Китай има нужда от капиталическия Хонконг. Защо?

Хонконг е главният икономически излаз на Китай към света
20 авг 2019 21:30, Елка Василева
60
Китай има нужда от капиталическия Хонконг. Защо?
Снимка: архив, Reuters

Хонконг вече няма същата тежест в китайския БВП, колкото при връщането му на Китай през 1997 г., но разтърсваният от безпрецедентни продемократични протести полуавтономен регион остава главният икономически излаз на Китай към останалия свят, пише Франс прес.

Политическата криза в бившата британска колония поставя в опасност хонконгската икономика и може да има по-тежки последици от тези на финансовата криза от 2008 г., предупреди неотдавна назначената от Пекин шефка на местната изпълнителна власт Кари Лам.

А подобно забавяне на икономическия растеж вероятно ще се отрази и на Пекин.

Вярно е, че БВП на Хонконг вече е само 3 процента от този на Китай спрямо близо 18,5 процента през 1997 г. по данни на Световната банка.

Бившата британска колония обаче остава важно място за втората световна икономическа сила.

"Значението на Хонконг за китайската икономика е несъразмерно с големината му" от едва 1100 кв. км, подчерта Тянлей Хуан в анализ за вашингтонския Институт за международна икономика "Питърсън".

От 1997 г. Пекин "разви огромни икономически и търговски интереси в тази територия. Китайските управници си дават сметка, че за да осигури собственото си благоденствие, Китай продължава да се нуждае от един капиталистически Хонконг", добави той.

Още по темата

Още повече, че някои от тях имат лични сметки в хонконгски банки и пряко са инвестирали в недвижима собственост, фирми и магазини на територията.

"В Хонконг има масирани инвестиции на т.нар. червена аристокрация", членове на ръководството на Китайската комунистическа партия, подчерта анализаторът от Хонконгския китайски университет Уили Лам. "Те не искат борсовият пазар и пазарът на недвижими имоти да се сринат", отбеляза той.

Свободно движение на капиталите

Полуавтономната територия съдържа много предимства за китайските предприемачи.

Тя е на четвърто място в класацията за 2019 г. на Световната банка за благоприятен бизнес климат, докато континентален Китай е чак на 46-о.
Така хиляди китайски компании се възползват от лесното движение на капитали в Хонконг за разлика от останалата част от страната, където няма такава регулаторна гъвкавост.

Числата за преплитането на икономиките на Хонконг и на континентален Китай говорят от само себе си. Според хонконгския Съвет за развитие на търговията близо 60 процента от идващите от Китай инвестиции минават през Хонконг. В другата посока полуавтономният регион също влива много капитали: той е най-големият източник на преки чуждестранни инвестиции в континентален Китай по данни на хонконгския търговски съвет.

Голям финансов център

Хонконг е един от главните финансови центрове на планетата, където се търгуват акции на голяма част от китайските фирми.

От 1986 г. девет от десетте най-големи листвания на хонконгската борса са на китайски компании по данни на фирмата, която управлява индекса Хан Сън.
Там вече се котират интернет гигантът Тенсент и застрахователният гигант Пин Ан, а титанът на онлайн търговията Алибаба, който вече се котира в Ню Йорк, обмисля да търгува с акциите си и в бившата британска колония, за да си осигури достъп до азиатските инвеститори в обстановката на технологична война между Пекин и Вашингтон.

Ако антипекинското протестно движение продължи, това може да нанесе тежък удар на котираните на хонконгската борса китайски компании.

"Способността (на Хонконг) да мобилизира капитали за китайските компании ще се подрони, ако политическата нестабилност продължи", подчерта преподавателят в Хонконгския университет на науката и технологиите Мин Сън.

Юридическа сигурност

В китайско-британската декларация от 1984 г. се регулира настъпилото през 1997 г. връщане на територията на принципа "една страна, две системи" - специален статут, който по план трябва да продължи 50 години.

Тази автономия дава на хиляди чуждестранни фирми от банковия, застрахователния и консултантския сектор, както и на стотици китайски компании юридическа сигурност, за разлика от континентален Китай.

"Американските, европейските и азиатските многонационални компании искат договорите им да се подписват в Хонконг, защото ще се регулират от закони и правилници от британски тип. Ако подпишат в Шанхай, няма подобна защита", отбеляза Уили Лам.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още по темата: КитайХонконг
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Интересно ми е дали има поне една статия, под която *** и путинистите да не споменат грохналия старец Сорос :) Ей тоя Сорос като умре, ще ридаете 3 седмици, че няма кой да запълва болните ви фантазии.
19
2
 
1
 
! Отговори
Факт преди 4 години
Ключовото е,че БВП на Хонгконг е само 3% от китайския,а населението-1%.Демек няма да е толкова трудно да им намерят цаката,но просто не искат излишен шум.
18
11
 
10
 
! Отговори
Русия преди 4 години
Много бързо могат да му сменят статута и да направят такъв много по-богатия Шанхай. Но няма нужда, просто трябва да изтрепят Хонгконгската мафия и точка.
17
3
 
14
 
! Отговори
Коки преди 4 години
Ние да не гледаме Китай и Хонконг, а да гледаме нашата си загиваща държава. Тези два народа ще се оправят и имат огромно население. Ние изчезваме.
16
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Малко нелеп въпрос е зададен, защото значението на Хонконг за Китай е второстепенен факт, а първостепенният факт е, че Хонконг е китайски и точка!
15
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Китай има нужда от капиталическия Хонконг. Защо?"Струва ви се странно някоя държава да има нужда от територията си ли?
14
3
 
8
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Статията е изненадващо правдиваЧервената аристотрация в ККП върти милиарди в Хонконг... Не може да си позволи лукса - да счупи "прасето касичка"Но китайците са тарикати... Ще намерят начин.
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво е капиталически?Или аз нещо имам дупка в знанията,или е грешно написано заглавието.
12
2
 
5
 
! Отговори
До 6 преди 4 години
Ах, щях да забравя! Басейнът на река Мисисипи е на Франция!
11
9
 
10
 
! Отговори
китаец преди 4 години
Китай е номер едно икономическа сила в света и няма нужда от никой
10
11
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 6 АнонименКакви технологии те гонят в Хонконг ! Технологиите и фабриките са в Китай а Хонконг е една перачница на мафиотски пари и развъдник на сороскиНПОта ама китайсдкия дракон ще ги спържи с танковете в близко време
9
1
 
7
 
! Отговори
защо защо преди 4 години
прочета ли защо в заглавито директно затварям не страницата ами целия браузър !аман отддзжурналя!! пфуне го четете този сайт и не коентирайте
8
7
 
8
 
! Отговори
До 6 преди 4 години
Хонг Конг, Макао, Тайван, островите в Южнокитайско море са на Китай!В същото време Тексас, Калифорния, Аризона, Ню Мексико, Юта, Невада са на Мексико. Аляска е на руснаците. Флорида и Пуерто Рико са на Испания. Хаваите са независима държава. Всичко от р. Мисисипи назапад е на индианците.
7
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Капиталист ли е - резни му кратуната.
6
14
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Една от големите, исторически грешки на Великобритания, беше връщането на тази перла на британската корона, на изостаналия, мракобесен, тоталитарен Китай!Така обрекоха и населението на мегаполиса на страх, несигурност и репресии
5
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До1 Не съм сигурен , че казваш истина. Китай е голям и беден народ. Хонконг малък и много богат народ. Китай иска да присвой технологиите. Да не са в индивида с име , собственост патент. А като всички комунисти на готово и то без пари да окроде . На партиен език му казват да Обсеби в името на колектива.
4
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
След това досадно заяждане на западните евреи, просто ще видите как Китай ще извърти Америка. За съжаление ви е бедна фантазията с каква цивилизация се захващат. *** нали рева, че са им хакнали сървърите на военните и са крали. И накрая пръъъцц на нунджакото. Хапна ориз малко, да се стегне. Аз си трая, сеир ще гледаме, пак ще реват като мечки. Ако ги пуснем на Белене и тиквата ще реве, но и ние с него.
3
2
 
20
 
! Отговори
Copocoид преди 4 години
Абе, защо нощната статия е за Китай?Дайте да коментираме за новите паспорти на жилищата!След избиването на козите и прасетата, идва ли реда да събаряме панелките за да има наематели на новите празни апартаменти на Гербавите крадци?
2
4
 
10
 
! Отговори
А бе преди 4 години
Ще вкарат и Хонгконг в пътя,бъдете сигурни.Ако трябва няколко милиона ще поработят безплатно и не по специалността.Впрочем,тия дето вдигат патърдия едва ли са точно най-заетите,едва ли ще липсват толкова на икономическия живот.
1
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай няма нужда от нищо. Спрете лъжите.

Спонсорирани публикации