ЕС изхвърля 153 млн. тона храна годишно

Трябва да се намали наполовина разхищението на храна до 2030 г.
26 сеп 2022 19:15, Анисия Иванова
47
ЕС изхвърля 153 млн. тона храна годишно
Снимка: Bloomberg

ЕС губи повече храна, отколкото внася, и би могъл да пресече инфлацията на цените на храните, като просто ограничи разхищението им, сочи доклад на Feedback EU. Според изчисленията на проучването всяка година в ЕС се изхвърлят около 153 млн. тона храна, което е двойно повече от предишните оценки и с 15 млн. тона повече, отколкото се внася, пише Guardian.

Количеството пшеница, което се прахосва само в ЕС, се равнява на около половината от износа на пшеница от Украйна и на една четвърт от износа на други зърнени култури от ЕС, се казва в доклада.

"Във време на високи цени на храните и криза в издръжката на живота е скандално, че ЕС постоянно изхвърля повече храна, отколкото внася. Сега ЕС има огромна възможност да определи правно обвързващи цели за намаляване наполовина на хранителните отпадъци по пътя от фермата до трапезата до 2030 г., за да се справи с изменението на климата и да подобри продоволствената сигурност," заявява Франк Мехилсен, директор на Feedback EU.

По данни на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (FAO) цените на храните в световен мащаб през миналия месец са били с 8% по-високи в сравнение с предходната година, което отчасти се дължи на войната в Украйна.

Тази година цените на пшеницата, царевицата и соята дори надхвърлиха рекордите, поставени в разгара на световната финансова криза през 2008 г.

Абдолреза Абасян, анализатор на зърнения пазар и бивш старши икономист на FAO, заяви, че ерата на евтините храни е приключила и цените вероятно ще останат високи дори след края на руско-украинската война.

"Заради ситуацията в енергетиката, ситуацията с торовете, несигурността в света, включително в транспорта и доставките, да не говорим за изменението на климата, трябва да приемем, че няма да видим цените на храните на нивата отпреди десетилетие, с които бяхме свикнали", каза той.

Оливие де Шутер, съпредседател на Международната експертна група по устойчиви хранителни системи и специален докладчик на ООН по въпросите на крайната бедност и правата на човека, заяви, че проблемът се състои в това, че хранително-вкусовата промишленост в миналото е смятала, че разхищението е по-изгодно от ефективността.

"И в двата края на хранителната верига е скъпо да се намалят отпадъците и е изгодно да се продава на хората повече храна, отколкото им е необходима", каза той. "Срокът на годност също е определен по начин, който задължава хората да купуват повече, отколкото действително могат да консумират."

Очаква се по-късно тази година Брюксел да внесе предложение за първите в света правно приложими цели за ограничаване на разхищението на храни - 43 зелени нестопански организации подкрепиха призива на ЕС за намаляване на разхищението с 50 % до 2030 г.

В доклада се посочват източници на около 90 млн. тона хранителни отпадъци за първичното производство - три пъти повече от битовите отпадъци. По-голямата част от тях вероятно не са регистрирани, тъй като измерванията на отпадъците в ЕС обикновено изключват храната, останала неприбрана, неизползвана или непродадена в стопанствата.

Според оценки 20% от произведената в ЕС храна се разхищава всяка година, което струва на предприятията и домакинствата в ЕС 143 млрд. евро годишно.

Отделно проучване, публикувано в понеделник в Nature Food, установи, че чрез търговията с пшеница и царевица само частично ще се облекчи недостигът на храна в световен мащаб, причинен от войната в Украйна, и то с цената на увеличаване на въглеродните емисии.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
1
 
4
 
! Отговори
Вангелчо преди 1 година
Огън от всякъде и ще се одрискат :)
13
2
 
17
 
! Отговори
БАНко преди 1 година
А РУСИЯ ИЗГАРЯ ПРИРОДЕН ГАЗ ЗА 10 000 000 ДОЛАРА ДНЕВНО !!! УРСУСЪЛА ФОРДОЛАЙНО Е ГРОБОКОПАЧ НА ЕВРОПА !!!
12
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами сметнах го - по 1 кг дневно храна на човек, включително бебетата. За какво ще рИвът сега - за такса смет, ли?
11
1
 
3
 
! Отговори
МВР преди 1 година
МВР ОФИЦИАЛНО СТАНА СОБСТВЕНОСТ НА РУМЕН НИКОЛОВ-ПАШАТА, В БОБОВ ДОЛ И ПЕРНИК МУ ЛИЖАТ КРАКАТА!
10
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да, защото търговците предпочитат да я хвърлят, вместо да намалят цените. Така потреблението се свива, а хранителните продукти отиват в кофата.
9
2
 
9
 
! Отговори
Зима иде преди 1 година
Зимата иде русофобчета. Топлите и возите ли се с руски ресурски? Ръката ми се клати за всички вас! Нааа! Хаха
8
3
 
7
 
! Отговори
Московские новости преди 1 година
Значи няма да има гладна зима в Европа. Вместо да изхвърляте храна, ще я ядете и всичко е шес. 153 млн. тона не са малко. Газ, обаче няма да има тази зима. За следващата, ще видим.
7
10
 
1
 
! Отговори
Кори преди 1 година
До Охооо, въпросът с физическото изхранване никога не е стоял пред европееца. Дори през войната. Глад има в държави като С.Корея, Куба, КНР, РФ. В Европа това е непознато.
6
1
 
6
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
тмаркет в люлин 2 изхвърля много храна на *** вместо да я намали
5
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Интересно сега умните глави в Брюксел какво ще измъдрят.
4
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Обзалагам се, че нещата ще се урегулират и буквално след година това число ще се съкрати наполовина. Няма газ, торовете намаляват и поскъпват. Няма да торим и добивите ще се съкратят драстично. Само палмовото масло ще царува на пазара.
3
3
 
12
 
! Отговори
Ламята преди 1 година
Нормално.Щом е идиотщина,трябва да се направи.
2
3
 
14
 
! Отговори
Охооо преди 1 година
Значи проблем с храните не би трябвало да има!
1
5
 
19
 
! Отговори
Асан преди 1 година
Майната му на ЕС :)))