50 години от преврата на Пиночет - времето прощава

Днешните чилийците вече не сатанизират водача на хунтата и не героизират Алиенде
11 сеп 2023 22:12, Петър Бойчев
34
50 години от преврата на Пиночет - времето прощава
СНИМКА БГНЕС

50 години след преврата в Чили кошмарът е избледнял, а прагматизмът надделява в оценките за събитията в онези мрачни времена. Колкото и да е невероятно днес едва 42 процента от чилийците смятат, че превратът е разрушил демокрацията. През 2006 - годината на смъртта на Аугусто Пиночет, този процент е бил 68, припомня БТА.  

Събитията на 11 септември 1973 героизират Салвадор Алиенде за дълго време в очите на голяма част от света.
Избран през 1970, той провъзгласява чилийския път към социализма - революция с мирни парламентарни средства в момент, когато Чили се откроява в Латинска Америка с няколко десетилетия стабилно гражданско управление.
Лекар по професия като Че Гевара, президентът социалист с марксистки възгледи логично се сближава с друг харизматичен лидер - Фидел. Кастро прави в Чили триседмична обиколка, смаян от идеята за мирен преход към власт на народа.

Кубинският лидер отблизо се запознава с философията на мирната революция, но не изглежда ентусиазиран.
Сигурността на Фидел Кастро по време на дългата му обиколка е поверена именно на …. Аугусто Пиночет.
Твърди се, че точно Фидел е подарил на Алиенде оръжието, с което той се самоубива при преврата. Дали е така, остава тайна вече 5 десетилетия.

Идеята на Алиенде за социализма е замяна с държавен контрол на съществуващия социално-икономически ред. Сблъскването с реалността обаче води до фатални  последствия. 150 големи фирми са превзети от партийни функционери - източвани, изкуствено поддържани с финансиране единствено с печатане на пари.
Съединените щати блокират заемите за Чили, финансират опозицията, саботират медните мини, спират доставките на резервни части за транспорта. Започват стачки. Съветският съюз отказва да помогне - харчи твърде много за Куба.

Пучът на Пиночет идва в момента, в който годишната инфлация стига 600 процента, а насилието на екстремистки групи расте.

Бруталността на преврата превръща Алиенде в мъченик на демокрацията и глобална икона на левите, защото хунтата на Пиночет убива 2130 души и изтезавала 30 хиляди, според разследвания, продължили десетилетия.
Решен да ликвидира марксизма в Чили, Пиночет установява лична диктатура. Превръща тайната полиция в инструмент за държавен терор. Няколко съперници генерали умират при странни обстоятелства.

Но и Пиночет се удря в икономическата политика и през 1988 губи допитване за оставането си. Срещу него е съюзът на социалисти и християндемократи - същият, който се оказва невъзможен през съдбовната 1973.
Ирония на съдбата е, че новото управление през следващите две десетилетия всъщност запазва пазарната икономика на Пиночет, като добавя фискална строгост и повече социални помощи.
Чилийското чудо обаче се оказа мит.  

През 2019 година минимално вдигане на билета за метрото в Сантяго отприщи дълго стаявано недоволство, а президентът по онова време беше принуден да се извини от името на предшествениците си за социалните неравенства. След него дойде друг президент, който възхваляваше наследството на Алиенде, но също не успя да вдигне на крака държавата.

След пандемията и кризата Чили отново влезе в криза с хиляди затворени много малки и средни предприятия.
Затова и мнозинството от чилийците вече нито героизират Алиенде, нито сатанизират Пиночет. Искат двамата да останат като исторически фигури, а не източници на политическо вдъхновение. Защото след 50 години вече са напълно убедени, че митовете може да крепят политиката, но разрушават икономиката.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
2
 
1
 
! Отговори
до ОБЯВА преди 7 месеца
Който твърди че Пиночет не бил патриот и страхотен ръководител на страната си до отиде в куба и венецуела,където управляват руските прислужници. И ако не е видял бедност и безпросветни мизерия и безправие, там ще види. Най-жалкото е че през 1990 г. ние си нямахме своя Пиночет
28
2
 
1
 
! Отговори
= преди 7 месеца
Генерал Пиночет е най достойния син на народа на Чили. Спаси родината си от руско комунистическа зараза, управлява с мъдрост и желязна ръка и изведе Чили като най проспериращата и цивилизована държава на Южна Америка. На комунистическите ме.керета и руските им господари се привижда фашизъм там където има ред,справедливост,висок стандарт и работеща икономика
27
1
 
2
 
! Отговори
Софиянец преди 7 месеца
"Съединените щати блокират заемите за Чили, финансират опозицията, саботират медните мини, спират доставките на резервни части за транспорта. ++" Хахахаха, а вие комсомолците искате да въведете комунизъм, да национализирате, да предадете страна си на Москва, но САЩ да ви спонсорират и да правят бизнес с вас, че да няма икономическа криза? :))) Сладури ...
26
1
 
0
 
! Отговори
Бай Геле преди 7 месеца
Само да ви обърна внимание на факта, че по времето, в което Сергей Станишев е премиер, по пътищата на България загиват почти два пъти повече хора отколкото жертви се приписват на "кървавата диктатура на Пиночет".
25
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Съветската армия ни е освободила от още 30 години фашизъм, като в Испания. Фашистката власт нямаше да падне сама, щеше да управлява още 30 години, докато остарее и умре, за да не отговаря за престъпленията си срещу антифашистите.
24
0
 
1
 
! Отговори
Съвет преди 7 месеца
И ние трябва да стигнем до същия извод .Било каквото било. Сега е друго.
23
3
 
0
 
! Отговори
до 23 преди 7 месеца
До Софиянец,не знам дали си офиаянец,но със сигурност си фашист,щом, подкрепяш друг фашист-пиночет,странно е че все русофилите все ревете срещу превратите на американците,а този точно подкрепяте,що ли,щото сте едни и същи фашисти
22
2
 
1
 
! Отговори
Софиянец преди 7 месеца
Бързо и без много обяснения - всички агенти на Москва на стадиона, лигвидиране по бързата процедура, въвеждане на икономически реформи по западен модел, здрава икономика и добър живот за всички. И до ден днешен по-възрастните чилийци имат портрет на Пиночет на стената. Пример за целия свят как се правят нещата правилно!
21
2
 
1
 
! Отговори
Десен сектор преди 7 месеца
Най-полезния и ефективен преврат в историята на превратите. Икономическият подем след налагането на военния режим Чили е нечуван и невиждан. Реформите, които налага Пиночет са "по учебник" и водят до оздравяване на икономиката и повишаване на благосъстоянието на чилийците, като ефектът е дългосрочен. Това е нагледен пример за учебниците по политика и икономика, как бързото и ефективно смазване на всякакви комунистически илюзии подклаждани от Москва, довеждат до положителен ефект за всички.
20
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Факт е че чилийскотовино е най доброто.
19
0
 
0
 
! Отговори
Латинопартизани преди 7 месеца
Времето прощава, Пиночет не ! - чилийска поговорка.
18
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Който говори против комунистите, да отговори първо на въпроса: Какво поражда комунистическото движение? Защо то съществува и придобива огромна популярност? Ако капитализмът ви е толкова добър за живеене?!Природният закон: Всяко движение предизвиква равно по сила и но противоположно по посока противодействие; нито е създаден от комунисти, нито може да бъде отменен с каквито и да са промивки на мозъците или убийства на несъгласните.
17
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Цитат: Съединените щати блокират заемите за Чили, финансират опозицията, саботират медните мини, спират доставките на резервни части за транспорта. +++ Това е само върхът на айсберга. САЩ предизвикват тези 600% инфлация. САЩ създават икономическите трудности в Чили и т.н.
16
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Преди 50 годин Чили закъса заради санкциите на САЩ, както и България закъса през 1987-1989 и после през 1996-1997 също заради санкциите на САЩ. Илюзия се оказа, че в Чили имало икономически просперитет по време на кървавата диктатура на Пиночет.
15
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
50 години от преврата на Пиночет - времето НЕ прощава
14
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Народите както на Латинска Америка, така и на Африка силно ненавиждат САЩ и Западна Европа, защото това, което правят там, е да грабят. Грабят природните им богатства, изнасят всичко, до което се докопат. Въшросът е: Защо ние в България позволява,е същото? Кой сега повдига въпроса за експлоатацията на златните мини например?
13
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ние помним поетът с китара Виктор Хара - един от убитите. Съвсем наското самите Щати осъдиха убийството му.
12
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
А хунтата на Тупин колко десетки хиляди изби за година и половина в Украйна?
11
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Латинска Америка НИКОГАне е долюбвала САЩ и полека-лека ще се отърси, ще изреже това раково образувание. Да държиш населението да е зависимо от наркотици и наркобосове, е част от британската политика, практикувана и в Китай. За справка: именно Западна Европа и САЩ са крайните клиенти на наркотиците сега и във все по-големи количества. Бумеранг.
10
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Публикувахте все пак текст. Но текстъът ОТНОВО е силно манипулативен. Излиза, чеПиночет бил спасил Чили от икономически срив. Кой и защо би могъл да предизвика инфлация, при положение, че котировките на всичко се държат вСАЩ? Същото както при Жан Виденов.И какво насмесихте Че Гевара? Някаква грешка в прехвърлянето? Че е убит много преди това. ?За сведение на младите: В България навремето имаше много студенти от Латинска Америка. И във всяка стая е имало портрет на Че. Оправдавате фашистите!

Спонсорирани публикации