"Здрасти, комшу"- българският все по-популярен сред търговците в Турция

Напливът на българи в турските окръзи край границата
9 сеп 2022 20:00, Елка Василева
71
"Здрасти, комшу"- българският все по-популярен сред търговците в Турция
Снимка: архив, БГНЕС

"Здрасти, комшу" - така ще ви посрещнат в Одрин много от местните търговци, които все повече усъвършенстват познанията си по български език в услуга на своите клиенти.

Още по темата
Граничният град отдавна привлича българските туристи, но напливът се е засилил особено много напоследък след решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, с което посетителите от България получиха право на пътувания в Турция само с лична карта.

Според председателя на Одринската търговско-промишлена палата Реджеп Зъптънкурт се наблюдава скок от 30 на сто в туристическите посещения на българи след отпадането на изискването за пътуване със задгранични паспорти. Указът, с който българите получиха правото да влизат в Турция и само с лична карта в случаите на транзитно преминаване или туристически посещения до 90 дни в рамките на период от 180 дни, беше публикуван в турския държавен вестник на 27 юли.

Напливът на посетители от България води не само до развитието на туристическия сектор и сектора на услугите в града, но и до нарастване на броя на инвеститорите в региона, които са ориентирани преди всичко към нуждите на българския потребител - мебели, текстил, конфекция и пр., казва Зъптънкурт, цитиран от сайта Хаберлер.

Надписи на български език са окачени на много места по сергиите на търговската улица в Одрин, а мнозина търговци не само ще ви посрещнат и изпратят с няколко заучени фрази, но и отлично разбират какво им говорите.

"За теб, како" - с тези думи на чист български млада продавачка в магазин за баклава ми подава богато поръсено със смлян шамфъстък парче, докато колежката ѝ пълни кутия от задължителния "армаган" за близките, с който пътуващите до Турция се връщат в България.

В близката аптека пък получаваме консултация на български за хранителната добавка, която търсим.

Нараства интересът и към курсовете по български език в Одрин, съобщи преди време Анадолската агенция. Сред курсистите има много търговци, както и бизнесмени, които търгуват с България. Началното ниво е с продължителност три месеца, а това, което най-много затруднява турците, изучаващи български, е българската азбука, казва пред АА учителката по български език Леман Местаноглу.

Преди настъпването на новата учебна година много българи са започнали да прииждат към Одрин, за да набавят от тук пособия за учениците, споделят търговци. Неяснотата около идния отоплителен сезон пък е засилила интереса към печките на дърва и въглища, казва пред агенция ИХА собственикът на одринска фирма, която продава такива печки.

Одрин обаче съвсем не е единственият притегателен център за българите в Турция. Решението за пътуване на българите само с лични карти доведе до активизиране на търговията и в други близки до България окръзи.

"Преди българите ходеха само в Одрин, но започнаха да опознават и Текирдаг", споделя ми рецепционистът на местен хотел, докато си говорим на турски.

Тук българският език все още не е така популярен, както в Одрин, но местните търговци имат стремеж да развият езиковите си умения.

Собственикът на дюкян за млечни продукти в центъра на града, с когото се заприказвах, докато пазарувах от магазина му, ме пита на изпроводяк как е "довиждане" на български.

"Довиждане", повтаря той сложната българска дума, на която го научих, и добавя "хайди бакалъм" ("хайде, да видим").  

По всичко личи, че ще има възможност да практикува наученото, като се има предвид, че магазинът беше пълен с български клиенти, на които щедро поднасяше за проба хапки с различни видове сирене и кашкавал.

Напливът на българи в окръзите край границата обаче неминуемо носи и негативи за местните жители, които се сблъскват с нарастване на цените.

Зъптънкурт, председателят на Одринската търговско-промишлена палата, казва, че цените в Одрин са се увеличили с около 10 на сто с нарастването на интереса на българите. Поскъпнал е и наемът на магазините, като цената на най-евтиния дюкян в града достига 40-50 хиляди турски лири (между 4315 и 5393 лева), спрямо 10-15 хиляди (между 1078 и 1617 лева) преди това, споделя Серхат Чекер, председател на Дружеството на консултантите по недвижими имоти в Одрин, цитиран от Хаберлер.

Кметът на Одрин Реджеп Гюркан пък наскоро поиска да бъде съставена комисия във връзка с нарастващия брой надписи и табели на български език в града, като обърна внимание, че в някои случаи те не съдържат "и една турска дума", а това създава дискомфорт за местните жители, съобщи "Хюриет дейли нюз".

Кметът призова членовете на съвета да създадат комисия, която да работи съгласно законодателството, да изслуша експерти при необходимост и да предприеме действия идните месеци.

"Езикът е една от общите ценности на нацията. Ако загубите езика си, ще загубите всичко", посочи Гюркан, като същевременно отбеляза, че не се оплакват от идващите в града българи.

Местни търговци обаче смятат, че подобна дискусия не е необходима.

"Въпросната дискусия е много ненужна, като се има предвид, че повечето пазаруващи напоследък са българи", каза Метин Барманбай, местен търговец, цитиран от "Хюриет дейли нюз".

Българите съставляват четвъртата най-голяма група чуждестранни посетители в Турция в периода януари-юли след германските, руските и британските туристи, показват данните на турското министерство на туризма.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Гиб Мелсън Дали ще ги"превземем" след като оставяме там парите си!?? България или Турция е по-добре?Колко сме наивни,ама тази бедност какво ли не прави,нали гледаме да купим нещо по-евтинко!
36
8
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
те там са си българи повечето
35
2
 
29
 
! Отговори
Мара общата преди 1 година
Турците са пичове,имам богат опит с тях!!
34
3
 
60
 
! Отговори
БАЧКАТОР преди 1 година
Турците печелят от голям оборот, не от високи цени. Умна стратегия. Нашите търговци да се учат.
33
6
 
39
 
! Отговори
Турчин преди 1 година
Браво КОМШУЛАР, такива трябва да са отношенията. Много напредна България през последните години. Хората се модернизираха. Омразата отпадна, е да винаги ще има тук таме някой , но като цяло си е повод за гордост. Все такива отношения си пожелавам с всички държави. Да може само и с Гърция да стане така, ще се радваме на още по-добри времена. Поздрави от Анталия . Али Юсуф.
32
8
 
16
 
! Отговори
Бай Курти преди 1 година
Meнe лично, oт тypckитe лaфoвe, нaй ми gonaga noжeлaниeтo "paxaт oлcyн", koeтo oзнaчaвa "чecтитo oблekчeниe" pp'pииш ли? Ocoбeнo ra cи ял боб, ceтнe иgeш в тypcko kaфeнe, изcъpбaш ro kaймakлия и ce oблekчиш eй тъй, no-шyмнo, a oт вcичkи cтpaни 'opaтa тe noзgpaвят c "paxaт oлcyн, paxaт oлcyн, eфeнgи!" Keфффф...
31
6
 
18
 
! Отговори
до: 33 преди 1 година
Поне Волен Сидеров сега, както и другите "патриоти" като Копейкин трябва да са доволни - В днешна Турция вече знаят български, че и надписите са на български!
30
1
 
31
 
! Отговори
българин преди 1 година
До: номер 25 Мога да кажа същото за сърбите. Като бях за пръв път в Зайчар исках да обменя евро в една банка.Касиерката там ми каза да отида отзад, където има обменно бюро с по-изгоден курс! И се оказа права! На нашето родно черноморие не само няма да те посъветват как да харчиш по-малко, а ще направят всичко да те оскубят като кокошка! Ако пък разберат че си чужденец - направо ще ти смъкнат кожата!!!
29
7
 
22
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 1 година
Ето така ще превземем Турция. С пазаруване. По лека, лека ще научат български и ще преминат на кирилица. После ще построим във всеки турски град и село по една православна църква, пращаме попове и работата опечена, България на два континента.
28
2
 
10
 
! Отговори
Космонавт преди 1 година
До ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА Не ти ли омръзна с тази злоба и завист? Няма как някой на тази платформа да достигне българските гени ако не е българин. Езици, пари, имущество, социални рейтинги, религии - нищо не помага ако нямаш правилния ген. Знаеш ли, че при животните (например бойните породи кучета) мешилките са най злобни? Предполагам, че и при хората е така когато са метиси.
27
23
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Според руският академик-историк Фьодор Успенски личност като Васил Левски НИКОГА не е съществувала! Измислен герой на следосвобожденските български представи.
26
5
 
11
 
! Отговори
българин преди 1 година
До: номер 26 И Васил Левски е знаел няколко езика. Перфектно, не частично! Нямаме свидетели. Обаче достатъчен е фактът, че като се дегизирал и представял за турчин, грък, или някакъв друг, номерът е минавал.И Захари Стоянов освен френски е знаел турски перфектно, защото по затворите е минавал за турчин!
25
11
 
9
 
! Отговори
ицо преди 1 година
То се водят ромеизирани траки , та и там чистият ген се е позагубил. Работил съм с Азърбайджанец - по акъл и физиономия си беше чист българин. Добре че са били прабългарите да организар държава, славяните се чакат дру да го измисли това.
24
17
 
6
 
! Отговори
Космонавт преди 1 година
Тракийски ген хора, ТРАКИЙСКИ! Дори старото име на Турция си е извратено от Тракия. Вече нямат право да се наричат така и го смениха. Нямам нищо против турците, но скоро Русия ще ги блъсне много лошо, за да освободи Цариград. Надеждата на Турция е Украйна да забави, омаломощи или да победи руснаците. Много трудна задача.
23
5
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няколко пъти съм ходил в Турция на пазар или на екскурзия, и мога да кажа че отношението към българите е повече от отлично и със сигурност много по-добро, отколкото ако отидете в българските курорти! Крайно време е да спрем да робуваме на идеологеми от преди няколко века, и да поддържаме приятелски отношения с едни приятелски настроени хора!
22
3
 
3
 
! Отговори
Космонавт преди 1 година
До 22 Славянски ген? :))
21
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Произходът на българина, според проф. Александър Фол е славяно-трако-индийско.
20
11
 
9
 
! Отговори
до 15 преди 1 година
Нещо не си наясно с генотипа на българите,мой.Първо дръпнатите очи на повечето българи под стара планина е азиатски ген,а над Стара планина имаме повече отворени очи и светли кожи което е славянски ген, но той е по рядък.Та сме много далече от чисти славяни.
19
6
 
9
 
! Отговори
111222 преди 1 година
Много по-скъпо е вече, така че само на екскурзия веднъж на година
18
5
 
21
 
! Отговори
ф преди 1 година
До 7BF -- тва па кой те е излъгал, че българите били славяни?!

Спонсорирани публикации