мерите нещата, но нещо освен текезесарски лафове научени от бащите ви друго няма.
20
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз искам Меркел да се разкара да живее някъде в пустинята и Германия и всички кръвопийци да оставят България на мира. Искам и да излезем от ЕС, не искам да съм във Вавилон, и законите и правилата да идват от вавилонската кула
19
4
 
3
 
! Отговори
РЯЗАНИ МЕЧТИ преди 3 години
КОЙТО ИСКА ,МНОГО ДРИСКА
18
5
 
8
 
! Отговори
Европеец от Истанбул преди 3 години
Крайно време е да стане 2000? минималната заплата в цяла Европа! Анадъмно?!
17
5
 
9
 
! Отговори
ГОВЕДАРСКИ ЦИРК преди 3 години
НАЦИЯ.КОЯТО ВЯРВА ЧЕ 10 ГОДИШНА КОЛА Е НА 120 000КМ ЗАСЛУЖАВА ДА Е НАЙ-БЕДНАТА В ЕВРОПА
16
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен Хубаво е ,че европеиците искат ,ама защо много ги бият ,бият ?
15
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ИстуканЕС няма да се разпадне и няма да храни некадърници
14
5
 
12
 
! Отговори
Бурунди на Европата преди 3 години
А Човешки Права кога?Казват, че Bulgaria е полигон за изпитания на ПСИХОТРОННИ ОРЪЖИЯ и опити с хора, затова са ни приели в НАТО!
13
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ИстуканЕ защо трябва да ти дават пари наготово? Щял да се маха от ЕС, ми махай се бе.Ето хванете се с Боко и се махайте, Анадола е широка..
12
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Докато не изчезне всичко социалистическо нищо няма да стане.
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Изпита за европейски политици да е с мерене на обиколката на врата. Ако на някой му е прекалено дебел, стягат докато се намести.
10
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ИстуканТРЯБВА ДА ИМА ЕДИНЕН ЕВРОПЕЙСКИ СТАНДАРТ ЗА ПОЛИТИЦИ И ИЗПИТИ. А НЕ ВСЕКИ ТЪПОЪГЪЛНИК С ДЕБЕЛ ВРАТ ДА СЕ БАРА ДЪРЖАВНИК.
9
5
 
22
 
! Отговори
Истукан преди 3 години
Трябва да има единен европейски стандарт за цени и заплати. Не може минималната заплата в една държава да е 100 евро, а в друга да е 2 000 евро. Тази несправедливост трябва да бъде спряна, иначе ЕС се разпада.
8
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бойко пие, Меркел плаща и трябвало да има съпоставимост. Като почне да си плаща сам тогава.