В търсене на свободата: Мадалена Гордиано - робиня от 8-годишна

Тя слугувала на университетски професор от Бразилия 38 години
9 яну 2021 17:52, Петя Славова
45
В търсене на свободата: Мадалена Гордиано - робиня от 8-годишна
Снимка: БГНЕС

На 27 ноември 2020 трудовият инспектор Умберто Монтейро Камазми и екипът му се насочват към един апартамент, за който имат съдебна заповед за претърсване. Камазми координира борбата срещу робския труд в бразилския щат Минас Жерайс. Работата му го отвежда най-вече до фабрики и ферми.

Живот на 5 квадратни метра

Този път обаче е различно: съседи на един университетски професор в град Патос де Минас подали сигнал. Според тях, с домашната прислужница на професора нещо не било наред.

"Те забелязали, че Мадалена се тревожи, когато работодателят ѝ забележи, че говори с други хора. Когато тя започнала да слага бележки под изтривалката на съседите, с които молела за тоалетни принадлежности и малки суми пари, те вече сериозно се усъмнили, че нещо не е наред", разказва Камазми. В апартамента подозренията се потвърдили бързо: Мадалена Гордиано полагала труд, който може да се категоризира като робски - тя нямала регистрация, нито фиксирано работно време, отпуска или истинска заплата. В просторното жилище на Далтон Сезар Милагрес Ригейра на нея била отредена стаичка с площ 5 квадратни метра и то без прозорец.

"Спалнята ми наистина не беше хубава", спомня си бразилката от африкански произход. 46-годишната жена днес живее в институция, в която ѝ оказват социална и психологическа помощ. Тя трябва да навакса и с всички ваксинации. "Има толкова много неща, за които трябва да се погрижа, толкова много нови знания. Например как да изтегля пари или да използвам мобилен телефон. Главата ми бръмчи, все още не съм осъзнала какво ми се случи", споделя тя.

Над 350 000 модерни роби

Случаят на Мадалена Гордиано разбуни духовете в Бразилия. Защото и други споделят нейната съдба. Според неправителствената организация "Walk Free Foundation" над 350 000 души в Бразилия живеят в условия, наподобяващи робство. Под това се разбира "невъзможността да напуснат или да предотвратят ситуации на заплахи, насилие, принуда, измама или злоупотреба с власт".

Държавата следи за подобни злоупотреби от 1995 година насам. Оттогава са спасени 55 000 работници, но едва 21 от тях са работили по домовете. Камазми обяснява, че влизането и контролирането на частни домове е много трудна задача. "Освен това работещите по домовете често са толкова зависими финансово и емоционално от семействата, за които работят и при които живеят, че им е изключително трудно да се освободят от тези структури."

Подобна е била и ситуацията при Мадалена. "Знаех, че нещо не е наред. Но се страхувах, не знаех как да подам жалба в полицията", спомня си тя.

Осиновена, но не съвсем

На 8-годишна възраст бедното момиче потропва на вратата на семейство Ригейра, за да моли за храна. Родителите на Мадалена получават обещанието, че тя ще бъде осиновена и отгледана от семейството. Първоначално те поддържат спорадично контакт с нея, а в последните години той е напълно прекъснат. Обещаното осиновяване така и не се случва.

Семейство Ригейра спира момичето от училище. Вместо да учи, тя трябва да пере, чисти и готви. "Достатъчно голяма съм, за да работя, казваха ми тогава", разказва Мадалена в телевизионно интервю, предава "Дойче веле".

В началото на века тя е "дадена" на един от синовете на семейство. Поне на хартия момичето се омъжва за 78-годишния роднина на Далтон Ригейра. Когато 2 години по-късно мъжът умира, Далтон Ригейра започва да прибира вдовическата пенсия, която ѝ се полага.

Затвор грози семейство Ригейра

Междувременно Далтон Ригейра е освободен от университета, в който работи. Той твърди, че Мадалена е като сестра за него и че никога не я бил принуждавал да върши нещо. Камазми не е склонен да му повярва. "Защо никога не е взимал Мадалена със себе си по време на отпуска, разходка или на някое семейно тържество? Как може университетски професор да приеме, че неговата "сестра" не получава никакво образование?"

Някои от членовете на семейството Ригейра могат да бъдат осъдени на няколко години затвор. Покрай разкриването на историята на Мадалена Гордиано през последните месеци в Минас Жерайс са получени съобщения за още пет подобни случая. "Вероятно тази година ще има значително повече контрол в частните домове", казва Умберто Камазми.

Самата Мадалена Гордиано сега предпочита да гледа напред: "Просто искам тези хора да стоят надалеч от мен. Искам да наваксам с училището и да пътувам. Може би и да се сдобия със собствен апартамент - това би било добре."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
5
 
! Отговори
А в БГ как е ? преди 3 години
Тук свободата направо е НАВСЯКЪДЕ , и всички са свободни .... като например "свободните" шивачки из многобройните фирмички в южна България . Получаващи "достойно" заплащане за 12 часовата си работа .... "свободните" пенсионери, работили за държавата по 40-50г. и сега "свободно" получаващи по 100лв. пенсия. Тук всички , повтарям всички получават мнооого добро заплащане за работата си и никой не иска да бяга в чужбина.Ако бяхме от Третия свят,това тук щеше да е робство, ама ние не сме. НАЛИ ?
36
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
23Китай на снимки е като тук да снимат подбрано сгради, за къщи да покажат именията в Бояна. Една фотосесия пред Бедрум или хитова чалготека и западняците ще се шашнат. Чужденци милионери са ме питали откъде тук имаме пари за толкова ламборджинита и ферарита и нали уж сме бедна страна... Отвори сайт за имоти и виж какви имения се продават у нас. Това прави ли теб и масата богати?Снимките не показват истинския живот. Поне не тези от брошурите.
35
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
29Само 17 бедни в една китайска провинция? Я пак. Виж хубаво как живеят там "богатите" работници. За повечето да отидат при родата веднъж годишно е немислимо, живеят в коптори, спят в шкафове в офиса, защото нямат пари за квартира.Друго интересно за размисъл е там колко често поради политиката за едно дете в семейство са абортирали момичетата и сега има цели села без жени и случаи двама братя да делят една жена и да са щастливи, че изобщо са били някога с жена за разлика от другите в селото.
34
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до 23Добре ли си?"че на промитите западни мозъци, които дори труда не си правят да погледнат снимки от Китай им е бедна фантазията" ,те не гледат снимки,западняците имат фирми там, от цял свят имат производства или предсавителства в Китай, да не мислиш,че ще изпуснат евтината работна ръка и милиардния пазар на Китай?
33
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да и жива и здрава,да си вземе желания от нея дом и дано има късмет в живота!
32
3
 
10
 
! Отговори
мда преди 3 години
А в демократичната плуралистична членка на ЕС и НАТО американската партньорка България има индивиди, от съдържанивто на чието нощно шафче може да паднеш от стола, но 85% от населението живее не твърде скромно, ами направо в бедност и мизерия.
31
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия и Китай ще повишават стандарта си на живот, населението на ЕС и САЩ все повече ще обеднява.
30
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Каква сила е Китай след като партията си определя капиълистите. Кой да е милионер и кой къде да работи в кои колективи и какви пари да получава.Гладен няма да е но и право на избор няма. Собственоста му е зависима от партията
29
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За роб се приема. Човек без собственост, лични документи, право на избор.
28
9
 
3
 
! Отговори
SS преди 3 години
Колкото и неверотно да ви звучи няма по производителен труд от робския. Трудовата повинност навремето,бригадирското движение,строителните и ж.п. войски ,общественно полезния труд всичко това е форма на робство.Колко хора живеят в жилища посроени от безплатния войнишки труд ? Има щял град построен от бригадирите,ж.п.линията Пловдив-Карлово е построен доколкото знам от трудова повинност и бог знае колко още.Не си мислете че родския труд ще изчезне.
27
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В китайска провинция има само 17 бедни от 80 млн. население. В България при ЕС и НАТО над 80% жиевят в бедност, а в провинцията е мървтило, всичко се блъска в пренаселена София която се пръска по шевовете, за да работи за мизерно заплащане.
26
8
 
12
 
! Отговори
до 23 преди 3 години
другарче, отиди в китай от богатстово ще ти падне шапката, но няма нужда да ходиш погледни дори нашумелият Ухан как изглежда на снимки в Интернет, като град от 22-ри век! за съжаление Китай стане Велик, докато запада се успояваше колка са зле и колка са бедни, те се изтласкаха толкова напред, че на промитите западни мозъци, които дори труда не си правят да погледнат снимки от Китай им е бедна фантазията!
25
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това е, има добър живот само в държави основани от бели англосаксонци.САЩ, Канада, ЕС, Австралия, Нова Зеландия.Африка, Ю. Америка, Азия има много робство и затова тези хора бягат към горепосочените държави.
24
3
 
3
 
! Отговори
8 години свобода преди 3 години
не е малко, у нас р0б се раждаш, р0б умираш!
23
1
 
15
 
! Отговори
SS преди 3 години
Форми на робство има много.За съжаление се измислят все по нови.Идващата финансова криза ще задълбочи модерното робство.Помислете си. От какво не сме зависими ? Уволняват те от работа,или ти блокират банк.сметка и ставаш балон.Имаш фирма,пречиш на някого идват слагат ти непосилна глоба и край.По един или друг начин полуроби сме всички.
22
7
 
11
 
! Отговори
Личен избор преди 3 години
До До 21Мда,донякъде и ти си прав. Трудно, но не невъзможно Робовладелския строй е приключил с бунтове на робите, родени като роби, обучени от деца да бъдат роби и всички те абсолютно неграмотни, защото знанието тогава е било приоритет само на господарите.Впрочем модерното робство не е само в третия свят.Има го и в Англия и в Германия и в Арабския свят и в Азия... навсякъде където има хора с робско подсъзнание има и робовладелци.Повтарям.Не можеш да направиш роб някой който обича свободата.
21
7
 
16
 
! Отговори
До 12 преди 3 години
В Китай няма бедност? Ти от какво си облъчен? Бедността в Китай е брутална!
20
0
 
19
 
! Отговори
До 21 преди 3 години
Мда, донякъде съм съгласен. Когато обаче си роб от дете и това, което познаваш е само робство, тогава е мн трудно да се откъснеш и да се противопоставиш. Знанието е най ценното нещо на тоя свят! Само тогава можеш да бъдеш свободен!
19
12
 
12
 
! Отговори
Личен избор преди 3 години
Робството е въпрос на избор.Личен избор.Някои хора е по-комфортно да се подчиняват на другите отколкото да вземат сами решения за съдбата си.Много хора ИСКАТ да има над тях някой всемогъщ и с власт,кото да ги напътства,които да им казва какво е добре за тях и който да ги води.Другата група хора са тези които разчитат на собствените си сили и САМИ решават съдбата си .Опитайте такъв човек да го подчините на волята си.ЩЕ ВИ ПРЕГРИЗЕ ГЪРЛОТО.Робство не може да съществува без съгласието на роба.
18
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кошмари в една държава от третия свят.

Спонсорирани публикации