Джипита: Пари от здраве не се спестяват

Обявиха се против промените, ограничаващи профилактичните прегледи
Обновена: 13 дек 2010 16:40 | 13 дек 2010 16:40,
60
Джипита: Пари от здраве не се спестяват
Снимка: БГНЕС

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) отново настоя за преразглеждане на подготвяните от Министерството на здравеопазването промени в Наредба № 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията.

Наредбата, в която е заложено намаляване на честотата на някои профилактични прегледи, излезе през август, когато начело на ведомството бе Анна-Мария Борисова.

Още тогава медиците се обявиха против готвените промени, а от министерството казаха, че става дума за проект и наредбата още не е подписана от министъра.

Сега здравното ведомство публикува същия документ, според общопрактикуващите лекари – без промени.

От организацията изпратиха открито писмо до министъра на здравеопазването Стефан Константинов с искане да се преосмислят някои от предложенията в наредбата.

А ето и една малка част от тях:

– Хората между 18 и 40 години ще минават на електрокардиограма и на изследване на кръвна захар и холестерол веднъж на три години, освен ако няма наличие на рискови фактори. В такъв случай изследванията ще са всяка година;

– Жените над 40-годишна възраст ще се подлагат на мамографски преглед през 2 години. Веднъж годишно на мамограф ще ходят тези, които са с повишен риск (имат роднини по първа линия с рак на млечната жлеза или са на хормоналнозаместителна терапия);

– Изследване на пълна кръвна картина ще се прави веднъж на 5 години при хората до 65 години. За всички над тази възрастова граница изследването ще е веднъж в годината.

„Каква информативна стойност има изследване на пълна кръвна картина, което се прави веднъж на пет години? И с какво допринася това изследване, ако се прави ежегодно при хората над 65 години?“ Това са само част от въпросите, които общопрактикуващите лекари задават на здравния министър.

От сдружението определят проекта като „спестяващ, но лишаващ“ пациентите.

Промените ще ограничат възможността за ползване на ефективна медицинска дейност и ще доведат до „демотивация на пациентите активно да участват в процеса на профилактиката“, се посочва в писмото на НСОПЛБ.

Според медиците спестяването на пари е вероятен плюс, но не и за пациентите, защото това са пари, спестени от здраве.

В писмото си до здравния министър те припомнят, че преди години в Националния рамков договор беше заложена подобна периодичност на изследванията, която „се доказа като нерационална“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
БЪ!Сметни каското на едногодишна кола бе!И виж колко стотинки отделя държавата за здравето на едногодишно дете!Позор!
57
0
 
4
 
! Отговори
доволна преди 13 години
Много съм доволна он Джипито ни.Колкото пъти сме я потърсили винаги е била на ниво..Със тясна специалност педиатрия и сега обща медицина - глези ни като деца и ми е приятно да поболедувам понякога.Доверявам й се напълно.
56
1
 
1
 
! Отговори
Ъ? преди 13 години
"Докато каско+гражданска струват 10 пъти повече от здравна осигуровка,оправия в здравеопазването няма да има"! Както и да го смятам, няма да не излезе - дори и ако се съглася с теб, че делът на работодателя трябва да се извади от здравната вноска, а а аз не се съгласявам. Освен това каското не е задължително. То е нещо като доплащането, като избора на екип, нали така?
55
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Смятай, ако можеш. 12х64 = а (Максимална вноска) Реално 12х16. 2000 + 150 = бТи кажи кое е по-голямо. Ако ти се вижда нормално това, значи не си в час.
54
3
 
0
 
! Отговори
Ъ? преди 13 години
Ще ме убиеш! Викаш, където е 1 месец, там са 12.
53
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Каско - минимум 300 лева, като може да стигне и над 2500. Гражданска - минимум 150 лева. Здравна осигуровка - максимум 160 лева месечно, като само 64 от тях за сметка на работника. Други въпроси имаш ли?
52
2
 
2
 
! Отговори
не се превъзнасяй преди 13 години
Навремето се записахме цялото семейство при лекарката на детето, защото ни помоли. Имаше нужда от пациенти, а ние въобще и не смятахме да си избираме лекар и не го бяхме направили до този момент. Нямали сме проблеми с нея, нямали сме и здравни проблеми, за по точно, и нещата си останаха така. Други си сменят всяка година джипитата. Не абсолютизирайте, ако не искате и опонентите ви да абсолютизират.
51
0
 
4
 
! Отговори
яо преди 13 години
Истина за която вече никои не си спомня-за съжаление.А и тези които плюят по личните лекари в повечето случай са го избрали именно за доброто име с което се ползува в обществото.Нали никои не иска да попадне при човек за когота се говори лошо,особено в малките населени места.
50
0
 
6
 
! Отговори
SJ преди 13 години
Стига сме обсъждали личните лекари,добри или лоши,това е въпрос на друг коментар.Проблема с липсата на профилактика винаги се е усещал в България а с тези мерки ще стане и много голям.Докато няма нормална профилактика,трудно лечимите заболявания ще се откриват в стадии за болнично лечение и с лоша прогноза за изход.Трябва да има система,която да се опитва(казвам опитва,защото не винаги е възможно) да улавя най-вече социално значими заболявания в по-ранни стадии.Иначе......
49
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Добро утро!Я да видим дека са коментарите?
48
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Няма финансово по - изгоден начин за обслужване на населението от системата на семейните лекари!
47
1
 
4
 
! Отговори
истина е преди 13 години
За семейни лекари преди 10 години се обявиха само тези лекари ,които бяха с авторитет и сигурни ,че ще имат необходимия брой пациенти.След което медиите и "специалистите " от ДКЦ-тата ,които не посмяха са се ИЗЛОЖАТ НА обществената оценка сринаха идеята на здравната реформа.
46
0
 
4
 
! Отговори
практичност преди 13 години
Има добър софтуер за оценка индивидуалния риск за здравето на пациента.И подхода трябва да е строго индивидуализиран и гъвкав.В смисъл : при един има рекс от диабет ,при друг от рак ,при трети - анемия..
45
5
 
2
 
! Отговори
Ей преди 13 години
Ама че са хитри.Отклоняването на пари от основните житейски нужди като храна, ток, парно, транспорт, чистота и т.н. ЩЕ ИМ ДОНЕСЕ И ПАРИ И ОЩЕ МНОГО НОВИ БОЛНИ.
44
3
 
3
 
! Отговори
Данчо преди 13 години
Това вече си е геноцид!А бе *** печалбари,защо не приложите английската здравна система?Къде са ***,които ни пробутаха тази *** американска гилотина?!
43
7
 
2
 
! Отговори
WHAT IS THIS ? преди 13 години
"Джипита: Пари от здраве не се спестяват".....,a....oт болести ли се спестяват ?.....На всички ни е ясно , че ако хората са здрави , джипитата ще пукнат от глад , но не можеше ли някак си , по-заобиколно да си го кажат ?
42
2
 
1
 
! Отговори
лудия преди 13 години
ни изследвания на кръвта ни кардиограма съм си правил за профилактика само за медицинско за работа съм давал крува а на лекар ходя за болничен и то само ако съм мн болен ,неща профилактика.
41
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Върни си Бай Тошо.
40
1
 
4
 
! Отговори
poohy преди 13 години
Защо не показва коментарите.
39
1
 
14
 
! Отговори
poohy преди 13 години
Явно за здравните министри здравето на населението не е национален приоритет. Не може да им влезе в административните глави, че тук не става въпрос за търговска фирма и всичко подвеждано под този абсурден знаменател опорочава изоснови лекарския труд , убива населението. Да не говорим за идиотския лимит на направленията за специалист.