Все повече компании в Германия съкращават дейността си, нямат работници

Недостигът може да струва $85 млрд. на страната
Обновена: 21 окт 2022 06:22 | 20 окт 2022 23:45, Анисия Иванова
97
Все повече компании в Германия съкращават дейността си, нямат работници
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Докато Германия се бори с енергийната криза, която заплашва нейното бъдеще като индустриален лидер, острият недостиг на работници задълбочава проблемите на производителите, които вече се борят да останат конкурентоспособни.

Липсата на квалифицирана работна ръка - предизвикана от застаряващото население и изострена от пандемията - лишава производителите от Airbus SE до BMW AG и BASF SE от кадри, които са им необходими, за да се справят с търсенето. Според неотдавнашни проучвания рекордните 50% от фирмите съкращават производството си поради проблеми с персонала и това струва на икономиката до 85 млрд. долара годишно.

"Все повече компании съкращават дейността си, защото просто няма достатъчно работници", казва Щефан Зауер, експерт по пазара на труда в института Ifo в Мюнхен. "В средносрочен и дългосрочен план този проблем вероятно ще се задълбочи още повече."

Рязкото покачване на цената на труда може да е благодат за работниците, но за най-голямата европейска икономика това е удар по конкурентоспособността, който едва ли може да дойде в по-неподходящ момент.

Германските производители - особено тези с най-висок разход на енергия, като например производителите на химикали, стъкло и керамика - вече са свидетели на изпаряване на маржовете поради нарастващите разходи. Някои от тях трябваше да затворят заводи или да преместят производството си в чужбина.

Недостигът на работна ръка засилва натиска. При голямото търсене на работници и инфлацията, която през миналия месец скочи до 10,9% - най-бързия темп от въвеждането на еврото преди повече от 20 години - германските служители в публичния сектор искат увеличение на заплатите с 10,5%, а металурзите - с 8%.

Бързото увеличение на заплатите може да допринесе за засилване на инфлацията, което ще създаде главоболия за политиците. Тенденцията може да накара Европейската централна банка да предприеме по-строги мерки, дори когато икономическите перспективи се влошават.

Фирмите проявяват творчество. Някои фабрики инсталират допълнително ергономично оборудване, за да могат работниците да работят на физически натоварените поточни линии до 60-годишна възраст. Други предлагат четиридневна работна седмица и бонуси за подписване на договори като например екскурзия със скачане с парашут.

Феликс Хюфнер, икономист в UBS Group AG във Франкфурт, очаква до края на 2023 г. заплатите в Германия да нараснат с 3,5%.

"Високите цени на енергията и недостигът на квалифицирани работници със сигурност са пречка за германската индустрия занапред", казва Хюфнер. "Държави като Франция, които имат по-добри демографски показатели, ще имат по-силен производствен капацитет в бъдеще."

Airbus трябваше да намали плановете си за производство на 720 от най-продаваните си самолети A320 в Хамбург тази година, отчасти поради недостиг на работници, което доведе до спад в цената на акциите му. Компанията, която изпитваше затруднения с намирането на електротехници, механици и персонал за инсталиране на друго оборудване в кабините на самолетите, "масивно засили" набирането на персонал, заяви неин говорител.

Междувременно град Хамбург планира собствена кампания на стойност 400 000 евро, за да се конкурира за работна ръка в Дания и да намали недостига на над 20 000 квалифицирани работници.

Автомобилната индустрия удвоява усилията си за създаване на собствена работна сила. Наскоро BMW включи 75 000 служители в програми за преквалификация за нови производствени технологии с по-висока степен на цифровизация и автоматизация. Гигантът в производството на автомобилни части Continental AG е записал 10 %от работната си сила във вътрешното си техническо училище.

Асоциацията на фирмите за металообработване и електротехника M+E посещава гимназиите с флотилия от двуетажни камиони, за да направи директна презентация на учениците. Ръководителите на компаниите набират потенциални служители на горната палуба, докато учениците експериментират с оборудване като миниатюрни роботи долу.

"Преживяхме коронавирус, сега война, а след това и енергийна криза", каза Андреас Раде, управляващ директор на VDA, най-голямата германска асоциация на производителите на автомобили и доставчиците на автомобилни части. "Но недостигът на работници непрекъснато е един от най-важните проблеми."

Проблемът е още по-силно изразен в по-малките фирми, които формират ключови звена във веригите за доставки на най-големите германски производители. В Саксония фирмата за скелета Gemeinhardt Geruestbau GmbH е измислила нов начин да се конкурира за таланти: безплатен тандемен скок с парашут от 15 000 фута при подписване на договор. През август компанията заведе седем стажанти на летището в Бауцен, за да се насладят на това преживяване.

"Скъпо е, но помага", казва в интервю шефът на компанията Дирк Екхарт, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

От четирите най-големи европейски икономики Германия е изправена пред най-голям недостиг на кадри, според проучвания на Европейската комисия. Причините за кризата са различни, но най-значимият фактор е демографският.

Тъй като поколението на бейби-бумърите започва да се пенсионира, няма достатъчно млади хора, които да попълнят редиците. Германската агенция по заетостта оценява недостига на 360 000 до 380 000 души годишно, а до края на десетилетието той ще достигне 500 000 души.

Целият анализ вижте тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
78
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
а урук хай , които отидоха там, какво правят, мъдобаранье ?
77
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Висока цена на енергийните ресурси, сорошните проблеми с доставките от Китай и изведнъж се вижда, колко силна е немската икономика, ако някой не я помпа с евтини продуукти и ресрусри. А и работниците - ами вие им предлагаата 1800 евро заплата, след таксите му остават 1200 ... а на помощи взима 1100 + екстри. Чакай да ти работи. 2020-а, потока на нови емигранти се секна, а старите знаят чалъмите.
76
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е, как да нямат кой да работи - нали си внесоха няколко милиона афганистанци и сирийци! ? Или те работят пълнене на тоалетни чинии??
75
0
 
13
 
! Отговори
ПЕДАНТИЧНО преди 1 година
ХАЙДЕ-ХАЙДЕ 380 000 ПРИ НАСЕЛЕНИЕ НАД 80 000 000 И ВЕРОЯТНО РАБОТЕЩИ 40 000 000 ДАВА 0,95% НЕДОСТИГ ИЛИ ВЪВ ФИРМА С 1000 БАЧКАТОРИ НЕ ИМ ДОСТИГАТ 9-10 РАБОТНИЦИ. ГОЛЕМ КАХЪР...
74
0
 
19
 
! Отговори
Крети преди 1 година
Истината е че описаните фирми напускат Германия заради цената на Газта и статията е написана така зада не злепостави ***.ло.ум.ното немско правителство.
73
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как става това, не разбирам. Хем населението на Германия се увеличава постоянно, хем производството се автоматизира и все по-малко човешка намеса е необходима, в същото все повече кадри липсват! Кък стаа това???
72
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Х417- Личи ти, че не разбираш много от "роботиката".
71
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи хем аутсорсвате навсякъде по Света, хем ревете, каот квалифицираните специалисит не тичат с 200 към вас, зада бачкат в чужбината ви, хем отказвате, да квалифицирате други хора.
70
6
 
1
 
! Отговори
Х417 преди 1 година
Като либерастите си заминат и се промени парадигмата ( капитала СЪЗДАВА нарочно безработни за да "бере" евтини работници), решението ще се окаже много просто както винаги. Гарантирани средства за живот на всеки, а който иска нещо повече си работи и взима много НАД другите. Естествено за да стане това, роботиката трябва да навлеззе силно и веднага навсякъде .
69
4
 
8
 
! Отговори
Джери Бадалуна преди 1 година
99% от предприятия и фабрики са в ръцете на евреи,а те както е известно са циции и никой не иска да работи за тия....
68
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 72 - Братле, малко са. Преди месец, бивш работодател, за когото работех като готвач, в кухня, в която предизвикатеслтвото беше, да не заспиш от скука, със сравнително добро заплащане, храна и договри, ми звъни да ми се моли, да намеря хора. Ако беше преди 5 години, казвам ти, само спменавам на няколко познати и ако не те, то до половин час ще ми намерят няколко човека. Сега питах 15 парчета ... йок. Никой не иска. Всеки си има работа, нови хора нямало.
67
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
E, как така няма работници? Що индженери и астрофизици посрещнаха с мечета, па ся...
66
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 70 - Проблемът е от няколко години. Просто доскоро хората бяха "достатъчно", ама намаляха. Преди за позицията на мияч отнемаше точно 20 минути, преди да почнат първите каднидати. Спокойно за ден имаше по 30-40 души. Днес за 20 дена, ще имаш 6-7 души, ама като почнеш да ги разпитваш, то единия вече работил някъде, другия имал работа, ама проверявал, дали не давали повече и ако случиш на читав и свободен си е късмет.
65
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не е пробелма в кадрите, има. Ноо центие не енергията са високи и вече не могат да са конкурентни на пазара, ако продават на себестойност. Пропускат да пишат, че и много изнасят производство там където има и са евтини суровните. Още не мога да разбера, как индустриите се връзват още на правителството, а не са скочили? Какво толкова са им обещали..
64
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС ни даде тоалетна хартия и банани, мерцедеси и беенвета и да можеме да бегаме на запад, а Русия само москвичи и текезесета.
63
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как до миналата година имаше работници, а сега няма? Да не би да се има в предвид, че газчицата поскъпна драстично и не е рентабилно да се работи?
62
1
 
9
 
! Отговори
69 преди 1 година
До 68 - И допълнение ще кажа, че и за доста нискоквалифицирани позиции няма хора. Посто помощите са далеч по-добър ваиант. Работиш 4-6 месеца, "разболееш се" полоовин година, и я гле - събрал си достатчно, за да отидеш на борсата! И дкато си на борсата, пак ще се разболееш. После ще отидеш на курса за преквалификация, който е правен за хора, които не могат да броят до 10 ... и ще цуцаш 2-3 години, след което повтаряш прцеса. Кой нормален, ще ти работи постоянно тогава?
61
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 68 -Това се случи, когато обществото като цяло започн да изисква по-малко от учениците и студентите си. "Оставате децата, да бъдат деца!" е добър съвет за тези, които притискат малките, да учат неща, които са за 5-6 години над възрастта им, но абсолщтно ужасен, когато кажем, че "тормозим" детето с това, да прекарва 10-15 часа на седмица в писане на домашни. А за университетаа, не ми се говори - нивото няма нищо общ с това, което беше преди само 25 години.
60
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гладът за квалифицирани кадри е огромен по света. За жалост, нашият емигрант в 99% от случаите е берач на малини, кофражист, чистач или шофьор. От такива икономиката отдавна няма нужда, затова и заплащането там е 30-40 пъти по-малко от квалифицирания труд. Същото и у нас, прочее. Ще се избият 1000 за обява за склададжия, а в ИТ сектора има по 0.7 души за позиция.
59
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЖИВИ ДА ГИ ОЖАЛИШ НЕМЦИТЕ, НЕ Е ЦЪФТЕЖ КАТО В РУСИЯ...