Берлин: Очакваме анексиране на Тайван от Китай до 2027 г.

Китай стана най-големият търговски партньор на Германия през 2016 г.
1 дек 2022 18:58, Йоана Цонева
37
Берлин: Очакваме анексиране на Тайван от Китай до 2027 г.
Снимка: БГНЕС

Германия очаква Китай да анексира Тайван най-късно до 2027 г. Това съобщават "Ройтерс" и новинарският портал "Пионер", позовавайки се на класифициран документ, одобрен от германското министерство на икономиката.

Съгласно доклада Берлин е загрижен и за влиянието на Китай върху икономиката на страната.

Посочва се, че министърът на икономиката Робърт Хабек иска да направи Германия по-независима от Китай по отношение на търговията, като се съсредоточи върху алтернативни пазари, като Азиатско-Тихоокеанския регион, Латинска Америка и Африка.

По-рано "Ройтерс" съобщи, че Германия се стреми да намали зависимостта си от Пекин и разработва нова стратегия за Китай. Това обаче може да се окаже трудна задача предвид дълбоките търговски връзки между най-големите икономики в Европа и Азия.

Като част от стратегията Берлин предвижда да създаде стимули за германските компании да инвестират извън Китай.

От началото на годината Германия е предоставила 29 милиарда евро гаранции за инвестиции на предприятия, по данни на Министерството на икономиката.

В документа от 100 страници се призовава за диверсификация на търговските отношения далеч от Китай и за нов "технологичен суверенитет".

Още по темата
Докато Китай намалява зависимостите си, икономическото му значение за ЕС и Германия продължава да нараства, се посочва в доклада.

Китай стана най-големият търговски партньор на Германия през 2016 г.

Германските производители на автомобили имат силно присъствие на китайския пазар, като Volkswagen реализира около половината от печалбите си именно там. Германия и Европа разчитат на Китай и за определени суровини, като например редкоземни елементи.

По отношение на Тайван, островът живее под постоянна заплаха от инвазия от страна на Китай, който претендира, че демократично управляваният остров е част от неговата територия и трябва да бъде превзет - със сила, ако е необходимо.

През 2005 г. Пекин прие закон, даващ на страната правно основание за военни действия срещу острова, ако той се отцепи или възнамерява да го направи.

Тайван обаче отхвърля претенциите на Китай и подчертава, че само жителите на острова могат да решават бъдещето си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
8
 
5
 
! Отговори
Адмирации преди 1 година
Разбира се! Големите сили Сащ, Русия, Китай, си разпределят сверите на влияние, Русия анексира Европа, Китай взима Тайван, Филипини, Тайланд, Индонезия. Сащ ще се насочи към влияние в Латинска Америка, далеч и идва Европа, пък и икономически и демографски, европейците изчезват,затова Русия ще вземе нужните мерки, за да не може умиращите европейски държави да хлопат с оръжие, за да избягват собствените си проблеми в държавите си.
9
2
 
6
 
! Отговори
А!? преди 1 година
До История - ти в коя паралелна вселена живееш? - Че тука в нашата, Америка го прави това?
8
6
 
6
 
! Отговори
Ами преди 1 година
Тайван е част от Китай, така че не виждам нищо нередно.
7
5
 
5
 
! Отговори
Концептуално преди 1 година
"Азиатско-Тихоокеанския регион, Латинска Америка и Африка" са регионите настроени против "цивилизования запад" (НАТО). Та... Успех желаем!
6
6
 
2
 
! Отговори
История преди 1 година
Китай са Гениални! Първо бавно и систематично убиха цялата руска икономика и каквото и да е било производство останало от СССР, след това започна Запада и САЩ като е на път да унищожи и тях. Икономически превзе почти цяла Африка и си пробива път към Австралия и Латинска Америка. Китай накара Русия да воюва с Украйна, за да може да отслаби и Русия и Европа и НАТО и след това ще се бие с квото остане и ще завладее света. Браво.
5
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 27-*** дали ще има ЕС?
4
1
 
8
 
! Отговори
ЗАЕТО! преди 1 година
"министърът на икономиката Робърт Хабек иска да направи Германия по-независима от Китай по отношение на търговията, като се съсредоточи върху алтернативни пазари, като Азиатско-Тихоокеанския регион, Латинска Америка и Африка." - е те точно тия райони правят Китай независим от ЕС!
3
0
 
12
 
! Отговори
Озадачен... преди 1 година
Заглавието как се връзва със изложението? Или това са нови висини във журналистическото изкуство?
2
5
 
12
 
! Отговори
Тираджията Z преди 1 година
Че кога Китай е губил Тайван че да има нужда да го анексира?
1
0
 
5
 
! Отговори
ноби преди 1 година
2027 ? оптимисти