Пет начина да спасим планетата от глобалното затопляне

Учени от ООН изложиха план, който да ни спаси от най-тежките последици
Обновена: 5 апр 2022 17:02 | 5 апр 2022 17:00, Нели Христова
62
Пет начина да спасим планетата от глобалното затопляне
Снимка: БГНЕС

Опасностите от изменението на климата са добре докладвани от години. Но това, на което е обърнато по-малко внимание, е как светът би могъл ефективно да се справи с проблема,

Учени от ООН изложиха план, който според тях може да помогне на хората да избегнат най-лошите въздействия от повишаването на температурите.

Докладът на Междуправителствената група на ООН по изменение на климата (IPCC) по същество призовава за революция в начина, по който произвеждаме енергия и захранваме нашия свят.

За да се избегне много опасно затопляне, въглеродните емисии трябва да достигнат своя пик в рамките на три години и бързо да спаднат след това.

Дори тогава ще е необходима технология за изтегляне на CO2 от въздуха, за да се поддържат ниски температури.

Ето пет ключови идеи, които според изследователите са от решаващо значение за запазването на света в безопасност.

1 - Премахването на въглищата отново е в основата

63-те плътни страници на доклада на IPCC са отрупани с квалификации и гъсти бележки под линия.

Но цялото многословие не може да скрие централното послание на учените. Ако светът иска да се измъкне от опасното затопляне, премахването на изкопаемите горива е в основата.

Поддържането на света под 1,5C изисква емисиите да достигнат своя пик до 2025 г., казват изследователите, и да се свият с 43% до края на това десетилетие.

Най-ефективният начин да направите това превключване е да генерирате енергия от устойчиви източници като вятър и слънце.

Авторите посочват срива на разходите за тези технологии, спад с около 85% през десетилетието спрямо 2010 г.

И докато войната в Украйна кара правителствата в Европа да флиртуват с богатите на въглерод въглища отново, има широко политическо признание, че евтината, устойчива енергия е единственият път към властта без Путин.

Така че за да се запази температурата на планетата ниска (както и политиката на настоящето), IPCC вярва, че въглищата най-накрая трябва да бъдат премахнати завинаги.

"Мисля, че това е много силно послание - не трябва да има няма нови въглищни електроцентрали. В противен случай наистина рискуваме температурата да се покачии над 1,5C", казва проф. Ян Кристоф Минкс от Университета в Лийдс и водещ автор на IPCC координация, пред BBC. "Мисля, че голямото послание, идващо оттук, е, че трябва да сложим край на ерата на изкопаемите горива. И не само - трябва да сложим този край много бързо."

2 - Пайът в небето става истински...

Преди няколко години идеята за технологично решение на изменението на климата като цяло се разглеждаше като ексцентрична.

От пръскане на вещества в атмосферата, за да се охлади Земята до блокиране на Слънцето с космически щитове -  различни идеи бяха изложени на подигравки, отречени и бързо забравени.

Но тъй като климатичната криза ескалира и намаляването на въглеродните емисии се оказа трудно, изследователите бяха принудени да разгледат отново ролята на технологиите както за ограничаване, така и за намаляване на CO2 в атмосферата.

Технология за улавяне на въздух в Исландия извлича CO2 от атмосферата, който след това се превръща в скала.
Идеята за отстраняване на въглеродния диоксид (CDR) вече е напълно мейнстрийм, като получава и  одобрението на IPCC в този последен доклад.

Учените са откровени - поддържането на ниски температури всъщност няма да е възможно без някаква форма на отстраняване, било то чрез дървета или машини за филтриране на въздух.

Има много съпротива от страна на природозащитниците, някои от които обвиняват IPCC, че отстъпва на страните производителки на изкопаеми горива и поставя твърде голям акцент върху технологии, които по същество остават недоказани.

"Основният недостатък, който виждам, е, че докладът е твърде слаб по отношение на бързото премахване на изкопаемите горива", казва Линда Шнайдер от фондация "Хайнрих Бьол" в Берлин. "Надявах се, че докладът ще предложи най-надеждния вид безопасни пътища, за да не превишим 1,5C, без да разчитаме на технологии, за които просто не знаем дали ще работят."

3 - Ограничаването на търсенето е тайното оръжие

Една от големите разлики в този доклад от предишни издания е, че социалните науки се представят силно.

Това е основно фокусирано върху идеите за намаляване на потреблението на хората от енергия в областта на подслон, мобилност и хранене.

Това обхваща множество области – включително нисковъглеродни диети, хранителни отпадъци, как изграждаме нашите градове и как пренасочваме хората към по-благоприятни към въглерода транспортни възможности.

Електрическите автомобили могат да направят голяма разлика в емисиите от транспорта, но се нуждаят от инвестиции в технология за зареждане, за да се ускори усвояването.

IPCC вярва, че промените в тези области биха могли да ограничат емисиите от секторите за крайно потребление с 40-70% до 2050 г., като същевременно подобрят благосъстоянието.

Това е огромна цел, но докладът е доста специфичен и подробен - и да, ще изисква стимули и тласъци от правителствата.

Но изглежда като доста безболезнен начин наистина да окажете влияние.

4 - Охлаждане на планетата с пари...

Справянето с изменението на климата често се отлага поради предполагаемите последици за високите разходи.

Но този смисъл се промени през последните години, тъй като финансовите последици от климатичните бедствия непрекъснато нарастват.

Сега IPCC предлага нови насоки за разходите.

От организацията казват, че все още има твърде много пари, които текат към изкопаеми горива, а не към решения за чиста енергия за климата.

Ако субсидиите за изкопаеми горива от правителствата бъдат премахнати, това би намалило емисиите с до 10% до 2030 г., според Грийнпийс.

В дългосрочен план IPCC казва, че моделите, които включват икономическите щети, причинени от изменението на климата, показват, че глобалните разходи за ограничаване на затоплянето до 2C през този век са по-ниски от глобалните икономически ползи от намаляването на затоплянето.

Поддържането на температури под 2C струва малко повече, но не много, като се имат предвид избегнатите щети и широк спектър от съпътстващи ползи като по-чист въздух и вода.

"Ако вземете най-агресивните сценарии в целия доклад, това ще струва най-много 0,1% от предполагаемия темп на годишен растеж на БВП", казва проф. Майкъл Граб от University College London, водещ координиращ автор на доклада. .

5 - Изяжте богатите... или ги копирайте?

В този доклад отново се акцентира върху огромното въздействие, което по-богатите хора оказват върху планетата.

Според IPCC 10% от домакинствата с най-високи емисии на глава от населението допринасят с до 45% от емисиите на парникови газове в домакинствата, базирани на потребление.

По същество докладът казва, че най-богатите хора в света харчат твърде много от парите си за мобилност, включително за частни самолети. Така че бихте си помислили, че това ще ги направи добри цели за по-голямо данъчно облагане или други средства за ограничаване на емисиите им?

Това може и да е така, но някои автори на IPCC вярват, че богатите имат друга роля, за да помогнат на света да достигне нулеви нетни нива.

"Богатите хора допринасят непропорционално за по-високите емисии, но имат висок потенциал за намаляване на емисиите, като същевременно поддържат високи нива на благосъстояние и приличен жизнен стандарт", казва проф. Патрик Девайн-Райт, водещ автор на IPCC от Университета в Ексетър. "Мисля, че има хора с висок социално-икономически статус, които са в състояние да намалят емисиите си, като станат модел за подражание на нисковъглеродния начин на живот, като изберат да инвестират в нисковъглеродни бизнеси и възможности и като лобират за строги политики в областта на климата."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
4
 
! Отговори
vlady преди 2 години
До МнИма още милиард години докато светимостта на Слънцето нарасне по-сериозно.
28
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лесно е - спирате замърсител номер 1 - огромните фабрики в Китай и САЩ, и няма да има проблеми с климата. Аз дали ще стана вегетарианец или ще спра да изпускам по-малко газове земята няма да я огрее особено.
27
10
 
5
 
! Отговори
Таня преди 2 години
Пътувам с велосипед. Електроенергия имам от фотоволтаични панели, а топлата ни вода се нагрява от слънцето, като тръбите минават по покрива на едната ни спалня. Нашето семейство е енергийно независимо. Плащаме 6-7 евро ток на месец и това са такси. На практика не потребяваме нищо от мрежата.
26
3
 
3
 
! Отговори
Teo преди 2 години
Вариант 6 - една Жар Бомба в Йелоустонската калдера ще свърши работа. Или 5-6 минутмена.
25
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хаах еми то нали в Европа сме водещи в зелените работи, видни пазители на планетата. И каква стана тя? Чичо Володя леко ни застана зад зелените дъта и се кани яко да ни накаже. Ясно е, че плана е за драстично намаляване на населението по един или друг начин. След това, природата сама ще си залеси и ще си издърпа въглеродния диоксид обратно. А останалите човечета иж ще си живеят по-комфортно и без такава бясна консумация. Явно и капитализмът е вид пречка пред опазването на планетата.
24
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глобалистите освен извратени социопати се оказаха и доста невежи,защо?Защото слънцето като всяка звезда рано или късно се разширява и умира,от там идва глобалното затопляне!!Та как ще го спрем?
23
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
6-ти начин: избиват се двукраките, и планетата се рахатисва.
22
1
 
11
 
! Отговори
5 начина? преди 2 години
Начин 1 - Харп. Начин 2 - пандемия. - издъни се. Начин 3 - Война.... и инфлация.... чакаме резултат. Начин 4 ??? Начин 5???. Леле, направо не ми се мисли какво ни готвят.
21
2
 
7
 
! Отговори
Мн преди 2 години
не може да бъде спряно, да не говорим завинаги. Земята е обречена да бъде унищожена от слънцето. И ще става все по-тежко за бъдещите поколения. Бъдещето на земята е да се превърне във Венера. Ще загуби атмосферата си.всккви опити ,а безсмислени.
20
2
 
12
 
! Отговори
Hoqsan преди 2 години
Дай му на скотския български народ статии започващи с "учени от едиси къде, установиха..." аман от тия учени ей :) много НАУЧЕНИ...
19
1
 
17
 
! Отговори
Номер 6 преди 2 години
Е най-ефективният , а именно изхрърлете ТЕЛЕ-визорът през прозорецът си(така също се лекува и медийната пЛандемия)
18
4
 
16
 
! Отговори
Били Спасителя преди 2 години
Най-ефективно е намаляване на населението. Но не е прилично да се говори така, затова не са го споменали в статията.
17
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спасете планетата, спасете Украйнс и все за сметка на най-бедните.
16
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най-ефективният начин е, ако в редакцията да спрете да nъpдитe толкова. Ще намалите парниковите газове в атмосферата с поне 15%.
15
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кой е казал, че трябва да държим планетата студена??? Точно обратното - ако планетата се затопли, ще живеем далеч по-комфортно от сега.
14
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На а да ни затрие природата преди това ще го сторят евро чиновниците.
13
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не съм съгласен, не се приема
12
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като спрете да използвате климатично оръжие лятото и да напичате на макс.
11
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Що махнахте статията за ф16 ките невидими?
10
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
- Спиране на безразборна сеч из цялата планета - Спиране на разпространението на изкуствени вируси и производството на маски за еднократна употреба- Публикуване на всички запалени и заровени изобретения за алтернативни двигатели които не ползват петрол- Забрана на всички елити които се борят против глобалното затопляте да ползват частни самолети - Забрана за горене на отпадъци от държавата

Спонсорирани публикации